کلسترول بد و خوب

کلسترول بد و خوب
روش حرکت کلسترول در جریان خون تاثیری که می تواند داشته باشد را نشان می دهد. لیپوپروتئینی با چگالی کم(LDL) یا لیپوپروتئین با چگالی بالا کلسترول را حمل می کند. HDL مسئول جمع آوری کلسترول هایی است که مورد نیاز نیستند و  LDL کلسترول را به نواحی که آن  را احتیاج دارند، منتقل می کند. با افزایش سن، در دیواره‌ی رگ‌ها پلاک ایجاد می‌شود. بعضی از این پلاک‌ها ممکن است از کلسترول LDL اضافی در خون ساخته شوند. این پلاک‌ها باعث تنگی رگ‌ها می‌شوند که به آن تصلب شرایین گفته می‌شود. چنانچه میزان کلسترول LDL در خون افزایش یابد، این کلسترول در دیواره رگ های خونی که وظیفه تغذیه قلب و مغز را دارند، رسوب کرده و منجر به تنگ شدن این عروق می شوند. این وضعیت می تواند انعطاف پذیری رگ ها را کم کرده و منجر به انسداد سرخرگ، تصلب شرایین، ایجاد لخته و در نهایت حمله قلبی و یا سکته شود. کلسترول HDL  سالم تر از  LDL است زیرا  نقش مهمی در جمع آوری کلسترول از بدن دارند.
عواملی که بر میزان کلسترول  HDL  تاثیر دارد؟

کلسترول بد و خوب
سیگار نکشید: اگر سیگاری هستید، حتماً کشیدن آن را ترک کنید. ترک سیگار میزان HDL خون شما را تا ١٠٪ افزایش می دهد.
کاهش اضافه وزن: کاهش چند کیلو از وزن، تاثیر به سزایی در افزایش HDL دارد. اگر دچار اضافه وزن و چاقی هستید، کاهش چند کیلو به شدت به شما کمک می کند
فعالیت جسمانی خود را بیشتر کنید : در بزرگسالان کم تحرک، تنها دو ماه ورزشهای هوازی می تواند ٥٪ HDL را افزایش دهد. ورزشهای هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و بسکتبال و یا هر ورزشی که ضربان قلب را بالا ببرد بسیار موثر هستند.
چربی های سالم تری مصرف کنید: در یک رژیم سالم برای قلب، ٢٥ تا ٣٥ ٪ کل کالری روزانه شما از چربیها تامین می شود. اما چربی اشباع شده تنها ٧٪ از کل رژیم شما را به خود اختصاص می دهد. از غذاهایی با چربی اشباع شده و ترانس خودداری کنید زیرا این نوع چربی ها LDL را بالا برده و به رگ ها آسیب می زنند. چربیهای اشباع نشده در زیتون، بادام زمینی، روغن کانولا، آجیل ها، ماهی و سایر موادغذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 وجود دارند که برای بالا بردن HDL به شما کمک می کنند.

داروها و غذاهای مفید :

کلسترول بد و خوب

برخی داروها LDL را کاهش می دهند و به بالا رفتن HDL کمک می کنند.  
•    نیاسین : نیاسین یا همان نیاسپان بهترین دارو برای افزایش HDL است.
•    فیبریتس : داروی فنوفیبریت و جموفیبروزول به افزایش HDL کمک می کند .
•    استاتین : استاتین مواد کبدی شما را بلوکه می کند و سبب کاهش کلسترول در سلولهای کبدی می شود، که این امر باعث می شود کبد کلسترول بد را پاکسازی کند. استاتین کمک می کند تا کلسترول ذخیره شده در دیواره رگها مجددا جذب شوند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

نرخ خوب تور هند ویژه آذر پاییز 94

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر