چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

 

اگر بخواهید ویندوز خود را عوض کنید و یا آن را از ابتدا نصب کنید مطمئنا به دیسکت راه انداز ویندوز نیاز پیدا کرده اید. این دیسکت شامل فایل های مورد نیاز برای اجرای دستورات مورد نیاز در داس است که به شما کمک می کند تا دستورات مورد نیاز برای نصب ویندوز جدید را اجرا نمایید.

روش های گوناگونی برای ساخت این دیسکت وجود دارد که متداول ترین روش استفاده از قابلیتی است که در خود ویندوز برای این کار طراحی شده است. برای ساخت دیسکت راه انداز در ویندوز 98 کافیست وارد کنترل پنل ویندوز شوید و سپس بر روی گزینه  Add Remove Programs کلیک کنید و از پنجره ی باز شده تب Startup Disk را انتخاب نمایید. ٍ

حال یک دیسکت خالی را در درایو دیسک خوان قرار دهید و بر روی گزینه  Disk Create Startup کلیک نمایید.

چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

دقت کنید چنانچه از ویندوز 98 استفاده می کنید، برای ساخت دیسکت راه انداز باید سی دی ویندوز را نیز در درایو سی دی رام خود قرار دهید اما اگر ویندوز Me را می خواهید عوض کنید، نیازی به سی دی ویندوز نیست و تمامی فایل های مورد نیاز شما برای ساخت دیسکت راه انداز در پوشه ویندوز موجود است.

پس از اتمام ساخت دیسکت که تقریبا 2 دقیقه طول می کشد، براحتی می توانید از آن برای راه اندازی کامپیوتر تحت سیستم داس و نصب ویندوز جدید اقدام کنید.

نکته ی بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که برای ساخت دیسکت راه انداز ویندوز XP باید از برنامه هایی که برای این کا ساخته شده است استفاده کنید.

چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

روش های نامبرده برای ساخت دیسکت راه انداز ویندوز بود اما این دیسکت ا مشکلات فراوانی را دارند که یکی از عمده ترین آن ها صدمه دیدن دیسکت ها به صورت ناگهانی است. برای رفع این مشکل می توانید از سی دی هایی که به آن ها Bootable می گویند استفاده کنید. این سی دی ها هم دقیقا کار مشابه دیسکت راه انداز را برایتان انجام می دهند با این تفاوت که احتمال آسیب دیدن خودبخودی و صدمه دیدن آن ها به دلیل قرار گیری در میدان های مغناطیسی وجود ندارد و دارای سرعت بالاتری در هنگام راه اندازی کامپیوتر تحت سیستم داس هستند.

این سی دی ها محدود به این کار نیستند بلکه شما می توانید بر روی تمامی سی دی ها نرم افزاری خود نیز علاوه بر قرار دادن فایل های مورد نیاز خود بر روی این سی دی این امکان را نیز به آن اضافه نمایید و همیشه تمام سی دی هایی که در اختیار دارید دارای این قابلیت باشند.

چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

ابتدا نحوه ایجاد این گونه سی دی ها را به شما آموزش می دهیم و سپس نحوه تغییر تنظیمات مورد نیاز بر روی کامپیوتر بر روی کامپیوتر برای استفاده از سی دی به جای دیسکت در حین در حین راه اندازی ویندوز.

نحوه ایجاد سی دی های Bootable: در این آموزش نحوه ایجاد این نوع سی دی ها را توسط نرم افزار Nero Burning Rom در اختیارتان می گذاریم.

در ابتدا نیاز به نصب این نرم افزار بر روی ویندوز خود دارید که می توانید نسخه ای از آن را از سایت  www.nero.com دانلود کنید.

پس از نصب و اجرای برنامه Nero Burning Rom از ستون سمت چپ برنانه بر روی CD-Rom کلیک کنید.

چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

حال بر روی تب  Boot کلیک کنید. در این بخش تنظیماتی را مشاهده می کنید. در آن باید یک منبع برای برداشت فایل های مربوط به ساخت سی دی Boot را مشخص نمائید و به طور پیش فرض این منبع بر روی درایو دیسک خوان شما تنظیم شده است و به راحتی می توانید یک دیسکت راه انداز در درایو دیسک خوان خود قرار دهید و این برنامه فایل های مورد نیاز را از روی این دیسکت بر روی سی دی شما انتقال می دهد.

روش دیگری که می توانید انجام دهید استفاده از یک فایل Image است که توسط همین برنامه تهیه کرده باشید. بدین معنی که یک بار با استفاده از درایو دیسک خوان یک Image که دارای قابلیت Bootable است توسط این برنامه ساخته باشید و حال به جای استفاده از دیسکت راه انداز از آن Image به عنوان فایل منبع استفاده کنید. گزینه ی دیگری که در این بخش موجود است برای تنظیمات پیشرفته تر انجام می شود و توصیه می کنیم که در آن ها تغییراتی را اعمال نکنید و فقط در مقابل بخش Boot Message متن دلخواه خود را وارد کنید.

با کلیک بر روی گزینه ی New می توانید فایل های مورد نیاز خودتان را از ستون سمت راست برنامه به ستون سمت چپ انتقال دهید و با کمک گزینه Burn Compilation از منوی Recorder عملیات کپی و ساخت سی دی آغاز کنید.

چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

نحوه تنظیم کامپیوتر برای بوت شدن توسط سی دی: برای استفاده از سی دی Bootable باید هنگام راه اندازی کامپیوتر کلید Delete را از روی صفحه کلید را فشار دهید در صفحه مربوط به تنظیمات Bios ترتیب Boot شدن کامپیوتر را در مورد اول که در بیشتر موارد به صورت First Boot Device ذکر می شود از حالت Floppy Disk به CD Rom تغییر دهید.ٍ

توجه کنید که در نسخه های جدید برنامه Nero دایرکتوری نصب این برنامه دارای فایلی به نام DosBootimage.IMA هستند که می توانید از آن به عنوان فایل منبع استفاده کنید.

نکته بسیار مهم: روی ویندوز اکس پی می توانید لینوکس را با استفاده از سی دی های نصب لینوکس نصب کنید. در موقع بوت شدن ویندوز از شما سوال می شود که می خواهید رایانه خود را با لینوکس بوت کنید یا ویندوز.

همچنین اگر قصد استفاده از ویندوز قدیمی را ندارید می توانید به سادگی فایل ها و دایرکتوری های مربوط به آن را از روی رایانه پاک کنید. البته پیش از شروع ویندوز در منوی اولیه انتخاب سیستم عامل ها نباید ویندوز قدیمی خود را انتخاب کنید.

 چگونه ویندوز های بسیار قدیمی را عوض کنیم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد