گردشگری فیلم

گردشگری فیلم به عنوان بخش اصلی رشد برای پژوهش در گردشگری ظهور کرده و درتوسعه گردشگری برای بسیاری از اهداف به رسمیت شناخته شده است. تا به امروز، ادبیات نسبتا قابل توجهی در مورد این موضوع وجود داشته است، که بعضی از آنها تلاش داشته است تا با الگوی گسترده علوم اجتماعی، تحقیقات فرهنگی و سینمایی همکاری کند. گردشگری فیلم را می توان به عنوان شاخه ای از گردشگری فرهنگی تعریف کرد و اشاره به علاقه و تقاضای رو به رشد برای مکان هایی که به دلیل ظاهر آنها در فیلم ها و سریال های تلویزیونی محبوب شده اند دارد. لویی برینینگ می نویسد: "گردشگری فیلم یک پدیده رو به رشد در سراسر جهان است که انگیزه هر دو رشد صنعت سرگرمی و افزایش مسافرت بین المللی است."

 

گردشگری فیلم

گردشگری فیلم چیست؟
گردشگری فیلم اثرات فیلم و تولیدات تلویزیون را در تصمیمات سفر هایی که گردشگران بالقوه برنامه تعطیلات آینده خود یا بازدیداز مقصد را می گیرند کشف می کند. فیلم ها، مستندها، تولیدات تلویزیون و آگهی های بازرگانی به مردم الهام می دهند تا مکان هایی را که در محتوا دیده می شوند مشاهده کنند و مقصد های جدید را کشف کنند. گردشگری فیلم یک وسیله عالی برای بازاریابی مقصد است و فرصت هایی برای توسعه محصول و توسعه کارآفرینان همچون تورها یا موزه های میراث فیلم به وجود می آورد. یکی از بهترین نمونه های گردشگری در زمینه فیلم، مربوط به "ارباب حلقه ها" است که درنیوزلند فیلم برداری شده است. تحقیقات انجام شده نشان داد که حداقل 72٪ از گردشگران فعلی و بالقوه بین المللی نیوزیلند، حداقل یکی ازسه قسمت فیلم را دیده اند. اگر چه این شواهد محکمی نیست که انتخاب مقصد آنها در نتیجه فیلم باشد، اما قطعا یک مولفه انگیزشی بوده است.

 

گردشگری فیلم
مزایای گردشگری فیلم
با توجه به آمار سازمان گردشگری نیوزیلند، هر ساله به طور متوسط 47،000 بازدید کننده از مکان فیلم بازدید می کنند. پس از اکران فیلم ارباب حلقه ها، شش درصد از بازدید کنندگان (حدود 120،000 تا 150،000 نفر)ارباب حلقه ها را یکی از دلایل اصلی بازدید شان از نیوزیلند می دانند. یک درصد از بازدید کنندگان گفتند که ارباب حلقه ها اصلیترین و تنها دلیل برای بازدید آنهاست. این یک درصد مربوط به حدود 32.8 میلیون دلارنیوزلند در آمد است.
فیلمبرداری در انگلیس رکورد زده است. در سال 2014، تولید فیلم در انگلستان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. 35٪ افزایش در سال 2013که بالاترین رقمی بوده که ثبت شده است.

 

گردشگری فیلم
بریتانیا طی دهه گذشته، مقصد بیش از صد فیلم وتولیدات تلویزیونی بین المللی بوده است. فیلمبرداری "هری پاتر" و "شرلوک هولمز"موجی از توریست را به وجود آورد. فیلم هایی مانند "Braveheart" باعث افزایش 300 درصدی توریست، یک سال پس از اکران آن در سینما شد و انتشار فیلم "Troy" باعث افزایش 72 درصدی گردشگری در ترکیه شد. گردشگران فیلم در سال 2014 بین 100 تا 140 میلیون پوند برای اقتصادبه ارمغان آورده اند. محبوب ترین مکان ها می توانند هر ساله از توریست های بین المللی مبلغ 1.6 میلیون پوند جذب کنند قلعه Alnwick که از خانه Hogwarts برای دو فیلم اول هری پاترمعروف است 4. 4 میلیون پوند برای گردشگری فیلم در سال 2014 خلق کرد.

 

گردشگری فیلم
فیلم الهام گرفته شده از گردشگری وبرند سازی مقصد یکی از سریعترین بخش های در حال رشد گردشگری است. با این حال، برخی از مسائل کلیدی وجود دارد که قبل از تبلیغ محل برای تولید فیلم و گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد. اعمال شیوه های مسئولیت پذیری گردشگری، ایجاد یک محیط دوستانه از طریق مشارکت اجتماعی و کمپین های آگاهی، ایمنی و امنیت، خدمات عالی و درک تاثیر نام تجاری مقصد ، به ویژه در آفریقای جنوبی که در آن گردشگری فیلم هنوز هم نسبتا مفهوم ناشناخته است. گردشگری فیلم، اگر رویکردی مسئولانه داشته باشد و به درستی اعمال شود، فرصت های فراوانی برای توسعه جامعه و محصول فراهم می کند.

 

گردشگری فیلم

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا

بر اساس گزارش منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری، در سال 2016، تعداد بازدیدکنندگان فرانسه بیشتر از هر کشور دیگری در جهان به دست آمد. بیش از 82.6 میلیون نفر در فرانسه حضور داشتند تا جاذبه های مشهور جهان مانند لوور، برج ایفل، ورسای، و Arc de Triomphe را ببینند. بسیاری از این جاذبه های اصلی در پایتخت فرانسه، پاریس، که در میان بزرگترین شهرهای اروپا نیز قرار دارد، قرار گرفته اند.پس از فرانسه، ایالات متحده مکان شماره دو بین کشورهای پر بازدید جهان است. ایالات متحده در سال 2016 حدود 75.6 میلیون بازدید کننده داشت. بازدیدکنندگان به ایالات متحده می روند تا مکان های دیدنی مانند نیویورک، پارک ملی Yellowstone، آبشار نیاگارا و Grand Canyon را ببینید.

 

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا

10. مالزی - 26.8 میلیون بازدید کننده
مالزی یک کشور در جنوب شرقی آسیا است. از انرژی شهری کوالالامپور تا جنگل های طبیعی و سواحل طبیعی بی نظیر، مالزی تجربه های منحصر به فردی را ارائه می دهد که مسافران به دنبال آن هستند. از زمان راه اندازی کمپین گردشگری عظیم در اواخر دهه 1990، صنعت گردشگری به طور پیوسته در حال رشد است.


9. تایلند - 32.6 میلیون بازدید کننده
با سواحل آفتابی، شنی، جزایر گرمسیری، حیات وحش غنی، مکان های باستان شناسی، معابد و صومعه ها، تایلند یک نقطه جذاب توریستی جهانی است. جشنواره های بانشاط و زنده کشور، زندگی شبانه پررونق، امکانات خرید در کلاس جهانی و غذاهای پرطرفدار تایلندی، همه جاذبه های مهم توریستی در این کشور هستند. برآورد شده است که به طور مستقیم و غیر مستقیم درآمد حاصل از گردشگری تقریبا 20.2 درصد از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می دهد. همچنین فرض شده است که تا سال 2032، تایلند حدود 100 میلیون بازدید کننده دریافت خواهد کرد.

 

 

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا


8. مکزیک - 35 میلیون بازدید کننده
مکزیک، کشوری بزرگ که در شمال امریکا قرار دارد، به خاطر سواحل بکر و استراحتگاه های کلاس جهانی شناخته شده است. در دهه های اخیر، صنعت گردشگری در کشور یک رشد چشمگیر داشته است. با داشتن ثروت فرهنگی و سایت های میراث جهانی یونسکو، جای تعجب نیست که چرا مسافران مکزیک را دوست دارند. اکثریت بازدیدکنندگان از همسایگان این کشور از شمال، کانادا و ایالات متحده آمده اند، گرچه تعداد روزافزون مسافران از اروپا و آسیا نیز به این کشور سفر می کنند.


7. آلمان - 35.6 میلیون بازدید کننده
آلمان تعداد زیادی گردشگر را از سراسر جهان و همچنین از داخل کشور دریافت می کند. پیش بینی می شود که صنعت گردشگری در آلمان 4.5٪ تولید ناخالص داخلی کشور را شامل شود و در نتیجه 2 میلیون فرصت شغلی مربوط به مسافرت و گردشگری ایجاد می شود. برلین، مونیخ و هامبورگ از شهرهایپربازدید کشور هستند. بازدید از کشور برای اهداف آموزشی و تجاری بسیار معمول است. چندین حوزه حفاظت شده در آلمان مانند پارک ملی Saxon Switzerland، پارک ملی Western Pomerania Lagoon Area و پارک ملی Jasmund، هر ساله میلیون ها گردشگر را جذب می کنند.

 

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا
6. بریتانیا - 35.8 میلیون بازدید کننده
با داشتن تاریخی طولانی و جالب، و همچنین فرهنگ غنی و تاسیسات و زیرساخت های گردشگری توسعه یافته عالی، بریتانیا به عنوان ششمین کشور پر بازدید در جهان به شمار می رود. توریست های انگلستان می توانند درآمد حدود 17.2 میلیارد دلار برای کشور تولید کنند. اکثر بازدیدکنندگان از سایر نقاط اروپا وارد می شوند در حالی که گردشگران ایالات متحده و کانادا دومین گروه از بازدید کنندگان خارجی به کشور هستند. صنعت گردشگری داخلی در کشور نیز پر رونق است. لندن پرطرفدارترین شهر در انگلیس است و برج لندن محبوب ترین جاذبه در کل کشور است.


5. ایتالیا - 52.4 میلیون بازدید کننده
برای بسیاری، ایتالیا یکی از مقاصد رویایی زندگی است. با 50 سایت میراث جهانی یونسکو، مصنوعات فرهنگی بی شماری، ساختمان ها و سایت های باستان شناسی از امپراطوری روم و دوره های رنسانس همراه با روستاهای جذاب آلپ و شهرها در شمال کشور و شگفت انگیز ترین سواحل مدیترانه ای جنوبی، ایتالیا به پنجمین کشور پر بازدید در جهان تبدیل شده است. برخی از شهرهای پرجمعیت آن عبارتند از: رم، ونیز، فلورانس و میلان، هر کدام با جاذبه های منحصر به فرد، تاریخ، فرهنگ و غذاهای خود. ایتالیا به طور مرتب در میان کشورهای بازدید شده در جهان قرار دارد.

 

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا
4. چین - 59.3 میلیون بازدید کننده
سرزمین دیوار بزرگ چین، کوه های Fiver Sacred، معبد Shaolin، آبشار Huangguoshu، شهر ممنوعه، Three Gorges و دیگر مکان های طبیعی، فرهنگی و تاریخی مهم، در واقع یکی از پرطرفدار ترین مقاصد گردشگری در جهان است. این کشور در سال 2014 55.6 میلیون بازدید کننده خارجی دریافت کرد و از درآمد ارز خارجی 45.8 دلار در سال 2010 بهره مند شد. به گفته سازمان تجارت جهانی(WTO)، تعداد توریست های چینی در سال های آینده به سرعت افزایش می یابند و تا سال 2020 کشور رتبه اول را در بخش توریست در سراسر جهان خواهد داشت.


3. اسپانیا - 75.6 میلیون بازدید کننده
گردشگری یک صنعت عمده در اسپانیا است که تقریبا 11 درصد به تولید ناخالص ملی کشور کمک کرده است. اکثر بازدیدکنندگان اسپانیا از کشورهای اروپایی مانند انگلستان، فرانسه، ایتالیا و آلمان هستند. بین شهرهای تاریخی این کشور و شهرهایی مانند بارسلونا و مادرید، اقامتگاه های سطح جهانی در سواحل مدیترانه و اقیانوس اطلس، جشنهای مردمی مانند کارناوال، 15 پارک ملی، امکانات گردشگری بسیار پیشرفته زمستانی، و شب های پر جنب و جوش، اسپانیا یک نقطۀ جذاب گردشگری است. 13 شهر اسپانیایی نیز به عنوان میراث جهانی یونسکو در نظر گرفته شده اند، که بازدید کنندگان خارجی را با جذابیت منحصر به فرد و قابل توجه خود جذب می کنند. .

 

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا
2. ایالات متحده - 75.6 میلیون بازدید کننده
ایالات متحده کشوری وسیع است و تعداد زیادی جاذبه برای مسافران جهانی دارد. بسیاری از شهرهای ایالات متحده مانند نیویورک، لس آنجلس، لاس وگاس در طول سال با گردشگران رونق پیدا می کنند. مهمترین جاذبه های طبیعی در این کشور عبارتند از: گراند کانیون، پارک ملی Yellowstone، شگفتی های زیرزمینی Alaskan، سواحل هاوایی و غیره. صنعت گردشگری در 29 ایالت کشور یکی از سه صنعت اول است که بیشترین تعداد فرصت های شغلی را ایجاد می کند. U.S.A بزرگترین تعداد گردشگران خارجی را از مکزیک، کانادا و انگلستان می پذیرد و صنعت گردشگری داخلی آن نیز بسیار فعال است.


1. فرانسه - 82.6 میلیون بازدید کننده
فرانسه جهان را در زمینه گردشگری رهبری می کند. فرانسه میزبان انواع مکان های توریستی مانند شهرهای فرهنگی مانند پاریس، لیون، استراسبورگ، کوه های آلپ، استراحتگاه های اسکی، سواحل، روستاهای زیبای فرانسه، باغ ها و پارک های بسیار زیبا و غیره است. این کشورجایگاه 37 سایت میراث جهانی یونسکو به شمار می رود که به خاطر ارزش برجسته ی جهانی شناخته شده اند. در فرانسه 9.7 درصد از تولید ناخالص داخلی توسط بخش گردشگری تامین ی شود. 30٪ از درآمد حاصل از گردشگری از گردشگران خارجی به دست می آید، در حالی که 70٪ باقی مانده از گردشگری داخلی است. همانطور که فرانسه، پربازدیدترین کشورهای جهان است، فرانسه نیز پربازدیدترین شهر در جهان است. 

 

رتبه پر بازدیدترین کشورهای دنیا

 

زیبایی اسب های ایرانی توریست ها را جذب می کند

نژاد های مختلف اسب در ایران، از جمله کاسپین، ترکمن، عرب و کرد، بهترین پتانسیل را برای جذب گردشگران از سراسر جهان به کشور دارند. جاذبه های گردشگری در جهان بسیار متنوع است و هر روز در جهان یک موضوع جدید به عنوان یک پتانسیل برای جذب گردشگران شنیده می شود. در برخی کشورها جاذبه توریستی وجود ندارد، در حالی که در برخی دیگر، این پتانسیل بسیار غنی است. با این حال، به عنوان مثال در مورد ایران، ممکن است به درستی استفاده نشوند.براساس یک گزارش فارسی توسط خبرگزاری تسنیم، یکی از این جاذبه هایی که پتانسیل جذب گردشگران را دارد، نژاد اسب است.

 

زیبایی اسب های ایرانی توریست ها را جذب می کند

ایران زادگاه اسبهای کاسپین که در مناطق شمالی استان های گیلان، مازندران و گلستان زندگی می کنند یا اسبهای ترکمن و اسبهای عرب در استان جنوبی خوزستان و اسبهای کرد در مناطق کردی است. به منظور پاسخگویی به این پتانسیل گردشگری غنی که در ایران به وضوح مورد استفاده قرار گرفته است، تسنیم با علی منصوری راد مصاحبه کرده است، یکی از مدیران کهنه کار ورزشی و معلم موسسه طبیعت است که همچنین متخصص در زمینه محیط طبیعی و اسب است. او مقالات متعدد در مورد محیط زیست طبیعی منتشر کرده است و برخی از کتاب ها را در مورد قوانین مسابقه سه روزه اسب، مسابقات اسب سواری به سبک غربی و مقالات مختلف در مورد نژادهای اسب ، اسب سواری و تاریخ ورزش سوارکاری ترجمه کرده است. آنچه در ادامه می آید گزیده ای از مصاحبه تسنیم با او است:

 

زیبایی اسب های ایرانی توریست ها را جذب می کند

آیا اسب ایرانی می تواند یکی از عناصر جذب گردشگران از سراسر جهان باشد؟
این پتانسیل وجود دارد، اما،باید بیشتر توسعه یابد و در کنار موضوعاتی مانند اکوتوریسم ارائه شود. ما باید نژادهای اسب بومی خود را همراه با چنین موضوعاتی معرفی کنیم
آیا می توانید بعضی از این نژادها را نام ببرید؟
اسب های کاسپین و اسب های ترکمن در استان های شمالی ایران گیلان، مازندران و گلستان زندگی می کنند، اسب عرب در استان خوزستان و اسب های کرد در مناطق کردی ایران.

 

زیبایی اسب های ایرانی توریست ها را جذب می کند
آیا کشور خاصی وجود دارد که بتواند نمونه ای موفق از توسعه گردشگری اسب نامگذاری شود؟
بله، به عنوان مثال، در نروژ اسبی وجود دارد که هرگز قابل مقایسه با اسب ایرانیان نیست و فقط یک نژاد مسابقه از این اسب وجود دارد. در طول بازی های المپیک زمستانی، نروژ آن را به عنوان جاذبه توریستی مهم معرفی کرد.
فرآیند بیمه اسب در ایران اکنون چگونه است؟
من توسعه دهنده این ایده در سال 1993 بودم، و ما بعد از پنج سال از مشکلات فراوانی عبور کردیم تا به هدف خود رسیدیم. از سال 1998، بیمه اسب انجام شده است و توسط بسیاری مورد استقبال قرار گرفته است.
آیا می دانید که چند اسب در سراسر ایران بیمه می شود؟
من نمی توانم دقیقا بگویم، اما تا کنون حداقل 500 اسب بیمه شده است.
برای بیمه هر اسب چه مقدار باید پرداخت شود؟
بین 3.5 تا 5.5 درصد قیمت اسب باید پرداخت شود.
چگونه یک شخص می تواند یک بیمه اسب بگیرد؟
شرکت های بیمه و نمایندگی آنها این کار را انجام می دهند.
آیا شرکت های بیمه از برنامه بیمه اسب استقبال کردند؟
کاملا. البته شرکت بیمه ایران به طور انحصاری این امر را به عهده دارد
پس چرا نرخ بیمه اسب در کشور بسیار پایین است؟
زیرا این بیمه تنها برای اسب های مسابقه ای است، و شما نمی توانید تعداد زیادی از این اسب ها را پیدا کنید.

 

زیبایی اسب های ایرانی توریست ها را جذب می کند

اکوسیستم بیابان چیست؟

اکوسیستم به سادگی به معنای سیستم های زیست محیطی است. محیط زیست(اکولوژی) به عنوان مطالعه اکوسیستم تعریف شده است. اکولوژیست ها تعامل همه ارگانیسم ها را در یک اکوسیستم مطالعه می کند. این مطالعه شامل تعاملات پیچیده میان هزاران گیاه و حیوانات با زندگی میکروب ها در زیر خاک تا اثرات جنگل های بارانی استوایی در جو زمین است. مطالعه انجام شده توسط اکولوژیست ها می تواند به ما در درک بهتر دنیای اطراف ما کمک کند که بتوانیم زندگی خود را به نحو مثبت با بهبود محیط، مدیریت منابع طبیعی و حفاظت از سلامت عمومی، تحت تاثیر قرار دهیم. اکولوژی همچنین اطلاعاتی در مورد مزایای اکوسیستم ها و همچنین نحوه استفاده از منابع زمین را به گونه ای ارائه می دهد که محیط زیست سالم برای نسل های آینده را فراهم کند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟

بیابان
در حالی که بیابان ها خشک هستند، آنها را می توان در سراسر جهان یافت. در حالی که ما ممکن است به بیابان به عنوان یک قطعه گرم و خشک از زمین فکر کنیم، می تواند سرد نیز باشد. صرف نظر از منطقه، هر بیابان معمولا در شب سرد است و بارش بسیار کمی دارد. اگرچه، گیاهانی که تولید می شوند با چنین شرایط زندگی سازگار هستند. چندین مورد اکوسیستم بیابان را تشکیل می دهند. از جمله آنها عبارتند از: ساختار- مشخصات -حیوانات - گیاهان
اکوسیستم وابسته به نوع بیابان است؛ بیابان های معتدل، بیابان های سرد، و یا بیابان گرم و یا نیمه گرمسیری. بیابان های داغ و بیابان های سرد دارای انواع مختلف اکوسیستم هستند. با این حال، با وجود اینکه بسیار متفاوت هستند، این دو نوع بیابان دارای شباهت هایی هستند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
شباهت های بیابان های معتدل و نیمه گرمسیری:
هر دو در سال کمتر از 10 اینچ باران دریافت می کنند.
هوای خشک در هر دو نوع بیابان یافت می شود.
هر دو شرایط زندگی سختی دارند که بر افراد یا حیواناتی که آنجا زندگی می کنند تاثیر می گذارد
گیاهان با آب کمتر و دمای سخت تر سازگار هستند.
حیوانات به لحاظ انرژی، مصرف غذا و زمانی که بیرون می روند و فعال می شوند، با شرایط سازگار هستند.
به طور کلی، بیابان ها از تعدادی از اجزای غیر زنده تشکیل شده اند - از جمله شن و ماسه، کمبود رطوبت و هوای گرم - اساسا چیزی که اکوسیستمی را ایجاد می کند زنده نیست. با این حال، تعدادی از عوامل زیست شناختی نیز وجود دارند که بر روی بیابان ها تاثیر می گذارند که شامل چیزهای زنده مانند گیاهان و حیوانات می شود.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
آب و هوا
بیابان های سرد
قطب جنوب نمونه ای از بیابان سرد است. درجه حرارت در واقع بسیار سرد است، می تواند منجر به مرگ انسان شود. به منظور زنده ماندن، حیواناتی که در این نوع بیابان زندگی می کنند با گذشت زمان سازگار شده اند. راه هایی که آنها انجام داده اند اضافه کردن لایه های اضافی چربی و یا نیاز به غذا و انرژی کمتر برای زنده ماندن است.
بیابان های نیمه گرمسیری
این بیابان ها برای بسیاری از گیاهان و حیوانات زیادی گرم است. حیواناتی که در این بیابان ها زندگی می کنند، آب کمتر می خورند و خود را سازگار کرده اند. از آنجایی که در طول روز خیلی گرم است، آنها شب بیرون می آیند و راحت تر می توانند مانور دهند اما، چون شب ها سرد است، مجبورند به شب های سردتر عادت کنند. گیاهان باید به آب کمتر خود را سازگار کنند، بنابراین آنها کم پشت و اغلب به زمین نزدیک هستند.
محل
کوه ها: دو عامل اصلی در ایجاد بیایان ها وجود دارد؛ بارش باران کوه ها و چرخش بادها. همانطور که هوا به سمت بالای دامنه کوه هل داده می شود خنک می شود و از آن سوی کوه شروع به باریدن می کند. در صورت وجود کوه های مرتفع تر، آب کمتری به آن طرف کوه میرسد. بنابراین بیابان ها اغلب در نزدیک مناطق کوهستانی دیده می شوند. مانند:
کوه های Caucasus در آسیا، جایی که کویر Karakum و Kyzyl Kum هستند
کویر Atacama، که تا حدی ناشی از کوه های Andes در شیلی است
بخش هایی از کالیفرنیا، جایی که کوه هایSanta Cruz وجود دارند
بیابان Sahara که تحت تاثیر تعدادی از کوه های مختلف قرار گرفته است

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
الگوهای باد: الگوهای باد در جهان پیچیده هستند و نقش مهمی در جایی که بیابان ها در آن جا به وجود می آیند، بازی می کنند. بادهایی که در زمین می گردند، نتیجه تفاوت بین درجه حرارت استوایی گرمتر و همچنین دماهای قطبی که خنک تر هستند می باشند. پس از اینکه هوا در استوا گرم می شود، به سمت بالا حرکت می کند. سپس به سمت قطب شمال و به سمت قطب جنوب حرکت می کند، جایی که رطوبت را از دست می دهد، خنک می شود و قبل از بازگشت به استوا، فرو می نشیند. بنابراین الگوهای باد پایدارو الگوهای جابجایی در جهان می توانند به مکانی که کویر تشکیل می شود کمک کنند. گذر زمان تا حد زیادی بر کجا و چگونگی تشکیل بیابان اثر می گذارد. با گذشت زمان، بیابان ها از طریق گذر زمان زمین شناسی جابجا شده اند. این تغییر ناشی از بالا رفتن کوه ها و جریان آهسته قاره ها بوده است.
بیابان های قدیمی زمین شناسی وجود دارند مانند بیابان Sahara در شمال آفریقا، که 65 میلیون ساله است یا Kalahari در مرکز آفریقا. در آمریکای شمالی، سه تا از چهار بیابان اصلی در یک منطقه زمین شناسی وجود دارند که Range Province و Basin نام دارند. نیروهای فرسایشی هزاران سال گذشته، مناظر بیابانی را در طول بارش های سنگین شکل داده اند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
درجه حرارت
درجه حرارت یک کویر با توجه به موقعیت جغرافیایی آن متفاوت است. با این حال، ویژگی تمام بیابانها خشکی است. گرما از طریق بخار آب منعکس شده است، که یا به شکل پوشش ابر و یا رطوبت است،که اثر خنک کننده دارد. به دلیل واکنش ها و خصوصیات، بیابان ها دمای شدیدی را تجربه می کنند، صرف نظر از اینکه گرم یا سرد باشد.
نوسانات دما می تواند اثرات دیگری داشته باشد. هوای سرد پایین می آید و هوای گرم بالا می رود، بنابراین تغییرات سریع دمای باعث می شود هوا به سرعت از یک مکان به مکان دیگر حرکت کند. از این رو، بیابان ها بادخیز هستند و این شرایط به تبخیر کمک می کند. حدود 90 درصد از نور خورشید در دسترس از طریق هوای پاک و خشک پراکنده می شود، که در مقایسه با آب و هوای شرجی معمولی 40 درصد از نور خورشید قابل دسترس است. نور خورشید اضافی دارای اشعه ماوراء بنفش است که می تواند باعث آسیب جدی به گیاهان، حیوانات و انسان ها شود.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟
بارش
محیط بیابان بارش غیرمنتظره و نامساعدی دریافت می کند، هر چند این بارش در طبیعت کم است. مقدار بارش در سال های مختلف می تواند متفاوت باشد. بعضی سالها ممکن است به نظر برسد که کویر بیشتر از حد معمول بارندگی داشته است، اما بیشتر سالها بارش بسیار کمی دارد. در واقع یک سال تمام کویرمی تواند یک قطره باران رانیز نبیند.

 

اکوسیستم بیابان چیست؟

توریست های خارجی چه چیزی در باره فرهنگ ایرانی می گویند

ایران یکی از 10 کشور برتر جهان است که از لحاظ سایت های باستان شناسی و فرهنگی با تعداد زیادی آثار باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. با این حال، جذابیت این کشور در شهرت مردم برای مهمان نوازی و فرهنگ نهفته است. گزارش ایسنا به گزیده ای از اظهارات گردشگران خارجی و مسافران که در طول تاریخ از ایران بازدید کرده اند، اشاره کرده است. در اینجا، ترجمه IFP از این گزارش است:

 

توریست های خارجی چه چیزی درباره فرهنگ ایرانی می گویند

ایرانیان به خاطر میراث فرهنگی و مهمان نوازی شان در سراسر جهان شناخته شده اند که به صراحت در کتاب ها و نوشته های مسافران مشهور و گردشگران مشهود است. احترام متقابل، همکاری، نوع دوستی، کمک به دیگران، گرم و خوشرو بودن و دانش عمومی از جمله ویژگی های بی نظیر ایرانیان است که موجب علاقه گردشگران خارجی و مسافران به بازدید از کشور می شود.
حمید عامریان، در کتاب "مردم و فرهنگ ایران"، از نظر تعدادی از گردشگران و مسافران بازدید کننده از ایران نقل قول کرده و ایده ها و تجربیات خود را به اشتراک گذاشته است:

 

توریست های خارجی چه چیزی درباره فرهنگ ایرانی می گویند
ژان چاردین، همچنین به عنوان سر جان چاردین شناخته می شود، یک مسافر فرانسوی بود که ایران را به عنوان یک مقصد گردشگری بی نظیر در سراسر جهان توصیف کرد."من به سراسر جهان سفر کردم؛ با این حال، مکانی مانند ایران وجود ندارد، که مردم آن اشتباهات یکدیگر را سخاوتمندانه ببخشند. "چاردین خاطرنشان کرد: "در جوامع دیگر کشورها، مردم هیچ گونه خطای جزئی دیگران را نادیده نمی گیرند. وی گفت که او سالهای زیادی در ایران زندگی کرده است و یادگرفته است که احترام گذاشتن، اثری بسیار عمیق تر و مطلوب تر از رفتار بی ادبانه دارد.
طبق گفته به مارکو پولو، مسافر تاجر ایتالیایی، ایرانی ها روح همکاری دارند. او تاکید کرد که او در ایران افرادی را ملاقات کرده است کهرعاشقانه به یکدیگر کمک می کنند و او این عشق را یک احساس عجیب یافت.

 

توریست های خارجی چه چیزی درباره فرهنگ ایرانی می گویند
هوگو گروت مسافر آلمانی دیگری است که در سال 1907 از تهران دیدن کرد. این ها کلمات او در مورد ایرانی ها است که در کتاب خود در سفر به ایران نوشته است:"ما اروپایی ها به داشتن یک زندگی بی روح و بی احساس به مردم اطراف مان عادت داریم. اگر به ما گفته شود که یکی از بستگان ما با مشکلی مواجه است، ما هرگز در مورد آن خودمان را نگران نمی کنیم. با این حال، در شهرهای ایران متوجه شدم که مردم واقعا به یکدیگر احترام می گذارند. "
ویلیام داگلاس، قاضی و سیاستمدار آمریکایی در سال 1949 به ایران سفر کرد و از فرهنگ و مهمان نوازی مردم ایران شگفت شده شد. او کتابی با عنوان «سرزمین های عجیب و مردم دوستانه» را نوشت. "مردم اروپایی و آمریکایی بی روح رفتار می کنند، اما ایرانی ها، برعکس، تمایل دارند گرم و دوستانه باشند. لبخند زدن بخشی جدایی ناپذیر از احوال پرسی آنها است.
مسافر انگلیسی نیز از دانش عمومی و دانش ادبیات مردم ایران شگفت زده شد، وقتی که ازکارگران ساختمانی می شنید که اشعار حافظ و سعدی را می خواندند. "هنگامی که مترجم من به من توضیح داد که آنها شعرهایشان را از شاعران معروفشان می خوانند، من کاملا شگفت زده شدم زیرا در انگلستان هیچ کارگری در یک ساختمان هیچوقت شعر های شاعر برجسته مان شکسپیر را نمی خواند. این نشان می دهد که ایرانی ها علاقه شدیدی به شعر و ادبیات دارند. آنها سطح بالایی از دانش عمومی دارند.

 

توریست های خارجی چه چیزی درباره فرهنگ ایرانی می گویند