چگونه سالمندان از بروز یبوست جلوگیری کنند؟

چگونه سالمندان از بروز یبوست جلوگیری کنند؟
عادات غذایی:
کم خوردن مواد غذایی حاوی فیبر موجب یبوست می شود. وقتی که مشکلات دندانی داریم، جویدن غذا سخت است، بنابراین میوه و سبزی کمتری خورده و دچار یبوست می شویم. در چنین مواردی از سبزی های خرد شده یا میوه های پخته و یا رنده شده می توانیم استفاده کنیم. بنابراین مواد غذایی حاوی فیبر را بیشتر بخورید. این ارزان ترین و راحت ترین راه درمان یبوست است. گلابی رسیده، آلو، توت، انگور، گوجه فرنگی، کاهو و سایر انواع میوه ها و سبزی ها دارای فیبر هستند. هم چنین نان جو یا نان کامل گندم که دارای سبوس باشند حاوی فیبر هستد و یبوست را کم می کنند.

چگونه سالمندان از بروز یبوست جلوگیری کنند؟

افراد سالمند کمتر احساس تشنگی می کنند. اگر زمانی که تشنه هستید، آب و سایر مایعات را بنوشید، مطمئن باشید که مایعات نیز موجب یبوست میشود. سعی کنید در طول روز حداقل 6 تا 8 لیوان مایعات که بهتر است آب باشد، بنوشید، اگر صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب یک لیوان آب بنوشید، چند دقیقه بعد روده ها به کار می افتند. چند ساعت قبل از خواب، یک لیوان شیر گرم کم چربی بنوشید؛ این کار ضمن تامین مایعات بدن به کار کردن روده هم کمک می کند. هم چنین موجب می شود، شب راحت تر بخوابید.
فعالیت بدنی:
افرادی که در طول روز تحرک کمی دارند و زیاد می نشینند، معمولا دچار یبوست می شوند، بنابراین به طور منظم ورزش کنید. نیم ساعت پیاده روی روزانه و یا انجام سایر تمرینات ورزشی به برطرف شدن یبوست کمک می کند.
زمان اجابت مزاج:

چگونه سالمندان از بروز یبوست جلوگیری کنند؟
کسانی که به دلایل مختلف اجابت مزاج را به تاخیر می اندازند، پس از مدتی دچار یبوست شدید خواهند شد. مثلا زمانی که برای کاری عجله دارند و یا بیرون از منزل هستند و تمایل به استفاده از توالت عمومی ندارند، اجابت مزاج دچار تاخیر می شود. زمانی که نیاز به اجابت مزاج پیدا می کنید، بلافاصله به توالت بروید. هم چنین وقتی اجابت مزاج هر روز در یک ساعت معین انجام شود، روده ها عادت می کنند که در همان زمان معین کار کنند، این زمان بهتر است پس از خوردن غذا و ترجیحا پس از خوردن صبحانه باشد. زمانی را انتخاب کنید که کاری نداشته باشید و نتوانید بدون عجله در توالت بمانید. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید، یک زیر پایی به بلندی حدود 15 سانتی متر را در زیر هر یک از پاها، بگذرید. این کار باعث می شود که حالت چمباتمه ایجاد شود و به دفع مدفوع کمک می کند.
مصرف داروهای مسهل کننده:
اگر داروهای مسهل به طور مداوم مصرف شوند، پس از مدتی روده کار طبیعی خود را انجام نداده و یبوست به وجود می آید. بنابراین از مصرف خودسرانه داروهای مسهل خودداری و تنها با تجویز پزشک آنها را مصرف کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر