چگونه در شب خواب بهتری داشته باشیم

- تلفن همراه خود را خاموش کنید: نور ابی ساطع شده از تلفن همراه یا ساعت دیجیتال کنار تختتان می تواند خواب شما را به هم بریزد.

- چرت زدن: چرت حدود 20 دقیقه ای در طی روز به خواب شب کمک می کند.

- ساعت خود را خاموش کنید: اگر عادت دارید در طول شب بیدار شوید و ساعتتان را چک کنید پس ساعت خود را خاموش کنید.

-گردنتن را در حالت طبیعی قرار دهید: اگر صبح ها با گرفتگی گردن از خواب بیدار می شوید، بالشتان را سرزنش کنید.

  

چگونه در شب خواب بهتری داشته باشیم

- رختخواب تان را برای خواب نگه دارید: در تخت خوابتان کار نکنید. رختخواب باید جایی برای استراحت و خواب باشد.

- صبح‌ها خودتان را در معرض نور خورشید قرار دهید: این کار هرچه به زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، نزدیک‌تر باشد، بهتر است. برای نمونه، می‌توانید قهوه‌تان را در فضای آزاد بنوشید یا صبحانه‌تان را لب پنجره‌ای رو به آفتاب بخورید. نوری که به صورت‌تان می‌تابد، به بیدار و هشیارتر شدن‌تان کمک می‌کند.

- مراقب میزان کافیین باشید: خوردن کافیین در صبح برای اکثر مردم دلپذیر است و هر چقدر به شب نزدیکتر می شوید از خوردن و نوشیدن غذاهای کافیین دار خودداری کنید. حتی میزان کمی شکلات می تواند روی خوابتان تاثیر بگذارد.

- ورزش کنید: ورزش منظم می تواند به خواب شما کمک کند اما نزدیک به زمان خوابتان ورزش نکنید. سه الی چهار ساعت قبل از خواب تمرینات را کنار بگذارید.

- اگر نیمه شب از خواب بیدار شدید، نور را زیاد نکنید: اگر برای حرکت کردن در خانه به نور احتیاج دارید، یک لامپ با نور کم و ملایم در راهرو یا دستشویی تعبیه کنید یا از چراغ قوه‌های کوچک استفاده کنید. این کار به اینکه راحت‌تر به خواب برگردید، کمک می‌کند. 

 

چگونه در شب خواب بهتری داشته باشیم

- صداها را کم کنید: اگر نمی‌توانید صداهای اطراف، ترافیک یا خانه‌تان را حذف کنید یا نادیده بگیرید، سعی کنید آنها را تحت پوشش صدای یک فن یا یک وسیله‌ی برقی قرار دهید. گوشی‌های خواب هم می‌توانند به شما کمک کنند.

- شام مناسب بخوربد: غذاهای سنگین را دیر وقت نخورید. این غذاها باعث سنگینی سیستم گوارشی و روی خواب شما اثر میگذارد.

- مواظب نوشیدن الکل باشید: شاید خوردن مشروبات الکلی باعث خواب شوند ولی با از بین رفتن تاثیر آن، شما از خواب بیدار خواهید شد. - نور محیط را کم کنید: 2 الی 3 ساعت قبل از خواب نور محیط را کاهش دهید.

- اتاق‌تان را خنک نگه دارید: بیشتر افراد در اتاقی که اندکی خنک باشد، یعنی دمای آن حدود ۱۸ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد و تهویه‌ی مناسبی داشته باشد، راحت‌تر می‌خوابند. اتاق خواب خیلی گرم یا خیلی سرد، کیفیت خواب را مختل می‌کند.

- حیوانات خانگی را کنار خود در تخت نخوابانید: حرکت سگ یا گربه در شب می تواند شما را بد خواب کند. هم چنین آنها، مو و پشم و آلودگی را با خود به تختتان می اوردند. 

- ذهن خود را ازاد کنید: کار، استرس و تصمیمات پیچیده را 2 الی 3 ساعت قبل از خواب کنار بگذارید. هرچه در طول روز ذهن‌تان بیشتر درگیر باشد، شب‌ها سخت‌تر آرام می‌گیرید. در طول روز، بسیاری از ما بارها و بارها کارمان را متوقف می‌کنیم تا موبایل، ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی‌مان را چک کنیم و با این کار استرس بیش از حدی به مغزمان وارد می‌کنیم. سعی کنید برای چنین کارهایی وقت جداگانه بگذارید و در هر زمان تنها روی یک کار تمرکز کنید.

 

چگونه در شب خواب بهتری داشته باشیم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند