ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 کشف 12 گور چکمه ای و بقایایی از دوره ی برنز تا آهن

با پژوهش های باستان شناسان در محوطه ی استرک جوشقان کاشان، 12 گور چکمه ای، بقایایی از دوره ی برنز تا آهن، ظروف سفالی خاکستری و مهره هایی از جنس سنگ و عقیق کشف شده است.

محسن جاوری که یکی از سرپرستان هیئت کاوش در این منطقه بوده است گفته است که فصل سوم کاوش منطقه ی استرک جوشقان در دو کارگاه انجام می شود. او گفته است که این فصل از کاوش های باستانی با حضور اساتید بین المللی برگزار می شود. به طور کلی افرادی که در این کاوش حضور دارند عبارت اند از: اساتیدی از دانشگاه ورشو از جمله آرکادیوش سولتیشیاک، یوانا شیمچک و متئو ویلیام متخصص ژنتیک از مرکز دی. ان. ای باستانی دانشگاه آدلاید و ده دانشجو از کشورهای آمریکا، ایتالیا و ایران.

 کشف 12 گور چکمه ای و بقایایی از دوره ی برنز تا آهن

آشنایی باستان شناسان ایرانی با نحوه ثبت داده های استخوانی

جاوری گفته است که این دوره ی آموزشی برای دومین بار است که در دانشگاه کاشان برگزار می شود و دانشجویان در آن با نحوه ی ثبت و ضبط داده های استخوانی مانند بقایای انسانی و حیوانی و طبقه بندی این داده ها آشنا می شوند. همچنین دانشجویان و باستان شناسان در این دوره به مطالعه ی استخوان شناسی در گور چکمه ای پرداخته اند.

همان طور که ذکر شد در این فصل باستان شناسان و دانشجویان در دو کارگاه فعالیت می کنند که در یکی از آن ها ده گور چکمه ای با تدفین مرد، زن، کودک و نوزاد کشف شده است. همان طور که مشخص است شرکت در این دوره ی آموزشی برای دانشجویان بسیار مفید است و افرای که در این کارگاه ها آموزش دیده اند می توانند در آینده تجربیات خود را در زمینه ی باستان شناسی به کار گیرند.

بقایای دوره ی برنز تا دوره ی آهن

در گورستانی که کاوش های باستانی در آن انجام می شود، بقایایی از دوره ی برنز تا دوره ی آهن ایران کشف شده و سفال هایی نیز از گورها خارج شده است. در کارگاه دوم نیز دو گور چکمه ای کشف شده است و در مجموع با تمام حفاری های انجام شده ظروف سفالی خاکستری، مهر، مهره هایی از جنس سنگ و عقیق، اشیای فلزی شامل نیزه، النگو، گوشواره، سنجاق لباس و سر از جنس مفرغ به دست آمده است.

یکی از مهم ترین بقایای کشف شده نیز، ظرفی با بقایای سه پاچه گوسفند یا بز است که در کنار سر متوفی دفن شده است. جالب است که بدانید جاوری عنوان کرده است که دو سال پیش نیز موردی شبیه به این در خراسان کشف شده است.

همچنین قرار است که پس از اتمام کاوش توسط تیم باستان شناسان این مدرسه ی تابستانی، نشستس تخصصی در این زمینه ترتیب داده شده و تمام دستاوردهای این حفاری ها بررسی و تفسیر شود.

قرابت های فرهنگی با خراسان بزرگ

جواد حسین زاده که یکی دیگر از سرپرستان این هیئت کاوش اس عنوان کرده است که بر روی دستاوردهای و یافته هایی که در گورها وجود داشته است مطالعات ژنتیکی صورت گرفته است و در این مطالعات قرابت های فرهنگی با خراسان و نمونه های ترکمنستان مشاهده شده است. قرار است این مطالعات ادامه داشته باشد و شاید با نتایج آن ها بتوان اطلاعات جدیدی در زمینه ی مطالعات باستان شناسی اواخر دوره ی برنز و عصر آهن ایران به دست آورد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل رامادا دی ام ای تایلند

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد