کشف فسیل نهنگ چهارپا

بسیاری از دانشمندان بر اساس شواهد بدست آمده، به این نتیجه رسیده اند که اجداد نهنگ ها و دلفین ها موجوداتی چهار دست و پا بوده اند. البته ابتدا این نظریه در حد احتمال بود ولی بعدا با کشف فسیل یک نهنگ ۴۳ میلیون ساله در کشور پرو، توانستند آن را اثبات کنند. این کشف بزرگ، چگونگی انتقال این موجودات از منطقه هند و پاکستان به اقیانوس آرام مشخص کرده است. با ما همراه باشید تا در مورد این کشف حیرت انگیز بیشتر صحبت کنیم.

کشف فسیل نهنگ چهارپا

نهنگ ۴۳ میلیون ساله

پیدا کردن فسیل یک نهنگ ۴۳ میلیون ساله با چهارپا و پنجه های اردکی، یکی از حیرت انگیز ترین کشفیات دنیا بوده است. دانشمندان معتقد هستند که این پستاندار، علاوه بر شنا کردن، توانایی راه رفتن هم داشته اند. با اینکه وزن نهنگ ها بسیار بالا بوده، اما با وجود چهار دست و پا، به راحتی می توانستند از آب خارج شوند و در خشکی راه بروند.

تکامل نهنگ های باستانی

کشف فسیل نهنگ چهارپا

دانشمندان، بعد از کشف فسیل نهنگ چهارپا در پرو، امیدوار هستند که بتوانند چرخه تکامل نهنگ ها و چگونگی پراکنده شدن آن ها در سرتاسر دنیا را توضیح بدهند. یکی از نویسندگان مقاله کشف فسیل نهنگ چهارپا، دکتر اولیور لمبرت می باشد. او در موسسه علوم طبیعی سلطنتی بلژیک کار می کند و در این باره می گوید:
«این فسیل ۴۳ میلیون ساله، کامل ترین نمونه از نهنگ های چهارپا می باشد که در خارج از منطقه هند و پاکستان کشف شده است.»
کشف فسیل نهنگ چهارپا در پرو، نشان می دهد که نهنگ های چهارپا با افزایش توانایی شنا کردن، توانستند به شمال آفریقا و آمریکای شمالی شنا کنند. یکی از محققان نهنگ های باستانی در موزه تاریخ طبیعی لندن به نام تراویس پارک، در مورد این کشف می گوید:
 «نهنگ ها، نمونه های بارز و نمادینِ تکامل هستند. در واقع این پستانداران، ابتدا دست و پای پنجه اردکی داشته اند و به مرور زمان تکامل یافته و به نهنگ های آبی دریایی امروزی تبدیل شده اند. این فسیل در رسوبات دریایی منطقه پلایا مدیا لونا (Playa Media Luna) و در فاصله ۱ کیلومتری از ساحل اقیانوس آرام کشور پرو کشف شده است. در واقع موقعیت کشف این فسیل ۴۳ میلیون ساله برای دانشمندان بسیار جالب بوده؛ زیرا دانشمندان تصور می کردند که اولین نهنگ ها در حدود ۵۰ میلیون سال پیش و در جنوب آسیا تکامل پیدا کرده اند. اما بعد از اینکه این فسیل توسط تیمی از باستان شناسان از کشورهای فرانسه، ایتالیا، هلند، بلژیک و پرو کشف شد؛ این فرضیه به وجود آمد که این نهنگ های چهارپا چگونه به کشور پرو سفر کرده اند. در حال حاضر دانشمندان در حال تحقیق و بررسی این موضوع هستند و نام این نهنگ چهارچا را  Peregocetus pacificus گذاشته اند که این معنا را می دهد:
نهنگ مسافری که به اقیانوس آرام رسید!

کشف فسیل نهنگ چهارپا

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر