چگونه یک جسم خارجی را از چشم خارج کنیم (1)

چگونه یک جسم خارجی را از چشم خارج کنیم
یک جسم خارجی می تواند یک ذره خاک یا نوک مداد باشد. در بسیاری از موارد جسم خارجی به راحتی  و بدون خطر از چشم خارج می شود.
علت: شایع ترین اشیای خارجی که ممکن است وارد چشم شوند:
- مژه
- موکوس خشک
- خاک
- ماسه
- لنز تماسی گم شده
- خرده شیشه و فلز
- مواد آرایشی
خاک و شن معمولا در اثر وزش باد وارد چشم  می شود ولی خرده های شیشه و فلز معمولا در اثر تصادف یا در زمان کار با این اشیا وارد چشم می شوند.
علائم:
وجود جسم خارجی در چشم می تواند آزار دهنده یا دردناک باشد. اگر درد ایجاد شده از وجود جسم خارجی در چشم بسیار شدید باشد یا دیدتان کاهش پیدا کرده باشد، سریعا به متخصص مراجعه کنید.
وجود جسم خارجی در چشم می تواند باعث علایم زیر شود:

چگونه یک جسم خارجی را از چشم خارج کنیم
- فشار و ناراحتی
- سوزش
- ریزش اشک
- حساسیت به نور
- تاری دید
- با پلک زدن احساس خارش می کنید.
جسم خارجی ممکن است باعث خون ریزی ملتحمه شود. این خون ریزی معمولا احتیاج به درمان خاصی ندارد و ظرف مدت 2 الی 3 هفته درمان می شود.
در اکثر موارد مشخص به راحتی می توانید جسم خارجی را از چشم بیرون بیاورید. اگر چه احتمال خراش قرنیه در زمان خارج کردن جسم خارجی وجود دارد. درمان خراش قرنیه چند روز  زمان می برد و گاهی احتیاج به درمان جدا دارد. بنابراین بسیار ضروری است که در زمان خارج کردن جسم خارجی دقت کنیم.
گاهی با پلک زدن مرتب می توان جسم خارجی  را بیرون آورد. اگر  پلک زدن کمکی نکرد. دستور العمل زیر را انجام دهید.
روش اول
•    دست را با آب و صابون بشویید و صبر کنید تا خشک شود.
•    در مقابل آینه بیاستید و جای جسم خارجی را پیدا کنید. بهترین راه برای یافتن آن، چرخاندن چشم در تمام جهات است.
•    چشم آسیب دیده را در ظرف  آب یا مشت پر آب کرده خود  فرو کنید و در همین زمان چندین بار پلک بزنید. اگر جسم خارجی هم چنان چسبیده به چشم باقی مانده است. پلک  بالایی را بگیرید و بکشید تا از کره چشم دور شود و آرام آن را رها کنید.
•    استفاده از قطره های اشک مصنوعی، محلول سرم(نرمال سالین) یا آب شیر و باز کردن چشم در آن معمولا باعث خارج  شدن، جسم خارجی می شود.
از مالش چشم ها خودداری کنید

چگونه یک جسم خارجی را از چشم خارج کنیم
اغلب به صورت غریزی وقتی چیزی وارد چشم می شود آن را می مالید، اما این می تواند کاملا خطرناک باشد. وقتی چشم های خود را می مالید، ذرات به دام افتاده زیر پلک هل داده شده و یا قرنیه را خراش می دهد که به سایش قرنیه معروف است. اگر این مسئله اتفاق بیفتد از یک آسیب چشمی دائم که همراه با درد زیادی خواهد بود رنج خواهید برد. بنابراین زمانی که چیزی را از چشم خود خارج می کنید، از فشار و یا مالیدن چشم ها خودداری کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

بازار پردیس یک کیش

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

مالزی در یک نگاه

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

9 پیشنهاد برای یک رژیم غذایی سالم