کجا ممکن است پیدایش کنم؟

کجا ممکن است پیدایش کنم؟

کجا ممکن است پیدایش کنم شامل پنج داستان کوتاه با جادوی قلم هاروکی موراکامی ژاپنی است که هوش از سر هر خواننده ای می برد و او را تا اتمام پای کتاب میخکوب می کند.این کتاب توسط آقای شرف الدین به زیبایی ترجمه شده است که موجب جذابیت دو چندان آن می شود. این پنج داستان کوتاه به قرار زیر است:

  1. فاجعه‌ی معدن در نیویورک: مرد از خاطرات خود و دوستانش میگوید.
  2. کجا ممکن است پیدایش کنم: داستان درباره‌ی مردی است که یک روز صبح به خانه‌ی مادرش می‌رود و ناپدید می‌شود و همسر او به دنبالش است.
  3. سگ کوچولوی آن زن در زمین: مردی برای تعطیلات به هتل میرود و با زن جوانی آشنا می‌شود.
  4. راه دیگری برای مردن: درباره‌ی دامپزشکی که در محل اطراق خود با مردان نظامی درگیر می‌شود.
  5. خواب: درباره‌ی زن خانه‌داری است که با بی‌خوابی مواجه می‌شود.

کجا ممکن است پیدایش کنم؟

جملاتی از متن کتاب

به‌هرحال، به کاناپه بازگشتم و کتاب را باز کردم. چند سال از آخرین باری که این‌گونه با خیال راحت نشسته بودم و کتاب خوانده بودم، گذشته بود؟ درست است. من معمولا در نیم ساعت یا یک ساعت بعدازظهرهای تنهایی‌ام کتاب در دست می‌گیرم. اما نمی‌شود اسم آن را کتاب خواندن گذاشت. همیشه غرق در فکرهای دیگر می‌شوم – پسرم، خرید منزل، این‌که فریزر باید تعمیر شود، این‌که در عروسی فلان آشنا چه لباسی باید بپوشم، عمل معده‌ی پدرم در ماه گذشته. این قبیل چیزها به درون ذهن من نفوذ می‌کنند، بزرگ می‌شوند و در میلیون‌ها جهت پراکنده می‌گردند. بعد از مدتی متوجه می‌شوم که تنها چیزی که پیش رفته، زمان است و من حتی یک صفحه هم ورق نزده‌ام.

من بی‌آن‌که متوجه شوم، به این شیوه‌ی زندگی بدون کتاب عادت کرده بودم. حالا که فکر می‌کنم، می‌بینم چه‌قدر عجیب است؛ وقتی جوان بودم کتاب خواندن محور زندگی من بود. من همه‌ کتاب‌های کتابخانه‌ دبستان را خوانده بودم و تقریبا همه‌ پول تو‌جیبی‌هایم صرف خرید کتاب می‌شد. حتی در خوردن ناهار صرفه‌جویی می‌کردم تا کتاب‌هایی را که می‌خواستم بخوانم، بخرم. این در راهنمایی و دبیرستان هم ادامه داشت. هیچ‌کس به اندازه‌ی من کتاب نمی‌خواند. میان پنج فرزند خانواده من بچه‌ وسطی بودم، پدر و مادرم شاغل بودند و هیچکس توجه زیادی به من نمی‌کرد. می‌توانستم تنهایی، هرچه می‌خواهم کتاب بخوانم. همیشه در مسابقه‌های کتابخوانی شرکت می‌کردم تا برنده‌ی بن‌های کتاب شوم. معمولا هم برنده می‌شدم…. (کجا ممکن است پیدایش کنم – صفحه ۱۳۹)

کجا ممکن است پیدایش کنم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آیا می دانید نوشیدن چای تا چه اندازه مفید است

آیا می دانید جو چقدر برای بدن مفید است

تخم کتان سرشار از خواص دارویی است

آیا می دانید گیاه صبر زرد تا چه اندازه مفید است

داخلی یا خارجی؟ مسئله این است

هوش مصنوعی توانسته است در ترجمه به پای انسان برسد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر