کانال بزرگ ونیز - 5.0 out of 5 based on 2 votes

کانال بزرگ ونیز

کانال بزرگ ونیز

کانال برزگ ونیز که در نزد خود مردم Canalazzo شناخته می شود، یکی از اصلی ترین مسیرهای ترافیک آبی در  کل شهر ونیز است. کانال بزرگ را می توان از جمله برترین های جاذبه های گردشگری ایتالیا به حساب آورد. اینجا جایی است که تمام کسانی که به ونیز می روند، قصد دارند از نزدیک دیدن کنند و بر روی آن تردد داشته باشند. چشم اندازها و ویووهای فوق العاده ای از ونیز را در هنگام عبور از این کانال تجربه خواهید کرد. حمل و نقل بر روی این کانال از طریق اتوبوس های آبی (Vaporetti) و تاکسی های خصوصی آبی انجام می شود. البته توریست هایی که به اینجا می روند این مسیر را از طریق گوندولاها (Gondola) می گردند. کانال بزرگ از یک طرف به سمت ایستگاه راه آهن Santa Locia و از طرف دیگر به آبگیر St. Mark راه دارد. این دو نقطه از شهر را تجسم کنید که کانال بزرگ همچون یک S بزرگ وارونه از میان بخش های داخلی آنها عبور کرده است و آنها را به هم متصل کرده است. طول این کانال به 3.8 کیلومتر می رسد و عرضی متغیر از 30 تا 90 متر دارد. این ابعاد بزرگ بودن و زیبایی دوچندان کانال را به خوبی نشان می دهد. عمق متوسط کانال نیز به 5 متر می رسد.

کانال بزرگ ونیز

ساختمان های در اطراف کانال بزرگ ونیز قرار دارند که تاریخ و قدمت بیشتر آنها به قرن های 13 تا 18 میلادی برمی گردد. این ساختمان ها، ثروت و هنری که توسط جمهوری ونیز به کار رفته است را به خوبی نشان می دهند. اگر چنانچه با تور به این ناحیه سفر می کنید، سوار بر یک گوندولا شوید و به قایق سواری در مسیر این کانال بزرگ بپردازید. اصلا این را می دانید که زمانی تنها وسیله نقلیه در شهر رویایی ونیز همین ها بوده اند. روزگاری نزدیک به 10 هزار گوندولا در شهر وجود داشت و امروزه تنها 400 تا از آنها بر روی آب شناور هستند.

برای دیدن کانال بهتر است بر روی آب بروید. به دیدن و بازدید از راه دور کفایت نکنید. سوار بر قایق شوید، به ردیف های جلو بروید و به عکاسی و لذت بردن از اطراف خود مشغول شوید. بدون شک این بازدید یکی از بهترین تجربه های شما در شهر ونیز خواهد بود. برای این می گوییم سوار بر گوندولا شوید چرا که حس و حال متفاوت و بهتری را به شما خواهند داد و این وسیله یک وسیله ی قدیمی و سنتی ونیز است. قطعا خود شما نیز همین را انتخاب خواهید کرد، با وجود اینکه اندکی گران تر هستند. پیشنهاد ما این است زمانی که این کانال را می گردید نقشه ای به همراه خود داشته باشید که نام ساختمان های معروف ونیز که سر راه شما هستند بر روی آن نوشته شده باشد. این ساختمان های معروف در ونیز را Palazzo می نامند.

کانال بزرگ ونیز

قسمت بیشتر ترافیک شهر به جای اینکه از یک سمت به سمت دیگر برود، از میان کانال بزرگ عبور می کند، بر روی این کانال تا قرن نوزدهم تنها یک پل بر روی آن وجود داشت که پل Rialto نام داشت. جنس این پل ابتدا از چوب بود و سپس در سال 1591 پلی از جنس سنگ ساخته شد، که امروزه می توانید بر روی این پل نیز بروید. علاوه بر این 3 پل دیگر بر روی کانال بزرگ ساخته شده اند. نام این پل ها، پل Ponto degli Scalizi، پل Ponto Dell'Accademia و پل مشهور و بحث برانگیز Ponto Della Costituzione می باشد. پل آخری که نام برده شد توسط فردی به نام Santiago Calatrava ساخته شده است. کالاتراوا معمار بسیار مشهور اسپانیایی می باشد که از نوابغ معماری جهان به حساب می آید و پروژه های موفقی را در شهرهای مختلف اجرا کرده است. این پل در سال 2008 به روی عموم مردم باز شد. مردم و توریست هایی که به اینجا می آیند از این پل تحت عنوان پل کالاتراوا یاد می کنند. البته این پل متوجه انتقادها و بحث های شدیدی شد چرا که دسترسی برای ویلچر برای این پل گذاشته نشده بود، در اصل که ضرورتی برای ساخت این پل وجود نداشت و در ساخت آن از سبک مدرن و مینیمال استفاده شده است که در تضاد شدیدی با معماری تزیینی و قرون وسطایی ونیز است. به همین خاطر بحث و انتقاد بر روی این پل همیشه در جریان است. پل Ponte della Costituzione ایستگاه راه آهن را به میدان Piazzale Roma متصل می‌کند.

کانال بزرگ ونیز

البته که از دیگر کارهای مفرح و جالبی که در کانال بزرگ انجام می دهید، همین بازدید و ایستادن بر روی پل های موجود بر روی کانال است. اینجا بایستید در حالیکه در رویایی ترین شهر دنیا قرار گرفته اید. به کشتی ها و عبور و مرور داخل کانال نگاه کنید و برای خود عکس های یادگاری بگیرید. قایق هایی از روی پل عبور خواهند کرد که از میوه ها و سبزیجات، وسایل ساخت و ساز ساختمان و دیگر چیزها پر شده اند. همانطور که می دانید ونیز شهری بدون ماشین و خودرو است و تمام حمل و نقل ها از طریق آبی انجام می شود. همین تفاوت این شهر با دیگر شهرها؛ آن را خواستنی و زیبا کرده است.

کانال بزرگ ونیز

باوری که در مورد این جا وجود داشته است این است که این کانال در مسیر رودخانه ی باستانی حرکت می کرده است و بعد از اینکه قسمتی از ونیز را طی می کرده است به تالاب می رسیده است. برخی از اولین خانه های  که در اطراف کانال بزرگ ونیز ساخته شده اند متعلق به تاجرانی هستند که کشتی هاشان زمانی بر روی این کانال عبور می کرده است. جالب است بدانید که تا قرن دهم نیز این کانال مرکزی برای تجارت و بندری امن برای کشتی تاجرها بوده است. در طی قرن های دوازدهم و سیزدهم، ساختمان هایی که در مسیر کانال ساخته شدند پر زرق و برق تر شدند و در آنها دکورهای بیزانسی به کار می رفته است. بعدها در قرن پانزدهم شاهد معماری هایی با سبک گوتیک-ونیزی هستیم در کنار دیگر ساختمان های موجود، ساخته شدند. بیشتر ساختمان هایی که در دوران کلاسیک و رنسانس ساخته شدند نماهای بیرونی سفیدی دارند. برای دیدن این زیبایی ها خواندن بی فایده است. تنها بروید و از نزدیک شاهد این ساختمان های متنوع و بسیار جذاب باشید. بر حسب پیش بینی ها ونیز را در آینده ای نه چندان دور نخواهیم داشت. بهتر است هرچه زودتر مقدمات سفر خود را آماده کنید.

کانال بزرگ ونیز

برای رفتن به این کانال، می توانید با پای پیاده، و به راحتی از ایستگاه قطار سن مارکو به کانال برسید. هزینه های سفر شما بستگی به خرج و نحوه ی گردش خود شما خواهد داشت. اما اقامت و ماندن در این کانال باعث می شود حجم بیشتری از زیبایی های ونیز را شاهد باشید. توصیه ی ما این است قبل از اینکه سوار بر گوندولا شوید، هزینه ها و قیمت های آن را جویا شوید.

کانال بزرگ ونیز

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

هتل بزرگ ارم کیش

کانال تلگرام چهارفصل

قرعه کشی کانال گردشگری

بازار بزرگ کوش آداسی

هتل ونیز گوانجو چین

مجسمه بودای بزرگ پوکت تایلند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر