ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه متوجه سیری و گرسنگی نوزاد شیرخوار شویم

چگونه متوجه سیری و گرسنگی نوزاد شیرخوار شویم
شیرخوار را باید بر حسب تقاضایش و به طور مکرر شیر بدهید و از تنطیم بر حسب ساعت پرهیز نمایید. معمولا شیرخواران 30-20 دقیقه را صرف علایمی می کنند که نشان می دهند آماده شیر خوردن هستن و با حرکاتی نشان می دهند که بیدار هستند. این علائم عبارتند از: حرکت کره چشم، بهم زدن پلک ها، حرکات دهان و انگشت یا دست و یا هر چیزی را به دهان می برند. وقتی شیر خوار این علایم را نشان می دهد، اجازه ندهید گریه کند. گریه، جیغ و کمانه زدن علامت دیررس گرسنگی است و نباید اجازه داد گرسنگی شیرخوار به این مرحله برسد. چنان چه شیرخوار گریه کند و آشفته شود، ابتدا باید او را آرام کرده و سپس به پستان گذاشت تا بتواند آن را درست بگیرد. در غیر این صورت ممکن است زبان به جای آن که در کف دهان قرار بگیرد، بالا برود و شیرخوار نتواند پستان را درست بگیرد.
علایم سیری

چگونه متوجه سیری و گرسنگی نوزاد شیرخوار شویم
- توقف صدای بلع
- توقف بیشترین دفعات مکیدن
- رفع علائم گرسنگی
- افزایش مکیدن های غیر تغذیه ای
- رها کردن پستان و به خواب رفتن
آیا وضعیت صحیح بغل کردن و پستان گرفتن شیرخوار اهمیت دارد؟

چگونه متوجه سیری و گرسنگی نوزاد شیرخوار شویم
باید به نحوه در آغوش گرفتن شیرخوار و پستان گرفتن او به ویژه در یکی دو هفته اول شیردهی، توجه خاصی داشته باشید. اگر نحوه در آغوش گرفتن شیرخوار و پستان گرفتن او مطلوب باشد، مانع زخم شدن نوک پستان ها می شود و مکیدن صحیح کودک نیز تولید شیر را بیشتر می کند. مادرانی که به طور مداوم دچار زخم نوک پستان یا ماستیت می شوند یا شیرخوار به کندی وزن اضافه می کند، ممکن است به دلیل نحوه نادرست در آغوش گرفتن و شیر دادن باشد.
اگر نوزاد پستان را درست نگرفته باشد باید او را از پستان جدا کرده و کمک کنید تا پستان را درست بگیرند. در این گونه موارد، باید ابتدا فشار مکیدن شیرخوار را خنثی کرده و بعد او را جدا کنید تا آسیبی به بافت پستان وارد نشود. پس یک انگشت تمیز خود را وارد گوشه دهان شیرخوار کنید یا روی قسمتی از پستان که نزدیک دهان شیرخوار است، فشار بیاورید و یا چانه شیرخوار را پایین بکشید تا پستان را رها کند.
وضعیت صحیح در آغوش گرفتن شیرخوار
اگر نوزاد سالمی که به موقع متولد شده، در آغوش مادر قرار گیرد توانایی جستجوی پستان، مکیدن و بلعیدن شیر را دارد ولی باید به او بیاموزید که چگونه پستان را در دهان بگیرد. پس باید خود بیاموزید و با شیرخوار تمرین کنید. شیرخوار باید علاوه بر نوک پستان، قسمت بیشتر هاله قهوه ای اطراف نوک پستان که مخازن شیری در زیر آن قرار دارند را در دهان بگیرد. در این صورت نوک بلندی در دهانش ایجاد می شود و او می تواند با آرواره هایش بر مخازن شیر فشار وارد نمایید و شیر را در دهان خود دوشیده و ببلعد.
در وضعیت صحیح شرایط زیر برقرار است:

چگونه متوجه سیری و گرسنگی نوزاد شیرخوار شویم
- بدن شیرخوار رو به روی مادر و در تماس نزدیک با بدن او است.
- سر و بدنش در یک امتداد قرار دارند.
- صورتش رو به روی پستان مادر و چانه اش به پستان چسبیده است.
- دهان کاملا باز و لب تحتانی او کاملا به طرف خارج برگشته و قسمت کمی از هاله پستان در بالای لب فوقانی او مشاهده می شود و شاید در زیر لب تحتانی نشانه ای از هاله پستان دیده نشود.
- مکیدن کند ولی عمیق است.
- صدای بلعیدن شیر به خوبی شنیده می شود.
- شیرخوار پس از احساس رضایت و سیر شدن، خودش پستان را رها می کند.
- مادر هنگام شیر دادن احساس درد و ناراحتی نمی کند.
- پستان مادر با سوراخ های بینی شیرخوار فاصله دارد و راه تنفس او را نمی بندد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد