کم تحرکی در زنان خطرناک است

کم تحرکی در زنان خطرناک است
بی حرکتی و عدم فعالیت عوارض منفی بر روی سلامتی دارد ولی مطالعات جدید تاثیر بی حرکتی بر روی سلامتی زنان به ویژه بهبود آنها بعد از بیماری و آسیب پرداخته است. نشستن طولانی مدت از طریق مختلف بر روی سلامتی ما اثر می گذارد. هر چقدر شما بیشتر بنشینید، احتمال اینکه در سنین پایین تر بمیرید، بیشتر است و حتی ورزش کردن هم نمی تواند عوارض این نشستن طولانی را از بین ببرد. نشستن طولانی مدت بر روی عروق قلبی اثرات منفی دارد و احتمال دیابت را افزایش می دهد.

کم تحرکی در زنان خطرناک است

نشستن، به ویژه نشستن روی صندلی، بهای سنگینی بر سلامت تحمیل می‌کند، زیرا اساسا عملکرد بدن را مختل می‌کند. هنگامی که در صندلی می نشینید، عضلات بدن شما  رها می‌شوند، مفاصل ران سفت شده و ستون فقرات تقریبا خشک می‌شوند. در وضعیت نشسته جریان خون کند می‌شود، که بر فعالیت مغز و ابتلا به بیماری‌های قلبی تاثیر گذار است و حتی خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد با افزایش سن، نشستن خطرناک تر می شود و احتمال بروز ناتوانی های حرکتی را افزایش می دهد. ضعف بعد از بیماری به این معنا است که بهبود شما بعد از  از آسیب دیرتر خواهد بود و باعث  افزایش زمان بستری شدن، می شود. زنان به طور کلی بیشتر از مردان عمر می کنند ولی ضعف بعد از بیماری در زنان بیشتر از مردان است. نشستن طولانی مدت، بیشتر 10 ساعت در روز، خطر ضعف بعد از بیماری را افزایش می دهد. البته برای کاهش این خطر فقط کافی است شروع به کاهش میزان نشستن خود کنید و برای از بین بردن خطر، فقط کافی است همراه با کاهش زمان نشستن، فعالیت های روزانه خود را نیز افزایش دهید. در افراد 65  سال و بالای آن دوبار در هفته و به مدت 2.5 ساعت ورزش های هوازی متوسط و تمرینات عضلات توصیه می شود. پیاده روی سریع، تی کشیدن و کوتاه کردن چمن ها، همه به عنوان فعالیت های متوسط فیزیکی محسوب می شود. بلند کردن وزنه هم می تواند به تقویت عضلات شما کمک کند.

کم تحرکی در زنان خطرناک است
برخی از محققین بر این باور هستند که اگر محیط و سبک زندگی‌تان به گونه‌ای است که نمی‌‌توانید از نشستن  طولانی مدت دوری کنید، توصیه می کنند که ارتفاع میز را طوری تغییر دهید که به حالت ایستاده نیز بتوانید امور روزمره‌ خود را  انجام بدهید یا زمانی که از کار روزانه فارغ شده و در تعطیلات آخر هفته به سر می‌برید، تحرک بیشتری از خود نشان می‌دهید.
اگر  حوصله  برای رفتن به گردش را ندارید، بهترین انتخاب کمک در انجام کارهای منزل است.؛ به این ترتیب زمانی که خانم‌ها از ساعات نشستن خود در روز کاسته و آن را به کمتر از سه ساعت کاهش دادند، خطر ابتلای آنها به بیماری‌های کلیوی تا ۳۰ درصد  کمتر می شود این در حالی است که نتایج آزمایش‌های مشابه روی مردان تنها ۱۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

کم تحرکی در زنان خطرناک است
 طبق تحقیقات انجام شده، نشستن طولانی مدت، خطر ابتلا به دیابت و بیماری های کلیوی، بیماری‌های قلبی، بروز چاقی، سکته مغزی، مرگ بر اثر سرطان روده‌ بزرگ و مشکلات ذهنی را حتی در صورتی که افراد فعالیت‌های ورزشی نیز انجام می‌دهند، افزایش میدهد. واکنش‌های شیمیایی که در بدن در طول مدت نشستن و بی‌تحرکی رخ می‌دهد می‌تواند، باعث بروز یکی از این عوامل باشد. بهتر است تا دیر نشده از همین الان با یک برنامه ریزی دقیق، برای یک زندگی سالم تلاش کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر