کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل

در گزارشی فارسی، انجمن اطلاع رسانی دانشجویان (PANA)، ایران را به عنوان کشوری با آب و هوای خشک یا نیمه خشک معرفی کرده است که میانگین بارندگی سالانه آن 250 میلی متر است که یک سوم از میانگین جهانی است. میانگین سالانه به طور چشمگیری کاهش یافته است و منجر به کاهش منابع آب زیرزمینی و خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها در سراسر کشور شده است. همه اینها مشکلات زیست محیطی مانند طوفان گرد و غبار برای ایران به ارمغان آورده است.

 

کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل

گزارش سازمان ملل در سال گذشته اشاره کرد: "کمبود آب حاد است؛ معیشت از راه کشاورزی دیگر کافی نیست، بسیاری از مردم محل زندگی خود را ترک کرده اند و آینده ای نامعلوم را به عنوان مهاجر در جستجوی کار انتخاب کرده اند.
حسن کامران، نماینده مجلس اصفهان، در ماه جاری در عموم از وزیر انرژی رضا اردکانیان انتقاد کرد و او را متهم کرد که قانون توزیع آب را به درستی اجرا نکرده است. "نیروهای امنیتی و اطلاعاتی نباید کشاورزان ما را بازجویی کنند. حق آب برای آنهاست.

 

کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل
رضا اردکانیان، وزیر انرژی ایران، می گوید که دولت تصمیم گرفته است که کشت برنج در هر استان دیگری به غیر از شمال کشور را ممنوع کند تا بحران جدی آب در سرتاسر کشور را کنترل کند. رضا اردکانیان وزیر انرژی ایران، اعلام کرد که سال جاری ایران (که 21 مارس آغاز شد) در 50 سال گذشته خشک ترین سال بوده است. کاهش بارندگی در کشور به مراتب شدید بوده است، مقامات بارها از احتمال کمبود آب در برخی مناطق کشور در طول تابستان صحبت کرده اند. در واقع، علیرغم بارش های اخیر در سراسر ایران، آمار رسمی نشان می دهد که بارندگی در سال جاری 41 درصد پایین تر از سال قبل و 59 درصد پایین تر از میانگین 49 سال گذشته است.

 

کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل
اردکانیان به خبرنگاران در حاشیه دیدار با یک گروه از قانونگذاران گفت که کشت برنج در مناطق خشک و نیمه خشک، منطقی نیست، بنابراین، وی افزود، دولت تصمیم خود را مبنی بر ممنوعیت کاشت برنج در هر استان دیگر به جز شمال انجام داده است. وی اظهار داشت: "این سیاستی است که یکی از وزارتخانه های ایران اتخاذ کرده است" با اشاره به وزارت کشاورزی که مدتها مخالف کشت این گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک بوده است. کارشناسان بر این باورند که این ممنوعیت ممکن است به دلیل بحران جدی موجود در منابع آب کشور، ضروری باشد.

 

کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل
در همین حال، یک قانونگذار ایرانی اظهار کرد که اردکانیان می گوید کشور هنوز نیازمند واردات آب آشامیدنی در سال جاری میلادی نیست. سید حسین نکوی حسینی به نقل از اردکانیان گفت: "اگرچه ایران با مشکل کمبود آب مواجه است، وضعیت خشکسالی در کشور موقت است"."وزیر همچنین خاطر نشان کرد که در طول 50 سال گذشته شاهد کاهش یک میلیمتر سطح بارش در هر سال و افزایش دو درجه حرارت هوا در هر ده سال در ایران بوده ایم. "این نشان می دهد که ما با مشکل کمبود آب مواجه هستیم، اما لزوما خشکسالی شدید نیست و خشکسالی در حال حاضر موقتی است". وی افزود که دولت پیش از این، یک گروه کاری از جمله نمایندگان همه سازمان های مربوطه برای مقابله با کمبود فزاینده آب را ایجاد کرده است. قانونگذاران ایرانی اظهار داشتند که کشمکش در مورد کمبود آب در استان اصفهان و خوزستان در دستور کار گروه قرار دارد. نقوی حسینی همچنین گفت که مسئله کمبود آب تنها از طریق مدیریت هر دو طرف زنجیره عرضه و تقاضا حل می شود. در این نشست، سه نماینده از وزارت انرژی، گزارش های جداگانه ای درباره منابع آب در سراسر ایران از جمله آب سدها را خواندند. آنها به اتفاق آرا درباره سطح پایین آب پشت سد هشدار دادند. آنها همچنین هشدار دادند که در سال جاری میلادی، به دلیل کمبود آب در آینده، پنج میلیون مگاوات کمبود برق خواهیم داشت. مقامات همچنین از قانون گذاران خواستند تا در حل این مشکل نقش داشته باشند. در طی این جلسه، شرکت کنندگان همچنین در مورد ضرورت مدیریت سیستم های توزیع آب و نیز اصلاحات مورد نیاز برای مصرف آب در ایران بحث و گفتگو کردند.

 

کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل
ایران برای تولید آب از رطوبت هوا اقدام به ساخت دستگاهی کرده است

سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) دستگاهی را تولید کرده که آب را از رطوبت هوا تولید می کند. یک بیانیه از سوی روابط عمومی سازمان انرژی اتمی می گوید: "این وسیله، ابتکار عمل علی اکبر صالحی، رئیس AEOI، توسط مرکز تحقیقات علمی و فناوری اتمی سازمان است که در مقیاس آزمایشگاهی طراحی شده و توانایی تولید بین نیم لیتر تا دو لیتر آب آشامیدنی در روز با توجه به تراکم رطوبت هوا را دارد. " در گزارشی فارسی از خبرگزاری مهر محققان ما به بررسی پارامترهای مؤثر برای بهینه سازی و افزایش مقیاس تولید دستگاه پرداختند و پیش بینی می شود که این دستگاه در آینده نزدیک با ظرفیت بالایی عمل کند. خنک کننده حرارتی - برقی یکی از روش های اصلی برای کاهش دمای رطوبت تا نقطه شبنم است. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که برای مدت زمان طولانی در دمای پایین کار کند. در عین حال، به یک مجرای گرما مجهز است که منجر می شود گرما از یک طرف به طرف دیگر منتقل شود. استفاده از آخرین فن آوری ها یکی از راه های اصلی برای مقابله با کمبود آب در حال حاضر در سراسر جهان است. ابتکار عمل برای طراحی دستگاه های جدید برای تولید آب از رطوبت هوا در سال های اخیر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. چنین وسیله ای به طور کلی ژنراتورتولید آب نام دارد که براساس نقطه شبنم طراحی شده است، این دستگاه ها در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از کشورها از دسترسی به آب شیرین رنج می برند و ایران مستثنا نیست. فقط 15 درصد از سرزمین ایران دارای گیاهان سبز است. ارقام رسمی اعلام کرده اند که ایران از خشکسالی ویرانگر رنج می برد. برای این منظور، بررسی روش های جدید برای مقابله با بلایای طبیعی مانند خشکسالی بسیار مهم است. 

 

کمبود آب و ایده هایی برای حل معضل

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد