کلاهبرداری در محیط سایبر

جرائم سایبری چیست؟ جرائم سایبری یا الکترونیکی دربرگیرنده جرائمی است که در آنها از وسایل و ابزارهای الکترونیکی نظیر کامپیوتر استفاده میشود.با توجه به پیشرفت های مدرن در حوزه تکنولوژی ، جرایم اینترنتی به طور فزاینده ای پیچیده و بغرنج تر می شوند، بدین معنی که اینگونه مجرمین سیستم های کامپیوتری را هک نموده و به آنها نفوذ مینمایند و یا اینکه با استفاده از کارت های اعتباری مسروقه ،معاملات اینترنتی را انجام می دهند.شرکت ها و افراد به طور مساوی در معرض خطر جرایم اینترنتی چه در خانه و چه در محل کار هستند. 

 

کلاهبرداری در محیط سایبر

حوزه های عمده در مورد جرائم سایبری عبارتند از:

- نقض امنیت و حریم خصوصی

- این نوع جرایم ممکن است شامل سرقت تجهیزات یا داده ها، استفاده غیر مجاز از اطلاعات شخصی یا حساس و ویروس ها باشند.

- معاملات جعلی

- این موضوع ممکن است شامل استفاده از کارت های اعتباری ربوده شده یا برخورد با شرکت های دروغین و فاقد اصالت باشد.

چرا این مسایل اتفاق می افتد؟

نقض امنیت و کمبود آگاهی از علل اساسی جرایم اینترنتی هستند. بسیاری از افرادیکه خود را با تکنولوژی همیشه درحال تغییر و تحول به روز ننموده اند، به طور ناخواسته فرصت هایی را برای اینگونه مجرمان ایجاد می کنند. به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی، رمزهای عبور و سایر اطلاعات ممکن است منجر به نقص امنیتی جدی در فعالیت های مرتبط با کلاهبرداری شود. در این خصوص چه کاری می شود انجام داد؟

امنیت رایانه

برای حفظ امنیت رایانه شما، موضوع" اجازه دسترسی صرفا با رمز عبور" کاملا ضروری و حیاتی است. مهمترین قسمت کامپیوتر، هارد دیسک است که تمام داده های شما را ذخیره می کند. اگر اسناد مهم داشته باشید، باید آنها را در یک درایو سخت خارجی ذخیره کرده و فقط زمانی که به آنها نیاز دارید، به کامپیوتر متصل نمایید. به این ترتیب، اگر امنیت کامپیوتر شما به خطر بیافتد، اطلاعات شما امن خواهند بود. موضوع حائز اهمیت آنست که برنامه های مربوط به خرابی های احتمالی سیستم را توسعه داده و اجرا نمایید، که این موضوع به عنوان پشتیبان گیری داده ها شناخته می شود. این امر می تواند به راحتی با انتقال اطلاعات شما به یک درایو سخت خارجی یا سرور اصلی، اگر شما آن را داشته باشید،انجام پذیرد.ضمنا لازم است که شماره سریال تمام تجهیزات کامپیوتری خود (مجزا از هارد دیسک) را در یک مکان امن نگه دارید. امنیت داده ها: امروزه بیشتر شرکت ها و افراد از فناوری رایانه استفاده می کنند، زیرا به طور گسترده ای در دسترس همگانی بوده و مقرون به صرفه میباشد.این موضوع به افزایش استفاده غیر مجاز از داده ها مانند اطلاعات محرمانه، شخصی یا حساس و سرقت اطلاعات برای اهداف تجاری منجر شده است. 

 

کلاهبرداری در محیط سایبر

برای اینکه همیشه تمام داده ها و اطلاعات شما در امنیت کامل باشند رعایت موارد ذیل ضروری میباشد:

- بر روی سیستم رایانه شما فایروال نصب شده است.

- بر روی سیستم رایانه شما یک برنامه آنتی ویروس نصب و به طور مرتب به روز شده است.

- اطمینان حاصل نمایید فایل های داده و لیست ها هنگامی که دیگر مورد نیاز نیستند، رمزنگاری و یا مخدوش می شوند.

- اطمینان حاصل نمایید که گزارش های تخلفات امنیتی بررسی می شوند.

- امنیت اطلاعات خود را بررسی و مرور کنید، به ویژه هنگامی که یکی از کارمندان سازمان شما را ترک میکند و یا تغییرات و جابجایی کارکنان در سازمان شما وجود دارد.

 

کلاهبرداری در محیط سایبر

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند