آشنایی با شهر سیرجان و جاذبه های تاریخی آن

سیرجان یکی از شهر های استان کرمان است که نام قدیم آن شهرستان بوده است. این شهر دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی می باشد. یکی از آثار تاریخی این شهر سند قدمی نوشته ی ابن اثیر است که در این سند در مورد پادشاه قدیم ایران یعنی گشتاسب توضیح داده شده است. در ادامه به معرفی برخی از این قبیل آثار تاریخی و جاذبه های این شهر می پردازیم.

بادگیر چپقی

این اثر تاریخی باقی مانده از دوران پهلوی است. این بادگیر یادگاری از اثر تاریخی خانه آقا سید علی رضوی می باشد. بادگیر چپقی منحصر به فرد ترین معماری است که دارای شبکه های هندسی می باشد که در زیر این بنا واقع شده است.

قلعه سنگ

این بنای خشتی در مرکز دشتی قرار گرفته است که از دور مانند صخره ی سفید رنگی دیده می شود. اطراف این قلعه سنگی از سنگ صخره و دو حصار تشکیل شده است.

مسجد سید سیرجان

این اثر تاریخی در کوچه انصاری شهرستان بم قرار گرفته است. برخی از محققین گفته اند که این بنا مربوط به دوره ی حکومت محمد اسماعیل خان وکیل الملک می باشد.

مسجد جامع عضدی

در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی این شهر مسجد جامع عضدی واقع شده است که قابلیت برجای مانده ی این اثر شامل پایه ستون سنگی و سنگ آهک منقور و سنگ مرمر می باشد. مردم محله ی این بنا را مسجد صاحب الزمان می دانند.

مسجد قلعه سنگی

در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان و در مجاور صخره ای سنگی واقع شده است که متعلق به دوره ی مظفری می باشد.

آرامگاه شاه فیروز

این آرامگاه ۱۴ کیلومتر از جنوب شرقی سیرجان و بر بالای صخره با ارتفاع ۳۰ متر قرار دارد. این اثر تاریخی به شاه فیروز معروف می باشد که از یک بنای هشت ضلعی تشکیل شده است و احتمالا مربوط به قرن هشتم و نهم دوره ی ایلخانی است.

آرامگاه میر زبیر

آرامگاه میر زبیر در شرق روستای یوسف آباد و در کنار قبرستانی واقع شده است. ابعاد داخلی مربع و خارجی این آرامگاه به ترتیب ۹ و ۷ متر می باشد. عکس های گرفته شده در سال های گذشته تاریخ ساخت و نام سازنده این اثر را نشان می داد که در حال حاضر از بین رفته است. برخی این آثار تاریخی را متعلق به اوایل و یا قبل اسلام می دانند که در زمان آل مظفر به مسجد تبدیل شد.

باغ بمید

باغ بمید در شمار سیرجان واقع شده است که تا سال ۷۹۶ قمری آباد بوده که بعدها توسط سردار تیمور تخریب می شود. شهر جدید در باغ میبد ایجاد شد اما با هجوم محمود افغان دوباره تخریب و غارت شد. در سال ۱۲۰۰ روستایی به دست میرزا سعید کلانتر به نام سعید آباد ساخته شد. یخچال های سیرجان از آثار موجود در غرب باغ می باشد که قدمت این اثر مربوط به دوره ی قاجار می باشد که در سال ۱۳۸۴ به عنوان آثار ملی ثبت شده است.

امامزاده احمد سیرجان

این اثر تاریخی در شمال غربی شهر زیبای سیرجان و در دل باغ میبد قرار گرفته است. این مقبره مربوط به یکی از نوادگان امام موسی کاظم است. این اثر هزار ساله در سال 1393 توسط محمود خان فاطمی ساخته شده است. این مسجد از زیباترین بناهای شهر سیرجان می باشد که دارای پایاب های برای تامین آب زائران بود.

 

کلیک ها: 118

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

شهر بم در استان کرمان قرار دارد. و جزو بزرگترین شهرهای استان کرمان می باشد. بیشتر باغ هی اطراف آن را نخلستان ها و خانه های خشتی فرا گرفته است. به دلیل آب وهوای این شهر در قدیم خانه ها بیشتر از خشت ساخته شده است. اگر با تاریخ کمی آشنا باشید به طور حتم به این مسئله که شهر بم جزو قدیمی ترین شهر های ایران است گواه می دهید. این شهر جنوبی ابتدا شهری باصفا و آباد بود ولی بعد از زلزله ای که آمد تمام خانه ها را ویران کرد. شاید بیشتر مردم زلزله بم را به خاطر بیاورند. این زلزله بیشتر آثار تاریخی این شهر زیبا را ویران کرد.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

آثاری همچون تپه تاریخی بيدرون و تل آتشین در فاصله ی چندکیلومتری از شهر بم قرار گرفته اند. قدمت تل آتشین به هزاره های دوم تا چهارم قبل از میلاد مسیح برمی گردد. شهر بم در جهان شهرت به خصوصی دارد و معروف ترین بنای تاریخی آن ارگ بم است. خرما یکی از محصولات معروف این شهر است که به کشورهای دیگر نیز صادر می شود، کیفیت خرما های بم حرف اول را می زند.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

بم در قدیم به عنوان دروازه شرق ایران معروف بود. موقعیت این شهر در زمان لطفعلی خان زند مهم بود زیرا در آن زمان به عنوان پایتخت ایران محسوب می شد و در نتیجه، بسیار پر اهمیت بود. قلعه ی بم بسیار مستحکم و مقاوم بود به همین دلیل می توانست جلوی ورود بیگانگان را به داخل شهر بگیرد. در زمان قدیم این منطقه به عنوان مرکز صنعتی کرمان شناخته می شد و در آن پارچه های نخی تولید می شد. کیفیت پارچه های نخی به قدری عالی و مرغوب بودند که به کشورهای دیگر نیز صادر می شد. با کمی تحقیق در اسناد به جا مانده از بم می توان فهمید که نخستین بومیان این شهر آریایی ها بودند. دلایل آن هم وجود استحکامات مهمی همچون ارگ، برج، باروها و... بود. در آن زمان مردم به صورت دسته جمعی زندگی می کردند. نژاد مردم بم به آریایی ها برمی گردد.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

جاذبه های گردشگری بم

ارگ بم

ارگ بم به عنوان یکی از آثار تاریخی استان کرمان شناخته شده است. قدمت این بنای قدیمی به دو هزار و پانصد سال قبل بر می گردد. حتی ارگ بم در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. جاده ابریشم نیز از این مکان می گذرد. مردم در زمان قدیم در داخل ارگ زندگی می کردند ولی، با شروع قحطی و مشکلات فراوان همچون یورش دشمنان به بیرون از ارگ آمدند، و زندگی خود را از نو آغاز کردند. ارگ بم در طول عمر خود چندیدن بار بازسازی شده است.

ارگ بم از لحاظ نظامی قابل اهمیت بود و حالا به عنوان یکی از مهم ترین آثار تاریخی ایران شناخته می شود. معماری آن برای آشنایی مردم با نحوه ی دفاع در زمان قدیم بسیار آموزنده و جالب است. این بنای تاریخی تنها با استفاده از خشت، آجر و گل ساخته شده است و به عنوان بزرگ ترین مجموعه خشتی جهان شناخته شده است. این بنا در زمان اشکانیان ساخته شده است. با این وجود بعد از زلزله ی هولناکی که در سال ۱۳۸۲ به وقوع پیوست باعث از بین رفتن ۸۰ درصد از بنا تاریخی ارگ بم شد.

راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

تل آتشین دارستان بم

تل آتشین دارستان بم یکی از مهم ترین آثار تاریخی این شهر به حساب می آید. با تحقیق های فراوانی که در این قسمت انجام گرفت، مشخص شد این بنا به دوران نوسنگی بر می گردد. نشانه هایی که محققان در این بنا بدست آوردند با آثار موجود در فلسطین همخوانی دارد در نتیجه، مشخص است هر دو به دوران نوسنگی مربوط هستند. تنها تفاوتی که با هم دارند وجود سفال هایی در منطقه دارستان است.

دهبکری

شهر بم به عنوان یک شهر کویری و جنوبی شناخته شده است. دهبکری برخلاف بم دارای سرسبزی متفاوت می باشد که این امر باعث محبوبیت آن شده است. فاصله آن از بم ۵۰ کیلومتر می باشد. نام این روستا برگرفته از نام یکی از بزرگان طایفه ی بومی به نام بکر می باشد. محققین قدمت این روستا را ۲ قرن تخمین زده اند.

در این منطقه آبشارهای زیبایی به چشم می خورد که در دل جنگل و دامنه کوه قرار گرفته است. بومیان نام این آبشارها را دغوییه گذاشته اند. اگر برای گردشگری این روستا را انتخاب کردید، می توانید در ارتفاعات آن مشغول به کوهنوردی شوید و از ارتفاعات آن استفاده کنید. یکی از این ارتفاعات شیرو در منطقه مرغک قرار دارد. این ارتفاعات دارای جنگل های سرسبز و زیبایی مانند پسته و بادام وحشی می باشند.

 راهنمای سفر به شهر بم و معرفی جاذبه های آن

کلیک ها: 155
استان کرمان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

استان کرمان

استان کرمان پهناورترین استان کشور است که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. بخشی از استان کرمان را حاشیه جنوب غربی کویر لوت و دشت های سیرجان و شهر بابک تشکیل می دهد و قسمت عمده آن را ارتفاعات از جمله کوه های : هزار (بلند ترین کوه استان به ارتفاع ۴۴۵۶ متر)، ‌کلاغن، ‌گلچین،‌ جوپار، ‌لاله زار، ‌بحر آسمان ‌و یشم در بر گرفته است. استان کرمان دارای میراث تاریخی ایران است.

 

استان کرمان

از جمله : مجموعه ارگ تاریخی بم،‌ ارگ راین، ‌ارگ بردسیر، ‌میل نادری، ‌قلعه کهنوج،‌ مسجد جامع کوهبنان،‌کاروانسرای رباط عرب، ‌مسجد جامع کرمان، ‌حمام گنجعلی خان،‌ بازار کرمان،‌ گنبد جبلیه،‌ باغ شاهزاده، ‌مقبره شاه نعمت اله ولی، ‌در ماهان و آرامگاه خواجه اتابک، ‌استان کرمان علاوه بر آثار تاریخی ،‌ جذلبیت های طبیعی فراوانی دارد. غار شب پره،‌ چشمه عروس رابر، ‌آبگرم قلعه عسگر، ‌آبگرم ابارق، ‌آبگرم اسفندقه، ‌آبشار دو ساری، ‌آبگرم آشوئییه.

 

استان کرمان

ارگ راین

مجموعه تاریخی ارگ راین در جنوب غربی شهر راین کرمان،‌و بین راه ماهان و بم واقع شده است. ارگ و مجموعه خشتی راین با مساحتی برابر ۲۰۰۰۰ متر مربع پس از ارگ بم دومین بنای بزرگ خشتی استا ن کرمان است. نقشه قلعه تقریبا مربع شکل و دارای چند برج در اطراف است. اطراف قلعه را حصاری که کمی بیش از ده متر است در بر گرفته. ارگ راین تنها دارای یک وررودی است که در جبعه شرقی قرار دارد و به وسیله سر در بزرگ و باشکوهی به محوطه داخلی راه می یابد. و پس از عبور از کوچه های شرقی و غربی به چهار جهت کوچک هشت ضلعی را ه پیدا می کند. و در انتهای راهرو به چهار ساختمان زیبا که محل حاکم نشین ارگ بوده است منتهی می شود. بنای اولیه ارگ را به دوره ساسانی نسبت می دهند. که در دوره های بعد بازسازی شده و مورد استفاده قرار گرفته است. بنای کنونی ارگ بازمانده دوره اسلامی به ویژه دوران صفوی و پس از آن است.

 

استان کرمان

کلیک ها: 89
آداب و رسوم ازدواج در کرمان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

آداب و رسوم ازدواج در کرمان

دیدن دختر، بیشتر در مجالس، جشن ها، میهمانی ها، سفره های نذری، زیارتگاهها و مجالس روضه خوانی دست می داد و براساس معیارهایی چون پوشش سنگین یا پوشش سبک، سادگی، قناعت، بی اعتنایی، آرامش وهیجان، پرحرفی و وقار و خنده های بی جا و .... سنجیده می شد.
و با کسب اجازه، برای خواستگاری و دیدن رسمی به خانه عروس می رفتند و خواستگاری پیش از بله برون مراسمی بود تا شرایطی را که در نظر خانواده عروس و داماد آینده مطرح کرده است معلوم کنند و این نخستین پل ارتباطی به شمار می رفت. قبل از هر چیز ساعت و روز خواستگاری مطابق تقویم، روز خوب و ساعت خوب تعیین می شد و به این ترتیب داستان خواستگاری زیر بر پا می گشت.

آداب و رسوم ازدواج در کرمان

مراحل مختلف ازدواج:

1- رضاکنون: میاندار این مجلس ها معمولا عروس بود. در این جلسه که خانواده پسر مقداری شیرینی سفارشی همراه خود داشتند، کار گرفتن رضایت از مادرعروس را آغاز می کردند، در اینگونه موارد معمولا مادر عروس به قول کرمانی ها "طاقچه بالا" می گذاشتند و با وقار و سنگینی خاصی وارد می شد و تلاش می کرد که "ازهول حلیم تو دیگ نیفته" و موقعیت دخترش را به خوبی حفظ کند.

2- شیرینی خورون: پس از انجام گفت و گو و بدست آوردن نتیجه مطلوب و توافقات لازم، نوبت به شرکت در مراسم شیرینی خوردن می رسید که خانواده و داماد و بعضی از فامیل های نزدیک در منزل عروس حضور یافته اند و به صرف شربت و شیرینی می پرداختند. با ورود داماد به خانه عروس، زنان هلهله و شادی یا بقول کرمانی ها " کلولو می کشیدند "

3- بله برون یا کفش پا کنون: پس از انجام مراسم خواستگاری در روز موعود، بزرگترهای خانواده ی عروس و داماد، در خانه ی عروس جمع می شدند و صحبت های خود را درخصوص مهریه و جهیزیه و شیر بها انجام می دادند. که همه به سنت خانواده بستگی دارد، در بعضی از خانواده های کرمانی، این عقیده رواج دارد که پذیرایی مجلس بله برون نباید آنقدر مفصل باشد که اینطور حس شود که خانواده عروس، از هول حلیم در دیگ افتاده اند و بابت این ازدواج، بسیار شاد و مسرور هستند. 

 

آداب و رسوم ازدواج در کرمان
4- عقدکنان:
به قول این شعر معروف:
قسم به عشق که از فیض پاکدامنی است/ که خلوت همه خوبان کنار آیینه است.

یکی از باشکوه ترین لحظه زندگی دختران، زمانی است که چهره خود را در آیینه می بینند و اسم خودشان را از زبان عاقد میشنوند. انجام مراسم عقد به شیوه اسلامی، بر مبنای عقد حضرت علی و حضرت فاطمه در ابتدا، ساده برگزار می شد. اما به مرور با آداب و رسوم محلی، رنگ و رویی تازه گرفت. خانواده های کرمانی معمولا عقیده دارند که مراسم عقد کنان و قرائت خطبه عقد، رو به قبله انجام شود و هزینه این مراسم به قول کرمانی ها "عقدبندون" بر عهده خانواده عروس است و تنها هزینه عاقد را خانواده داماد پرداخت می کنند و در سفره ای که بنام سفره عقد، توسط مادر عروس پهن می کردند: تخم مرغ، دوعدد لاله، جا نماز سبز، ظرفی عسل، ظرفی روغن حیوانی، مقداری کماچ سهن، شیرینی خانگی، نبات، پسته، بادام و گردوی رنگ کرده قرار می گیرد و آن نان و پنیر و سبزی معروف که گره از بخت دختران دم بخت آن مجلس باز می کند. و جاری شدن خطبه عاقد پس از تکرارهای مکرر سه تا پنج بار از عروس، بله را می گیرد و صدای عروس در هلهله و شادی اطرافیان گم می شود.

دخترک خنده کنان گفت که چیست؟
راز این حلقه زر
راز این حلقه که انگشت مرا
این چنین تنگ گرفته است به بر
راز این حلقه که در چهره او
این همه تابش و درخشندگی است
مرد حیران شد و گفت: حلقه خوشبختی است/ حلقه زندگی است 

آداب و رسوم ازدواج در کرمان
و این چنین در پایان مراسم ازدواج، عروس و داماد توسط پدر داماد با وقار و طمانینه، دست عروس را می گرفت و در دست داماد می گذاشت و آن گاه رو به پسر و اشاره به دختر می گفت: این امانت را به دست تو سپرده و پسر "داماد" به رسم سپاسگذاری و احترام، دست پدر را می بوسید...
مراسم حنابندان: عصر روز عروسی آغاز میشد و شخصی، حنا را آماده و نزد داماد می آورد، دراین هنگام فرد دیگری چمدانی که لباس های داماد در آن قرار دارد را، نزد داماد آورده و به بقیه نمایش می دهد. در طول مراسم گروه موسیقی به نوازندگی می پردازند. پس از گذاشتن حنا روی دست ها و پاهای آن ها را شسته و داماد آماده می شود تا مسافتی را، تا محلی معین با همراهی شرکت کنندگان در مراسم طی نماید.
در محل مورد نظر، دوستان داماد، وی را لباس پوشانده و اعضای خانواده داماد، منتظر می مانند تا داماد سررسیده و برروی او نقل و اسکناس بریزند و پس از تبریک اعضای خانواده به داماد، مراسم به پایان می رسد.

آداب و رسوم ازدواج در کرمان

کلیک ها: 5252

نظرات اخیر

  • مهمان - زرتشت

    کاملا متاناسب بااسلام و نشان ازفرهنگ ساده ایرانی ها دارد وباید حفظ شود و فرهن رومی باختری غربی نابودشه
نمایش سایر نظرات