ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)


حالا پس از گذشت سالها از این اتفاق، هر بار که ما در یک بازی، مائورو ایکاردی را مقابل مکسی لوپز می بینیم، با مکسی لوپز احساس همدردی می کنیم. این تقابل بین ایکاردی و لوپز، تم خیانت دارد که یکی از 36 وضعیتی است که ژرژ پولتی در کتاب خود عنوان کرده است.
در موقعیت دیگری، دیفرای سال گذشته مدافع تیم لاتزیو بود. دیفرای قبل از پایان یافتن فصل، با اینتر صحبت کرد و قرار شد که از سال آینده در این تیم توپ بزند. در پایان بازی دو تیم لاتزیو و اینتر در یک تقابل بسیار حساس مقابل یکدیگر قرار گرفته بودند. هر تیمی که برنده این بازی می شد به لیگ قهرمانان اروپا صعود می کرد و صعود به لیگ قهرمانان اروپا هم سود بسیاری را عاید تیم میکند، هم از لحاظ حیثیتی برای طرفداران بسیار مهم است و هم اینکه تیم را برای بازیکنان مشهور تر چذاب میکند و تیمی که به لیگ قهرمانان اروپا صعود کرده، راحت تر میتواند بازیکن های خوب را بخرد.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)


در یکی از موقعیتهای بازی، دیفرای مقابل ایکاردی توپ را لو داد و ایکاردی گل سه امتیازی را برای تیم اینرت به ثمر رساند. در پایان لاتزیو بازی را باخت و اینتر تیمی آینده دفرای، همان تیمی بود که سال آینده به لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد. بعد از اتفاق افتادن این فاجعه، دیفرای در شهر میلان به یک بازیکن منفور تبدیل شد.
البته عکسهایی که از او بعدا منتشر شد نشان میداد که او چقدر از این اتفاق ناراحت بوده و بسیاری از هم تیمی ها و دوستانش نیز مصاحبه کردند و اعلام نمودند که او یک بازیکن حرفه ای است و چنین کاری با قصد و نیت نبوده و فقط یک اشتباه از دیفرای سر زده است.
حتی اگر این یک اشتباه معمولی هم باشد که ممکن است از هر بازیکنی در طول دوران بازی اش سر بزند. اما سر زدن این اشتباه از طرف دیفرای آن در هم مقابل تیم آینده خود باعث شد که اتفاقی دراماتیک رقم بخورد و ناگهان دیفرای مانند یک بدمن یا آنتاگونیست برای فوتبال دوستان ظاهر شود. لاتزیو هم یک قربانی بود که در پایان با ناعدالتی و خیانت، طعم تلخ شکست را چشید.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)


از این گونه اتفاقات در تاریخ فوتبال بسیار است. گلی که مارادونا در بازی جام جهانی به انگلیس زد هم نمونه خوبی می تواند باشد. در این بازی، آرژانتین مقابل انگلیس به میدان رفته بود و دقیقا در دوره ای این اتفاق افتاد که انگلستان به خاطر مسائل استعماری خود، بسیار در امریکای جنوبی منفور بود. مارادونا در یک موقعیت هوایی با دست خود توپ را وارد دروازه کرد و به قدری ظریف و هوشمندانه این کار را انجام داد که داور خیال کرد او با سر توپ را هد زده است.
اگر چه در این موقعیت مارادونا با انجام یک کار خلاف قانون و گول زدن داور توانست تیم ملی انگلستان را شکست دهد، اما مسائل سیاسی که پشت این بازی ملی قرار داشت، مارادونا را به قهرمان بازی تبدیل کرد و هر تماشاچی (بجز هواداران تیم ملی انگلستان) با دیدن این صحنه از پیروزی آرژانتین و گل زنی مارادونا (بعنوان پروتاگونیست) و همچنین شکست خوردن دراماتیک تیم ملی انگلستان (بعنوان آنتاگونیست) خوشحال شد.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)


این اتفاق دقیقا مانند فیلمهایی است که شخصیت های آنها به ظاهر انسان خوبی نیست اما، مخاطب او را دوست دارد. در بسیاری از فیلمها خصیت اصلی آن یک ضد قهرمان است که تا میتواند آدم میکشد و بیرحم است اما به خاطر شخصیت ویژه ای که دارد برای مخاطب بی نهایت دوست داشتنی است. پس در فوتبال گاهی اوقاع با تمارض کردن، فریب دادن داور، قانون گریزی و مسائلی از این دست هم میتوان به پروتاگونیست درام تبدیل شد و کاری کرد که هواداران و تماشاچیان فوتبال دوستت داشته باشند.
پس نتیجه ای که از این بحث میگیریم، این است که مانند تئاتر و سینما و ادبیات، در فوتبال هم بحث شخصیت پردازی نکته بسیار مهم و تاثیر گذاری است. عمل شخصیت پردازی بیشتر در روزهای قبل از برگزاری مسابقه انجام میشود.
در بعضی بازی ها نیز بدلیل اتفاقاتی که رخ میدهد شخصیت پردازی انجام میشود. مثلا در فینال جام جهانی 2006، ماتراتزی به زیدان توهین کرد و زیدان هم با سر محکم به سینه ماتراتزی کوبید. شدت ضربه به حدی بود که ماتزاتزی بیهوش شده و زیدان هم اخراج شد. این اتفاق باعث شخصیت پردازی برای زیدان و ماتراتزی شد. با توجه به شناختی که فوتبال دوستان از این دو نفر داشتند، می دانستند که زیدان فوتبالیست با اخلاق و آرامی است و ماتراتزی هم یا یاغی بود. بنابراین با دیدن این صحنه و تکرار لحظه ای که ماتراتزی چیزی به زیدان میگوید و زیدان ناگهان به سمت او برمیگردد، بسیاری به درستی حدس زدند که احتمالا زیدان بابت چنین کاری حق داشته است.

 

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)


بسیاری هم اعتقاد داشتند که زیدان باید خود را کنترل می کرد و کسی که تا این حد با شخصیت و اخلاق گراست، نباید کنترل خود را از دست میداد. بنابراین دوتا شخصیت در این لحظه خلق شد که هر کسی بنابر اعتقاد و برداشت خود از دیدن تصویر، شخصیت ها را قضاوت میکرد. بعد از بازی هم بازیکنان مصاحبه کردند و مثلا زیدان از کودکان و خانواده بابت دیدن چنین صحنه ای عذر خواهی کرد. این مصاحبه ها نیز باز هم باعث شخصیت پردازی این دو پرسوناژ در درام فوتبال می شد.
بنابراین دقیقا مثل سینما که فیلمساز تمام تلاش خود را میکند که با کار کردن روی جزئیات، شخصیت های فیلم خود را طوری شخصیت پردازی کند که به عمق مناسبی برسند. داشتن این عمق باعث میشود تا هم هرکسی از ظن خود یار شخصیت شود و هر کسی به نوعی او را قضاوت کند اما در کل، درست انجام دادن شخصیت پردازی موجب همراهی مخاطب با آن پرسوناژ خواهد شد. حالا با عاشق آن پرسوناژ می شود یا اینکه از وی متنفر خواهد بود.
پس در نتیجه باید گفت که در درام شناسی فوتبال باید مانند یک معادله چند مجهولی، مسائل بسیاری را مورد بررسی قرار داد. هر بازی شرایط ویژه ای دارد. این شرایط هم در خود مستطیل سبز شکل میگیرد. هم بیرون از زمین بازی. هم در روز بازی و هم در روزهای قبل و بعد از بازی. بنابراین یک دراماتورژیست فوتبال باید بر تمامی این مسائل که بعضا حتی غیر فوتبالی و مثلا سیاسی یا فرهنگی نیز هستند، مسلط باشد تا بتواند با کنار هم گذاشتن تمام المان ها و مولفه های یک درام، فوتبال را از منظر درام شناسی تحلیل کند.

چگونه یک مسابقه فوتبال را درام شناسی کنیم (3)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس یک کیش

مالزی در یک نگاه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

موزه باستان شناسی مادرید

مرکز ملی ستاره شناسی کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد