ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم

 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم


شاید امروزه یکی از مشاغل بسیار جذاب برای جوانان و نوجوانان، سرمربیگری فوتبال باشد. البته نوجوانان بیشتر علاقه دارند که خودشان فوتبالیست شوند و به همین دلیل تا میتوانند تلاش میکنند تا در کوچه و خیابان پا به توپ شده و تکنیکهای مختلفی را که در تلویزیون و ورزشگاه میبینند تکرار کنند. بصورت خلاصه میتوان گفت آنها بیشتر به دنبال یادگیری تکنیک هستند.
اما جوانانی هم هستند که به دلایل مختلفی اعم از: نداشتن استعداد فوتبالیست شدن، نداشتن موقعیت نشان دادن استعداد خویش و موارد بسیاری از این دست، نتوانسته اند تا در فوتبال و در مستطیل سبز، خود را نشان دهند و به همین دلیل هم ترجیح میدهند که خودشان را در کنار مستطیل سبز نگاه داشته و بعنوان یک سرمربی ایفای نقش کنند.

 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم


وجود سرمربیان بزرگی همچون خوزه مورینیو که هیچگاه فوتبالیست نبوده و زمانی شغل مترجمی بر عهده داشته است، مائوریتزیو ساری که در جوانی کارمند بانک بوده و در حال حاضر مشهورترین پدیده سرمربیگری در فوتبال است؛ و همچنین سرمربیان بسیاری که اگرچه فوتبالیست بوده اند اما یا بدلیل مصدومیتهای طولانی مدت و یا بدلیل نداشتن استعداد بازی، مجبور به خداحافظی از بازی کردن فوتبال شده اند و پس از ورود به عرصه سرمربیگری سرمریبان بزرگی شده اند.
یورگن کلوب که در حال حاضر شاید جزو سه سرمربی محبوب لیگ جزیره باشد، خودش هیچگاه بازیکن بزرگی نبوده است. سیمئونه اینزاگی سرمربی لاتزیو، زمانی در رقابت با برادر خودش هیچ حرفی برای گفتن نداشت. سیمئونه در لاتزیو یک بازیکن معمولی بود و در مقابل، پیپو اینزاگی بزرگترین گلزن میلان به شمار میرفت و تا همین چند سال پیش بسیاری نمیدانستند که پیپو برادری به اسم سیمئونه دارد. اما در حال حاضر سیمئونه سرمربی تیم لازیو است و با این تیم بهترین نتیجه ها را گرفته، بازیکنان فوق العادها ی تربیت کرده و از همه مهمتر اینکه تیمهای بسیاری به دنبال این هستند تا او را بر نیمکت خود بنشانند. اما پیپو اینزاگی پس از تجربه بسیار ناموفق خود در سرمربیگیری میلان، در حال حاضر سرمربی تیم بلونیا شده و به کسب نتایج ضعیف خود در این تیم ادامه میدهد.

 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم


بنابراین، چیزی که بسیار مشخص و واضح است، این است که شما ابدا برای تبدیل شدن به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال، نیازی ندارید که پا به توپ باشید. اگرچه در لیگی مانند ایران که انتخاب سرمربیان فوتبال خیلی بر اساس شایستگی آنها نیست و در بهترین حالت کسانی انتخاب میشوند که، زمانی جزو بزرگترین فوتبالیستهای ایران بودهاند. اما بنظر میرسد شما با اثبات تواناییهای تئوریک خود در استراتژیهای فوتبال و همچنین قدرت مدیریت و رهبری، خواهید توانست در لیگ ایران هم بعنوان یک سرمربی موفق ظاهر شوید.
اولین نکته ای که باید در شروع این مسیر به آن توجه داشته باشید. این است که نحوه فوتبال دیدن خود را تغییر دهید. اگر تاکنون بازیهای فوتبال را بخاطر هیجان و سرگرمی آن دنبال میکردید، حالا باید با دید یک آنالیزگر به سراغ بازیهای فوتبال بروید. دیگر حین تماشای فوتبال تخمه نشکنید و سعی کنید در تماشای بار اول یک بازی روی نکات اصلی بازی همچون، آرایش هر دو تیم، استایل بازی و تشخیص استراتژی هر کدام از تیمها، آمار بازی و تحلیل آمار مانند تعداد پاس دقیق، شوت درون دروازه، دقت پاسها، دوندگی بازیکنان تیم و غیره را مورد بررسی خود قرار دهید.

 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم


سپس بازی را از اینترنت دانلود کرده و یا حین تماشا کردنش، آن را ذخیره کنید و بازیهای مهم را برای بار دوم و سوم و حتی چهارم نیز نگاه کنید. در هر بار تماشا کردن سعی کنید روی نکات به خصوصی متمرکز شوید. مثلا در نگاه دوم، به هافبک های هر دو تیم توجه کنید که چگونه در انتقال توپ از دفاع به حمله و یا شوت زنی به سمت دروازه حریف شرکت میکنند. در نگاه سوم، به مدافعان دقت کنید. ببینید کدام از یک مدافعین در تقابلهای دو نفره در زمین و هوا موفق ترند و کدام یک قدرت حمل توپ بیشتری دارند و بهتر پا به توپ شده و حملات را از نقطه دفاع آغاز میکنند.

 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم


در نگاه چهارم هم به مهاجمان و وینگرهای تیمها دقت نموده و تحلیل کنید که آنها بیشتر از چه نقاطی تغذیه شده و از چه بازیکنانی توپ میگیرند. در پایان چهار بار تماشای فوتبال، شما خواهید توانست آن را به خوبی آنالیز کرده و اطلاعات خوبی را نیز بدست آورید. شاید بهتر باشد که چند تیم را بعنوان تاکتیکی ترین تیمهای حال حاضر فوتبال انتخاب کرده و تلاش کنید تا بازیکنان تیمها را به دقت مورد مطالعه قرار دهید. راجع آنها تا میتوانید مطلب بخوانید و فیلم و کلیپ ببینید. حالا که بازیکنان این چند تیم مهم را به خوبی شناخته اید و بازیهایشان را نیز آنالیز کرده اید، در ادامه خواهید توانست به راحتی هر کدام از بازیها را از قبل پیش بینی کنید، نکاتی را بعنوان پیش فرض در ذهن خود تحلیل کرده و در پایان بازی ببینید که آیا تحلیل و پیش بینی شما قبل از بازی درست از آب درآمده است یا نه؛ مطمئنا با ادامه این تمرین میتوانید تا جای ممکن به ذهن سرمربیان محبوب خود نزدیک شوید.
مورد بعدی را دیگر نمیتوانید از پای تلویزیون انجام دهید. مشخص است که در قاب تلویزیون شما فقط باکس مشخصی از بازی را در حال تماشا هستید و بخشهای دیگر را نمیبینید. در فوتبال اصل مهمی وجود دارد بنام: بازی بدون توپ. بازیکنانی که توپ در اختیار ندارند دقیقا باید به اندازه همان بازیکنی که صاحب توپ است عملکرد مورد نظر سرمربی را انجام دهند. شما با رفتن به ورزشگاه و تحلیل بازی تمام 22 بازیکن حاضر در زمین در یک زمان، خواهید توانست دید بسیار بهتری نسبت به ساز و کار استراتژیهای فوتبال بدست آورید.
اما بعد از تجربه کردن آنالیز بازیها و بدست آوردن دید مناسبی از این کار، وقتش است که دست به کار شوید. شما یا میتوانید در کلاسهای آموزش سرمربیگری فوتبال شرکت نمایید و یا اینکه از طریق بازیها و اپلیکیشنهای فوتبالی قدرت سرمربیگیری خود را آزمایش کنید. حتی میتوانید هر دو را همزمان انجام داده و هم در کلاسهای تئوری را بیاموزید و هم در بازی های فوتبالی که امروزه هم بسیار واقعی و تاکتیکی شده اند خود را محک بزنید.
در ادامه شما از نظر ذهنی بسیار تقویت شده اید اما لازم است که بالاخره کار خودتان را از جایی شروع کنید. شاید اولین قدم برایتان شروع کردن از سرمربیگری یک تیم دانشگاهی یا یک تیم آماتور محلی است. اما مطمئنا اگر استعداد و دانش لازم را داشته باشید، بزودی موفق خواهید شد.

 

چگونه به یک سرمربی خوب در دنیای فوتبال تبدیل شویم

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

نرخ خوب تور هند ویژه آذر پاییز 94

بازار پردیس یک کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

راهنمای سفر به مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد