کمر درد

کمر درد
اکثر مردم در طول عمر خود حداقل یک بار دچار کمر درد می شوند،. دلیل اصلی درد ممکن است معلوم نشود. هر قسمتی از کمر ممکن است درد بگیرد، ولی معمولا درد در قسمت پایین کمر رایج‌تر است. خیلی از دردها با گذشت زمان و استراحت کمتر می‌شود. گرما یا یخ، ماساژ ملایم، استامینوفن یا آسپرین و ورزش درمانی زیر نظر تراپیست هم می‌تواند مفید باشد. مسکن‌های قوی‌تر و شل‌کننده‌های عضلانی هم گاهی هنگام عود کمردرد تجویز می‌شوند و به تسکین موقت آن کمک می‌کنند.  برای جلوگیری و درمان کمر درد لازم است ابتدا علت آن را بدانیم.
علت کمر درد:

کمر درد
بیماری های عضلانی که می تواند به علت کشیدگی عضله و رباط باشد و یا وضعیت نشستن، ایستادن و راه رفتن، باشد.
2- بیماری های مختلف مانند آرتریت، عفونت، آرتروز و غیره.
هم چنین فشار روحی و افزایش وزن را می توان نیز نام برد.
طرز صحیح نشستن و رانندگی کردن:
در حالت نشستن فشاری که به کمر وارد می شود، بیشتر از حالت ایستادن و خوابیدن است ولی اگر طرز صحیح بشینید، این فشار کمتر می شود. در صورت امکان طوری بنشینید که قسمت گودی کمر به صندلی تکیه داده شود. وضعیت رانندگی باید شبیه وضعیت نشستن باشد و باید طوری بنشینید که پاهایتان به پدال های اتومبیل نزدیک باشد و کمر به صندلی بچسبد.
خوابیدن:

کمر درد
هرگز بر روی شکم نخوابید. می توانید روی یک پهلو بخوابید در حالی که زانو ها را خم کرده اید و یا بالش نازک بین دو زانو قرار داده اید. می توانید به پشت نیز بخوابید در حالی که زیر زانوها یک بالش قرار داده اید و یک بالش نازک زیر سر دارید.
درد کمر، در اغلب موارد به خودی خود و بدون نیاز به درمان کمردرد، تنها با مراقبت‌های شخصی و درمان‌های خانگی بهبود پیدا می‌کند. معمولاً برای برطرف کردن درد می‌توان از داروهای مسکن‌ بدون نسخه استفاده کرد. استراحت کردن هم برای رفع کمر درد مؤثر است، اما نباید بیش از چند روز باشد، زیرا استراحت طولانی ممکن است اثر معکوس داشته باشد.
ورزش هایی برای کمر درد:

کمر درد
- به پشت بخوابید و زانو ها را خم کنید و کف پاها روی زمین و دست ها در کنار بدن قرار بدهید. عضلات شکم و باسن را سفت کنید و در همان حالت کمر خود را بر روی زمین فشار دهید. این وضعیت را به مدت شش ثانیه نگه دارید و بعد از آن عمل بازدم را انجام داده وعضلات بدن را شل کنید. بعد از 12 ثانیه دوباره این حرکت را تکرار کنید.
- به پشت بخوابید و زانو ها  را خم کنید و کف پاها بر روی زمین و دست ها را در کنار بدن قرار بدهید. ابتدا یک نفس عمیق بکشید و یک زانو را با هر دو دست گرفته و به طرف سینه خود ببرید و تا پنج بشمارید و نفس را بیرون بدهید و سپس پا را به حالت اول بر گردانید و این حرکت را با پای دیگر انجام بدهید.

کمر درد
- به پشت بخوابید و در حالی که دست ها در کنار بدن قرار دارند و کف پاها روی زمین قرار گرفته اند، زانوی چپ را به طرف سینه خود بکشید بدون اینکه از دست ها کمک بگیرید. سپس با بازدم پای خود را صاف کنید و سپس پا را به حالت اولیه برگردانید. بعد این حرکت را با پای راست تکرار کنید.
- به پشت بخوابید و دست ها را روی شکم قرار بدهید.. پاها را خم کنید. در حالی که پاها را ببشتر خم می کنید با دست ها نیز علیه پاها نیرو وارد کنید. تا سه بشمارید و به آرامی پاها را شل کنید. سپس این حرکت را دوباره تکرار کنید.
اگر کمر درد تان ویژگی های زیر را دارد به پزشک خود مراجعه کنید:
- شدید باشد و با استراحت بهبود نمی یابد.
- درد به یک یا هر دو پا انتشار پیدا کرده است، به ویژه اگر درد در زیر زانو هم احساس  شود.
- باعث ضعف، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در یک یا هر دو پا شده باشد.
- با کاهش وزن همراه باشد.
اگر برای کمر درد خود به پزشک مراجعه کردید او کمر شما را معاینه خواهد کرد و توانایی شما در نشستن، ایستادن، قدم زدن و بلند کردن پاها را بررسی می کند. همچنین ممکن است از شما بخواهد درد خود را در یک مقیاس از صفر تا ۱۰ قرار دهید و به شدت آن امتیاز دهید و با شما در مورد چگونگی عملکرد با دردتان صحبت کند. این ارزیابی ها تعیین می کند که درد از چه زمانی شروع شده و چه میزان فعالیت های قبلی شما را تحت تاثیر قرار داده است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

ساحل کمر آنتالیا

آنچه باید راجع به سر درد و حالت تهوع همزمان بدانید

درد چیست

درد زیر شکم در بارداری

درمان های خانگی برای کمر درد

درمان خانگی برای درد های قاعدگی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر