کم کاری تیروئید چیست؟ (2)

کم کاری تیروئید چیست؟ (2)

بیماری خودایمنی: اختلالات خود ایمنی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که به بافت های خود بدن حمله می کنند. گاهی اوقات این روند شامل غده تیروئید نیز می شود. دانشمندان مطمئن نیستند که چرا بدن آنتی بادی را علیه خود تولید می کند. برخی معتقدند وجود برخی از ویروس ها یا باکتری ها ممکن است تحریک کننده باشد، در حالی که برخی دیگر معتقدند نقص ژنتیکی زمینه ساز است. به احتمال زیاد، بیماری های خود ایمنی از بیش از یک عامل حاصل می شود.

درمان پرکاری تیروئید در افرادی که بیش از حد هورمون تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) ترشح می شود اغلب با داروهای ضد ید یا رادیواکتیو درمان می شوند. با این حال، در برخی موارد، درمان پرکاری تیروئید منجر به کم کاری تیروئید دائمی می شود.
جراحی تیروئید که شامل حذف تمام یا بخش بزرگی از غده تیروئید است، موجب کاهش یا توقف تولید هورمون تیروئید می شود. بنابراین بیمار برای ادامه زندگی نیازمند دریافت هورمون تیروئید است.

پرتو درمانی: اشعه ای که برای درمان سرطان ها استفاده می شود می تواند بر غده تیروئید تاثیر بگذارد و ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.
داروها: مصرف برخی از داروها موجب افزایش احتمال ابتلا به کم کاری تیروئید می شوند. یکی از این داروها لیتیوم است که برای درمان برخی اختلالات روانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

کم کاری تیروئید چیست؟ (2)
در موارد نادری کم کاری تیروئید در اثر علل زیر اتفاق می افتد:

بیماری مادرزادی: برخی از نوزادان با غده تیروئید معیوب متولد می شوند. در این نوزادان غده تیروئید به دلایل نامعلوم به طور طبیعی رشد نکرده است. اغلب نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی در هنگام تولد طبیعی هستند. این یکی از دلایلی است که نوزادان نیازمند غربالگری تیروئید هستند.

اختلال هیپوفیز: یک علت نسبتا نادر کم کاری تیروئید، عدم وجود غده هیپوفیز برای تولید هورمون تستوسترون (TSH) است که معمولا به دلیل تومور خوش خیم غده هیپوفیز رخ می دهد.

بارداری: بعضی از زنان در دوران بارداری یا بعد از بارداری (کم کاری تیروئید پس از زایمان) دچار کم کاری تیروئید می شوند. کم کاری تیروئید، بدون درمان، باعث افزایش خطر سقط جنین، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود که موجب افزایش قابل توجه فشار خون مادر در سه ماهه آخر بارداری می گردد. فشار خون بالا به طور جدی بر روی جنین در حال رشد تاثیر می گذارد.

کمبود ید: در برخی از نقاط جهان، کمبود ید شایع است، اما اضافه کردن ید به نمک طعام این مشکل را حل کرده است. اما مصرف بیش از حد ید نیز موجب کم کاری تیروئید می شود.

مواد معدنی یددار عبارتند از: غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاکی که غنی از ید و نمک یددار است.

عوامل خطر

کم کاری تیروئید چیست؟ (2)

اگر چه هر کسی می تواند مبتلا به هیپو تیروئیدیسم(کم کاری تیروئید) شود، اما وجود برخی شرایط فرد مبتلا را با خطر بیشتری روبرو می کند. این شرایط عبارتند از:
• فرد بیمار خانم بالای 60 سال است
• فرد مبتلا به بیماری خود ایمنی است
• سابقه خانوادگی بیماری تیروئید دارند
• پرتو درمانی به گردن یا سینه بالایی
• عمل جراحی تیروئید (تریروئیدکتومی جزئی)
• در طی شش ماه گذشته حامله بوده یا زایمان داشته است

عوارض جانبی کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید چیست؟ (2)

کم کاری تیروئید غیرطبیعی می تواند مشکلاتی برای سلامتی انسان ایجاد کند:

• تحرک تیروئید برای آزاد سازی هورمون های بیشتر باعث افزایش سایز غده تیروئید می شود که به آن گواتر گویند. اگر چه گواتر به طور کلی ناراحت کننده نیست اما می تواند ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است در بلع یا تنفس با مشکل مواجه شوید.
• مشکلات قلب هیپوتیروئیدی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط داشته باشد، در درجه اول به دلیل وجود سطح بالای کلسترول LDL (کلسترول "بد") با چگالی کم در افرادی که تیروئید کم توان دارند رخ می دهد. همچنین می تواند موجب کاهش توان پمپاژ قلب شود و در نتیجه به نارسایی قلبی منجر شود.
• در اوایل هیپوتیروئیدی افسردگی ممکن است رخ دهد و به تدریج شدیدتر می شود. همچنین هیپوتیروئیدی می تواند باعث کاهش عملکرد ذهنی شود.
• کم کاری تیروئیدیسم کنترل نشده در طول زمان می تواند به اعصاب محیطی بدن آسیب برساند (اعصاب که اطلاعات را از مغز و نخاع به بقیه بدن منتقل می کنند) که به آن نوروپاتی محیطی گویند. نشانه ها و علائم نوروپاتی محیطی شامل درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در ناحیه آسیب عصبی می باشد. همین امر موجب ضعف عضلانی یا از دست دادن کنترل عضلات می شود.
• سطح پایین هورمون تیروئید در فرآیند تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند. علاوه بر این، برخی از علل کم کاری تیروئید - مانند اختلال خودایمنی - می توانند باروری را از بین ببرند.
• نوزادان متولد شده در زنان مبتلا به بیماری تیروئید درمان نشده، خطر ابتلا به نقص مادرزادی را بیشتر از نوزادانی که از مادران سالم متولد شده اند، دارا می باشند. این کودکان بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات جدی و فکری هستند. اما اگر این شرایط در چند ماه اول زندگی تشخیص داده شود، شانس رشد طبیعی بسیار بیشتر می شود.
• میکسدما که یک وضعیت نادر و کشنده است، نتیجه ی هیپوتیروئیدیسم ناشناخته درازمدت می باشد. علائم و نشانه های آن خواب آلودگی و بی حسی مفرط می باشد. اگر علائم یا نشانه ای از myxedema دارید، به درمان اورژانسی نیاز دارید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (2)

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

وزن خود را با گیاهان دارویی کم کنید

کوشاد سلاحی علیه کم خونی

سارا و مهمان کوچک (2)

بحران کم آبی در ایران و علل آن

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد