چگونگی تشخیص علت وجود خون در ادرار

چگونگی تشخیص علت وجود خون در ادرار
وجود خون در ادرار دلایلی دارد که در مطلب قبلی در مورد آن توضیح داده شد. در این مطلب به بررسی روش های تشخیص علت هماچوری (وجود خون در ادرار) می پردازیم.
تشخیص علت هماچوری
برای بررسی وجود خون در ادرار، معمولا آزمایش ادرار انجام می گیرد و در صورت مثبت شدن نتیجه برای اطمینان، 48 ساعت بعد از اولین آزمایش، تست دوم انجام می شود و در صورت مثبت بودن نتیجه این آزمایش نیز، برای بررسی وجود مواد زائد در خون و نوع عملکرد کلیه ها در دفع مواد زائد، آزمایش خون انجام می گیرد. در واقع در بیشتر موارد علت وجود خون در ادرار ناشی از عملکرد کلیه هاست که خود دلایل گوناگونی دارد. علاوه بر آزمایش خون، برای تشخیص علت وجود خون در ادرار روش های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عبارتند از:
1- CT اسکن
CT اسکن نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس است که برای تشخیص سنگ مثانه، سنگ کلیه، وجود تومور در مثانه یا کلیه و سایر اختلالات موجود در دستگاه دفع ادرار می تواند موثر باشد.
2- آی وی پی
در این روش تصویربرداری نیز، از اشعه ایکس استفاده می شود و در واقع با ایجاد یک تصویر رنگی از مجاری دفع ادرار، در تشخیص نوع عملکرد آنها مفید است.
3- فراصوت کلیه
در این روش تصویربرداری، از امواج رادیویی برای ایجاد تصویر از کلیه و ساختار آن استفاده می شود.

چگونگی تشخیص علت وجود خون در ادرار
4- سیستوسکوپی
این روش، در واقع نوعی آندوسکوپی از مثانه می باشد. در این تست لوله ای بسیار باریک که در ابتدای آن دوربینی متصل شده است؛ از طریق مجرای خروج ادرار وارد مثانه می شود و ناهنجاری های موجود در مثانه از طریق تصاویر ارسالی از طریق دوربین بررسی می شود. همچنین ممکن است در صورت نیاز، نمونه کوچکی از بافت مثانه برای بررسی وجود سلول های سرطانی برداشته شود.
5- نمونه برداری از کلیه
در ایت تست، از بافت کلیه نمونه کوچکی برداشته می شود و سپس نمونه برای بررسی تشخیص بیماری های کلیوی، به آزمایشگاه فرستاده می شود.

چگونگی تشخیص علت وجود خون در ادرار
چگونگی درمان هماچوری
پس از این که توسط یک یا چند مورد از تست ها و آزمایش های گفته شده، علت بروز هماچوری تشخیص داده شد؛ درمان آغاز می شود. البته در صورتی که وجود خون در ادرار علت خاصی نداشته باشد، نیازی به درمان نیست.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد