کاکوتی

کاکوتی گیاهی از تیره نعناعیان است که دارای طعم و مزه معطر و خوشبویی می باشد که در چای و یا به صورت دم کرده مورد مصرف قرار می گیرد. کاکوتی از نگاه طب قدیم طبعی گرم و خشک دارد. که به عنوان مسهل و ملین در ماست و دوغ مصرف می شود. این گیاه به صورت تازه، اسانس، عرق و یا پودری و خشک در بازار موجود است و می توان از آن در مصارف خانگی و دارویی بهره برد.

کاکوتی
 خواص بی نظیر عرق کاکوتی برای تقویت دستگاه گوارش بسیار مفید بوده و همچنین ضد عفونی کننده مجاری تنفسی است. ضد قارچ و سیاتیک بوده و برای رفع سو هاضمه، تقویت معده ، و افزایش اشتها توصیه می شود.
کاکوتی ضد انگل است و برای افرادی که مدام سینه شان خلط تولید می کند، بسیار مفید می باشد. اگر چنانچه کاکوتی را بعد از غذا به همراه چای میل کنید، تاثیر دو چندانی در هضم غذا می گذارد.

کاکوتی
همچنین این گیاه برای تقویت قوای بینایی داروی بسیار مناسبی بوده و در کنار داروهای پزشکی می توان از دم کرده کاکوتی برای درمان سیاه سرفه و برونشیت استفاده کرد. این گیاه ضد قارچ، و تقویت کننده قوای جنسی در آقایان نیز است. چنانچه افرادی دچار رماتیسم مفصلی هستند و یا عضله شان سست گردیده می توانند از حمام جوشانده کاکوتی استفاده کرده و فواید آن را مشاهده کنند.

کاکوتی
برای استفاده از دم کرده کاکوتی افرادی که دچار برونشیت  و سیاه سرفه هستند، می توانند به مقدار سه الی پنج گرم از این گیاه را در 300 سی سی آب دم کنند و روزانه چهار فنجان از آن میل کنند. همینطور نوشیدن کاکوتی به همراه چای بعد از غذا از کاهش آهن به دلیل مصرف چای جلوگیری می کند.
ادویه کاکوتی که به صورت پودری تهیه و در ماست و دوغ ریخته می شود، می تواند اثر سردی آنها را گرفته و برای سرد مزاجها بهترین مسهل برای مصرف این گونه لبنیات باشد.

کاکوتی
خواص کاکوتی بیشمار است که مهمترین آنها در بالا اشاره شد. اما بایستی توجه داشت که  مصرف زیاد کاکوتی نیز به مانند سایر گیاهان دارویی موجب ایجاد مرض می شود. بنابراین توصیه می شود در خوردن آن جانب تعادل را نگه دارید. بنابراین مصرف روزانه نصف فنجان از دم کرده کاکوتی و یا عرق آن برای موارد فوق بعد از هر وعده غذایی، می تواند تعادل برای مصرف این گیاه ارزشمند را برای شما فراهم آورد. امیدواریم از خواندن این مطلب نهایت لذت را برده باشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد