ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)


در مقابل این ساختار مدرن، ممکن است که ساختار درام یک بازی کاملا کلاسیک باشد. در دقایق ابتدایی دو تیم فقط یکدیگر را محک بزنند، حملاتی انجام بشود تا اینکه بالاخره یک تیم به گل برسد و تازه از اینجاست که برای تیم مقابل بحران ساخته می شود. حالا تیم حریف می خواهد که گل خورده را پاسخ دهد و بحران را حل کند.
اگر شما طرفدار یکی از این دو تیم باشید که قضیه متفاوت است. اما بیایید به چنین موقعیتی از دید یک هوادار فوتبال که طرفدار هیچکدام از این دو تیم نیست نگاهی به وضعیت دراماتیک بیندازیم. زمانی که تیم الف و تیم ب بازی را آغاز میکنند، ما مثل یک بینده فیلم امیدواریم که بازی زیبایی را ببینیم. زمانی که مثلا در دقیقه 20 یکی از دو تیم به گل میرسد، ما ناخودآگاه دوست داریم که تیمی که گل خورده بیشتر تلاش کند تا گل مساوی را بزند. پس از اینجا به بعد ما فهمیده ایم که قهرمان بازی کیست و ضد قهرمان بازی کدام یک از تیمها هستند.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)


اگر تیم الف که در دقیقه 20 یک گل زده، گل دیگری را هم در دقیقه 40 و گل دیگری را هم در دقیقه 50 بزند، ما دیگر کاملا طرفدار تیم ب شده ایم. خصوصا اگر تیم ب اساسا تیم ضعیف تری باشد درام بازی برای ما حساس تر نیز خواهد شد. پس از اینجا اگر تیم ب بیشتر تلاش کند، راه ورود به محوطه پنالتی خود را به روی مهاجمین حریف ببندد و سعی کند که با ضد حمله زدن، ایجاد موقعیت کند ما حسابی راضی خواهیم بود. حتی ممکن است در بعضی از صحنه واکنش های رفتاری هم نشان دهیم، مثلا داد بزنیم یا از پشت تلویزیون بازیکنان تیم ب را تشویق کنیم که بیشتر و بهتر شوت بزنند. توجه کنید که این اتفاقات در حالی به وقوع می پیوندد که ما طرفدار هیچ کدام از دو تیم نیستیم و سرنوشت الف یا ب برای ما خیلی اهمیتی ندارد اما ما درون منحنی درام گیر کرده ایم و زمانی نفس آسوده ای خواهیم کشید، که تیم ب شروع به گل زدن کرده و گل های خورده خود را جبران کند. این گونه است که بحران برای ما حل شده است. اگر تیم ب سه گل را جواب بدهد و بحران را حل کند حال ما حسابی خوب خواهد شد و حتی الهام بخش ما نیز خواهد بود. اگر گل چهارم را هم بزند ممکن است از خوشحالی نعره بکشیم و این بازی را در طول هفته دائما برای اطرافیان خود تعریف کنیم و سعی کنیم منحنی درام را برای شان به خوبی توصیف کنیم.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)


اما اگر تیم ب دو گل یا یک گل بزند و نتیجه را مثلا سه بر دو یا سه بر یک ببازد، ما قلبا از اینکه تیم ب بعنوان قهرمان بازی، به روند بازی بازگشته و تلاش خود را برای حل بحران کرده است، خوشحال خواهیم بود. اما این تیم بازی را باخته و ما از این که قهرمان درام نتوانسته به هدف خود برسد غمگین خواهیم بود. اما همین که قهرمان در راه رسیدن به هدفش تلاش کرده و از جان مایه گذاشته است برای ما راضی کنند خواهد بود. در حالت آخر هم، اگر تیم ب بازی را با نتیجه سه بر صفر ببازد، ما از لج هم که شده خوشحالیم که این تیم باخته است. تیم ب یا به قدری ضعیف و ناتوان بوده که نتوانسته برای حل بحران کاری بکند یا اینکه تیم حسابی بی انگیزه و نالایق بوده که اصلا نخواسته زحمت این کار را به جان بخرد. در هر دو حالت ما با لجبازی خوشحالیم که باخته است چرا که هنوز هم قهرمان این بازی را در ته دل دوست داریم و ناخودآگاه به خود می گوییم چقدر خوب می شد اگر تیم ب بازی را میبرد یا بحران را حل می کرد.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)


پس در قضیه آغاز بحران، حل یا عدم حل بحران و رسیدن به نظم و ثبات نوین، یک بازی فوتبال میتواند چنین شرایطی را رقم بزند. الته این یکی از حالت های ممکن بود و شاید اگر قرار باشد که برای بازی فوتبال موقعیت های مختلف را بررسی کنیم نیاز به نگارش یک کتاب باشد. مثلا کسانی که کتاب 36 وضعیت نمایشی را از ژرژ پولتی خوانده اند، می دانند که او برای درام های تئاتری 36 تم را مشخص کرده است. مواردی مانند خیانت، عشق و چیزهایی از این قبیل که شاید با تطبیق دادن آنها با فوتبال، بتوان به موارد تازه ای هم دست یافت.
حالا از قضیه ساختار درام میگذریم و به مساله دیگری نگاه میکنیم. فرض کنید که در هر بازی شرایط مختلفی قرار است بوجود بیاید. این شرایط موجب میشود که دیگر ما یک تیم را قهرمان و یک تیم را هم ضد قهرمان ندانیم. بلکه در این بازی ما روی یک یا دو بازیکن خاص تمرکز کرده ایم. برایمان آنها مهم هستند حتی یکی را آنتاگونیست و دیگری را هم پروتاگونیست میدانیم.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)


بگذارید مثالی بزنم. زمان جان تری کاپیتان تیم چلسی بود و بریج مدافع دیگری در این تیم بود. بریج فصل بعد به تیم دیگری رفت و در همان سال، خبر رسید که جان تری با همسر بریج روابط غیر اخلاقی داشته است. این شایعه حتی تا مدتها باعث شد جان تری نتواند در محافل عمومی حاضر شود چرا که نفرت از او بالا گرفته بود. در بازی که چند روز پس از رسانه ای شدن قضیه انجام شد، تری و بریج مقابل یکدیگر قرار گرفتند. بریج حاضر نشد با تری دست بدهد و همین عکس در لحظه شروع بازی، تیتر یک بسیاری از رسانه های ورزشی دنیا شد.
مطمئنا بسیاری از تماشاچیان این بازی در دل خود طرفدار بریج بودند و دوست داشتند که او مانند یک قهرمان، از آبرو و حیثیت خود مقابل این فرد متجاوز دفاع کند. مثال دیگری را راجع به مائورو ایکاردی و مکسی لوپز بخوانید.
مکسی لوپز آرژانتینی همسری داشت که با هم صاحب دو فرزند بودند. مائورو ایکاردی که به تازگی از آرژانتین به تیم اینتر آمده بود مورد استقبال مکسی لوپز قرار میگیرد و حتی روابط خانوادگی هم پیدا میکنند. در چنین شرایطی بود که خبر رسید همسر مکسی لوپز از مکسی طلاق خواسته و قصد دارد که با مائورو ایکاردی ازدواج کند. آنها حتی فرزندان مکسی لوپز را نیز با خود بردند. لوپز نیز گفته بود که صرفا بخاطر اینکه فرزندانش آسیب روحی نبینند، واکنش بدی نشان نمیدهد.

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (2)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس یک کیش

مالزی در یک نگاه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

موزه باستان شناسی مادرید

مرکز ملی ستاره شناسی کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد