آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

تحقیقات اخیر توسط کارشناسان محیط زیست در سطح جهانی، آلودگی هوا، نور و سر و صدا را در شهرهای جهان رتبه بندی کرده اند. قاهره با توجه به معیارهای منحصر به فرد خود، بدترین شهر در این فهرست می باشد و به دنبال آن دهلی، پکن، مسکو، استانبول، گوانگجو، شانگهای، بوینوس آیرس و پاریس و همچنین لس آنجلس به عنوان تنها شهر آمریکا در فهرست ده شهر آلوده جهان است. از سوی دیگر، زوریخ تمیزترین شهر جهان می باشد.

آلودگی، انواع مختلفی دارد که می تواند تاثیر واقعی بر سلامت و رفاه مردم عادی داشته باشد. به گفته سازمان بهداشت جهانی WHO، 9 نفر از هر 10 نفر در سراسر جهان هوا را آلوده می کنند. اما به نظر می رسد فقط بخشی از آن را قبول می کنیم!

آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

علاوه بر این، WHO برآورد کرده است که حدود 7 میلیون نفر سالانه در معرض نفوذ ذرات ریز معلق در هوای آلوده به داخل ریه ها و سیستم قلبی و عروقی می باشند که باعث بیماری هایی مثل سکته مغزی، بیماری های قلبی، سرطان ریه، بیماری های مزمن انسدادهای ریوی و عفونت های تنفسی می شوند مانند ذات الریه. ما همیشه می دانستیم که سطوح آلودگی بالا می تواند اثرات ویران کننده ای بر سلامت جسمی و روحی ما داشته باشد که منجر به مشکلاتی از قبیل چاقی، بی خوابی و افسردگی می شود. اما آنچه که در مورد این گزارش کارشناسان محیط زیست منحصر به فرد است این است که آلودگی تنها شامل آلودگی هوا نیست بلکه آلودگی نوری و آلودگی صوتی را نیز در بر می گیرد.

 این دو اثر، تاثیر قابل توجهی بر روی ریتم خواب شبانه دارند که به نوبه خود بر سلامتی ذهنی و فیزیکی تأثیر می گذارد و ما این را تا همین اواخر متوجه نشده بودیم. خواب ضعیف به عنوان یکی از علل عمده بیماری هایی نظیر آلزایمر، پارکینسون و ... می باشد، زیرا تولید پروتئین های خاص و پپتیدهایی (مثل بیومولکول های پروتئین کوتاه زنجیر) مانند آلفا سینوکلین و آمیلوئید بتا متوقف یا کاهش می یابد و زمانی رخ می دهد که ما خواب عمیق یا کافینداشته باشیم.

آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

علاوه بر این آیا می دانستید؟

فقط در طول خواب عمیق، مواد زائد سلولی از سلول های عصبی خاصی از مغز خارج می شوند.

از آنجایی که این بیماری های نورودرژنتیک در سراسر جهان در حال افزایش می باشند و بر جوانان و جوانتر تاثیر می گذارد، آلودگی نوری و سر و صدا تبدیل به مسائل بسیار مهمی شده است. بین سال های 1979-2010، آمریکا از نظر مرگ و میرهای به دلیل عوامل عصبی در کشور، بیشترین افزایش را داشت- مردان 66 درصد و زنان 92 درصد.

آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

قاهره در کشور مصر، آلوده ترین شهر جهان است که با استفاده از این معیارها در نظر گرفته می شود، از نظر شاخص آلودگی هوا (284 PM10)، آلودگی نوری (14،900 میکرومتر بر متر مربع) و آلودگی صوتی (1.7) دارای بالاترین میزان می باشد. این شهر به کمبود بارندگی باران، آب و هوای گرم و خشک، خیابان های مسدود شده از ترافیک، به دام افتادن آلودگی در هوای ناپایدار در بالای شهر، شناخته شده است.

به گزارش کارشناسان اکو که از تعاریف بین المللی خاصی برای رتبه دادن به این شهرها استفاده می کنند، WHO کیفیت هوا را عمدتا بر اساس دو شاخص - PM10 و PM2.5 تعریف می کند. PM10 ذرات معلق در هوا است که 10 میکرومتر یا کمتر قطر دارد و قطر PM2.5 یا کمتر از 2.5 میکرومتر اغلب به عنوان ذرات ریز یا افشانه ها توصیف می شود.

سطح آلودگی نور مصنوعی در شب برای هر شهر در هر متر مربع (μcd / m2) اندازه گیری می شود. به عنوان ارجاع، 1 μcd / m2 آستانه مطلق بینایی است و نور آسمان شب طبیعی حدود 174 μcd / m2 است.

آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

اطلاعات آلودگی صوتی از انجمن جهانی همراه با شاخص شنوایی Mimi توسط محققین برای تعیین آلودگی صوتی به عنوان یک عدد بدون شاخص بین 0 و 2، نزدیک به 2 برای نور شهر استفاده شده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان محیط زیست قاهره را به عنوان آلوده ترین شهر جهان توصیف کردند که با توجه به معیارهای غیر معمول خود، در آستانه ی آلودگی هوا (284 PM10)، آلودگی نور (14،900 μcd / m2) و آلودگی صوتی (1.7) قرار دارد.

شهرهای چین نیز بیشتر شهرههای آلوده در لیست 10 شهر الوده جهان را تشکیل می دهند. پکن دارای رتبه 3 است، گوانگجو 6 است و شانگهای 7 است. پکن به شدت از نظر الودگی هوا در وضعیت بدی قرار دارد (73 PM2.5) و سومین رتبه آلودگی هوا در این مطالعه و بیش از 7 برابر بر اساس سطح سلامت WHO بود.

لس آنجلس نیز سمی ترین شهر در آمریکا است، که دهمین شهر الوده در جهان می باشد، با  بالاترین سطح آلودگی PM10، و میزان آلودگی نوری μcd / m210،900. شیکاگو و نیویورک نیز در رتبه های 21 و 26 آلودگی قرار گرفتند.

از سوی دیگر، زوریخ، بزرگترین شهر در سوئیس و تمیزترین شهر در جهان است و دارای امتیاز 5 در تمام انواع آلودگی است که میزان آلودگی نوری آن تنها 2170 مگا/ متر مربع است و کمترین میزان آلودگی صوتی در همه شهرهای مورد مطالعه را داشته است که احتمالا به این دلیل است که سوئیس سنت "ساعات آرام" را دارد، که معمولا بین ساعت 10 شب تا 6 صبح، ظهر تا ساعت 1 صبح و تمام روز یکشنبه است.

با توجه به این موارد، زوریخ، بزرگترین شهر سوئیس و تمیزترین شهر جهان است که بر اساس این سه معیار مورد استفاده در گزارش شناخته شده است.

افرادی که در سوئیس هستند باید سعی کنند سر و صدای ناخوشایند، از جمله ممنوعیت جارو کردن چمن، استفاده از ابزار قدرتی، پخش موسیقی یا صحبت کردن با صدای بلند در این ساعات آرام را رعایت کنند.

پس تصادفی نیست که سوئیس در فهرست ده کشور پرطرفدار در جهان قرار دارد. و همچنین تصادفی نیست که در لیست ده شهر تمیز در جهان می باشد که همچنین یکی از شادترین شهرهای جهان است.

آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

ما قبلا می دانستیم که هوای کثیف، آب آلوده و سایر آلاینده های محیط زیست سالانه مردم زیادی را در سراسر جهان می کشد که بیش از هر چیز دیگری مانند سیگار کشیدن، گرسنگی، بلایای طبیعی، جنگ، قتل، ایدز، سل و مالاریا می باشد. و این آلودگی برای ما هزینه ای بیش از 4 تریلیون دلار از تلفات سالانه یا 6 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تحمیل می کند. 

آلوده ترین شهرهای جهان در سال 2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

جهان پناه هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر