کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن

کشت بیش از حد اقدامی است که موجب بسیاری از اثرات ویرانگر بر روی زمین شده است. کشاورزی بیش از اندازه در یک قطعه زمین موجب رسیدن به نقطه تخریب خاک و همچنین خود زمین است. مزرعه ها برای فراهم کردن مواد مغذی ضروری برای محصولات خود نیازمند پایه غنی مواد مغذی مخصوصا برای خاک هستند. خاک غنی به معنی قیمت زمین است. ادامه کشت محصولات در یک خاک بدون اضافه کردن مواد مغذی، باعث کاهش بهره وری نهایی خاک به علت فرسودگی مواد مغذی می شود، درنتیجه زمین از بین می رود. بیش از حد کشت کردن علل مختلف و اثرات نامطلوبی دارد. اینها دلایل کاشت بیش از اندازه است

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن

1. جمعیت بیش از حد
شايد مهمترين علت تخريب محيط زيست، فشار جمعيت است که منجر به سوءاستفاده از زمين و تنش شديد در منابع طبيعي مي شود. در نتیجه، به منظور حفظ رشد، تولید مواد غذایی باید افزایش یابد. در تلاش برای دستیابی به امنیت غذایی، دولت ها شهروندان خود را تشویق کرده اند تا از کشاورزی برای تامین نیاز مردم استفاده کنند. این تقاضای بالا برای مواد غذایی که ناشی از فشار جمعیت است به طور قابل ملاحظه ای منجر به کشت بیش از اندازه شده است.
2. کاربرد کود مداوم
این روش مصنوعی برای بهبود کیفیت خاک است. استفاده از کودها ترکیب خاک را با مواد مغذی مناسب افزایش می دهد. با این وجود، این موضوع را بدتر کرده است. استفاده مداوم منجر به اشباع خاک شده است. اضافه نمودن کود باعث افزایش در میزان خروجی نمی شود. این یک رابطه غیر خطی است. در عوض، منجر به زوال بیشتر خاک و در نتیجه، کشت بیش از حد می شود.

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن
3. کاهش زمین های کشاورزی
با افزایش جمعیت مردم بیشتری دنبال محلی برای سکونت هستند و تنها بخش کوچکی از زمین ها برای تهیه غذا باقی می مانند بنابراین مردم بیشتر فصول در حال کشت هستند واینکار در یک قطعه زمین قطعا موجب زوال خاک می شود. همچنین، قوانین مختلفی برای ایجاد شرایط مطلوب برای رشد محصولات وجود دارد. قوانین مانند فضای مورد نیاز برای هر محصول و همچنین عمق، که نادیده گرفته شده است، زیرا فضای لازم برای هر محصول به منظور جمع آوری محصولات بیشتری به حداقل می رسد، علاوه بر این، با کاهش تعداد زمین های زراعی موجود کشاورزی، مردم تصمیم به نفوذ به مناطق جنگلی گرفتند.
4. کاربرد مداوم آفت کش ها
به طور معمول، محصولات کشاورزی تحت تاثیر آفات مختلف قرار می گیرند که برای هر محصول خاص است. در نتیجه، آفت کش ها برای کاهش هجوم آفات به محصولات استفاده می شوند. این برنامه عمدتا از طریق اسپری بر روی برگ ها، ساقه ها، میوه ها و گل ها بسته به اولویت آفات است.در صورت آبیاری یا باران، آب با مواد شیمیایی مورد استفاده در آفت کش ها در خاک شسته می شود. این به مواد شیمیایی در خاک اضافه می شود که ترکیبات خاك را خراب می سازد و باعث كاهش حاصلخیزی خاک می شود

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن
اثرات بیش از حد کشت
1. جنگل زدایی
با کمبود مزارع، بریدن درختان، گزینه بعدی است. بسیاری از جنگل های جهان در طول سال ها با توجه به افزایش فعالیت های انسانی، به ویژه با افزایش فشار جمعيت، رو به وخامت گذاشته است. بریدن درخت ها نه تنها به خاک آسیب می رساند بلکه ممکن است به تغییرات آب و هوایی و قحطی منجر شود. ریشه های درخت همیشه نقش مهمی در نگهداری خاک دارند، بنابراین، باعث جلوگیری از فرسایش بیش از حد خاک میشود. همچنين درختان باعث نگهداری آب و افزايش حاصلخیزی كلي خاك مي شوند.
2. بیابان زایی
فرآیندی است که زمین های خوب پیشین به تدریج به دلیل دو عامل اولیه تبدیل به بیابان می شوند؛ تغییرات اقلیمی و فعالیت انسانی. کشت بیش از حد یک فرآیند پیشرونده است که توسط فعالیت های کشاورزی انسان منجر به پاکسازی زمین می شود افزایش جمعیت جهان به معنی تولید بیشتر مواد غذایی است. بنابراین، فعالیت های کشاورزی باید افزایش یابد. با این حال، تلاش برای تامین امنیت غذایی موجب دست اندازی به جنگل ها برای ایجاد زمین های کشاورزی شده است، که تعداد درختان را کاهش داده است. در نتیجه، مناطق حوزه آبریز به تدریج به دلیل جنگل زدایی کاهش می یابد و در بلندمدت باعث بیابان زایی می شود.

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن
3. فرسایش خاک
در طول کشت چندین فعالیت وجود دارد که شامل پاکسازی زمین، آماده سازی زمین و کاشت واقعی است. تمام این فرایندها شامل فعالیت های مختلفی از جمله شخم زدن برای سهولت در کاشت می باشد. با این وجود، این عمل منجر به سست شدن سطح رویه خاک می شود که حاصلخیزترین بخش خاک است. برداشت محصول نیز منجر به در معرض قرار گرفتن خاک سست شده است. خاک که اکنون در حال سست شدن است، به راحتی با باد و یا باران از بین می رود. این فرسایش خاک است. با ادامه کشت زمین خاک سالانه کاهش می یابد و منجر به فرسایش بیشتر می شود که توسط عواملی مانند فعالیت های انسانی، باد و آب باران تسهیل می شود.
4. تخریب خاک
خاک مناسبترین محیط برای جوانه زنی محصول می باشد. پایه ای برای مواد مغذی ضروری و همچنین فلزات ضروری برای رشد محصولات است. فلزات مانند پتاسیم، فسفر و منیزیم تنها توسط گیاهان از طریق خاک قابل دسترسی هستند. کشت بیش از حدباعث فرسودگی این مواد ضروری می شود. کاشت یک نوع محصول درچندین فصل متوالی به این معنی است که محصولاتی که قبلا کاشته شده اند همان نوع مواد مغذی را که محصولات فعلی باید استفاده کنند فرسوده کرده است. این تخریب خاک است. کاشت بیش از حد به معنای استفاده بیشتر مواد مغذی است و از آنجا که وقت برای دوباره پر کردن مواد مغذی از دست رفته است، ارزش خاک به شدت کاهش می یابد.

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن
5. کاهش تولید غذا
کشت بیش از حد منجر به از دست دادن حاصلخیزی خاک می شود. در نتیجه، با چنین کیفیتی، علیرغم تعداد محصول یک گیاه سالانه، برداشت محصول در هر سال بدتر می شود و استفاده ازکودهای مختلف در مزرعه برای افزایش تولیدات کشاورزی میزان تولید را تغییر نخواهد داد. و در بلند مدت می تواند مشکل را افزایش داده و بدتر کند.
6. سیل
خاک جدا از مواد مغذی دارای خصوصیات مختلفی است. علاوه بر این، خاک یک نگهدارنده خوب آب است. آب باران به راحتی توسط خاک جذب می شود. با این حال، تخریب خاک همراه با فرسایش آن، ظرفیت نگهداری آب را کاهش می دهد و به همین دلیل آب باران خطرناک است زیرا جذب نمی شود و منجر به سیل می شود

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن
7 خطر سلامتی
منابع آب طبیعی توسط درصد زیادی از مردم، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته استفاده می شود. به همین ترتیب، رسوب آب متشکل از آفت کش ها و کودهای موجود در آب به علت فرسایش خاک و کشت بیش از حد، برای سلامتی جوامع محلی خطرناک است.
مرگ زندگی دریایی
رودخانه ها آب های خود را در دریاچه ها و یا در اقیانوس ها تخلیه می کنند. اکثر این منایع بزرگ آب جانوران آبزی دارند که در چنین جاهایی رشد می کنند. با این حال، هنگامی که کود و آفت کش ها آب را آلوده می کنند، مواد شیمیایی همچنان در آنجا حضور خواهند داشت.

 

کشت بیش از اندازه (Over Cultivation) و اثرات آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد