ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گفتن حرف زشت

گفتن حرف زشت

گفتن عبارت های زشت توسط کودکان زمانی که با دوستانشان درحال بازی کردن هستند باعث نگرانی پدر و مادرها می شوند. همانطور که بچه ها کلمات دیگر را یاد میگیرند و می گویند، گفتن این کلمات برای آنها نیز جالب می باشد. برای جلوگیری از این کار در ادامه مطالب راه حل هایی آورده شده است.

چه کنم تا فرزندم حرف های زشت نزند؟

1.به کودکتان بگویید که نباید از این کلمات استفاده کند و کلمه درستی را جایگزین کلمه نادرست به او یاد بدهید: بچه ها مانند طوطی هستند و هر کلمه ای را که بشنوند تکرار می کنند اگر فرزندتان آنقدر کوچک است که معنی کلمه ای که گفته است را نمی فهمد و فقط از روی تقلید از دیگری آن را تکرار می کند. به فرزندتان بگویید: «آدمها نباید از چنین کلماتی استفاده کننددر عوض می توانی از این کلمه استفاده کنی....» و کلمه ای درست و قابل قبول را جایگزین آن کلمه زشت کنید و همان لحن و میزان صدایی را استفاده کنید که فرزندتان در گفتن کلمه زشت استفاده کرده است. اما اگر کودک شما آنقدر بزرگ است که معنی کلمه ای که می گوید را می فهمد بهتر است به او بگویید: «این کلمه ای که می گویی غیر قابل قبول است، می دانم اینقدر باهوش هستی که کلمه قابل قبولی جایگزین آن کنی»

2.به فرزندتان نشان دهید که پدر و مادرش از این کلمات استفاده نمی کنند: اکثر بچه ها برای اینکه بتوانند عبارات خود را تأثیر گذار کنند از کلمات زشت استفاده می کنند در این زمان می توانید با لحنی محکم بر کلمه زشتی که کودکتان بیان کرده به او بگویید: «سارا در این خانه نباید از کلمه لعنتی استفاده کنیم» و او را متوجه کنید که پدر و مادر او از این کلمه استفاده نمی کنند و به این صورت آن کلمه تأثیری برایش ندارد.

گفتن حرف زشت

3.دقت کنید فرزندتان از چه کسی آن کلمه را شنیده است: ممکن است فرزند شما از یک دوست یا اعضای خانواده و یا در یک فیلم این کلمه را شنیده باشد. در این موقع بهتر است در مورد قدرت و معنای کلمه با او صحبت کنید و بگویید درست است که گاهی مردم به هم ناسزا می گویند اما کلمات مناسب دیگری هم هستند که می توانند جایگزین این کلمات بشوند و در زمان عصبانیت می شود آنها را بیان کرد. اگر می بینید کلمه ای را که فرزندتان تکرار می کتد از یک بازیگر سینما شنیده است بهتر است به او اینگونه بگویید: «از این فیلم واقعا لذت بردم و این بازیگر را دوست دارم ولی گفتن این کلمه زشت باعث شد در نظرم احمق جلوه کند»

4.اگر کلمه ای زشت از او شنیدید او را جریمه کنید: می توانید با فرزندتان صحبت کنید که در ازای هر حرف زشتی که بزند او را جریمه خواهید کرد و از پول توجیبی او کسر خواهید کرد. می توانید این پول ها را از او بگیرید و درون قلکی بریزید و برای کمک به افراد نیازمند استفاده کنید.

5.در صورتی که فرزند شما حرف زشت را به شما زد باید از امتیاز انجام کارهایی که دوست دارد محروم بشود: زمانی که کودک شما آن حرف زشت را به شما می زند تعرض جدی به شما محسوب می شود بنابراین بسیار محکم و سخت با او برخورد کنید و او را از امتیازاتی که دارد محروم کنید مثلا می توانید به او بگویید: این حرفی که زدی غیر قابل قبول است و بنابرین حق استفاده از تلفن را تا سه روز نداری. البته از قبل به او اخطار بدهید که در صورت شنیدن حرف زشت از او، فرزندتان امتیاز استفاده از کارهایی که دوست دارد را از دست می دهد.

حرف های زشت عمدی

گفتن حرف زشت

در مواردی ممکن است کودک حرف هایی را که میزند عمدی باشد در این موارد چه برخوردی مناسب می باشد؟

1.جمله او را با کلماتی دیگر به فرزندتان یاد بدهید: زمانی که کودکتان به یکی از دوستانش حرف زشتی را میزند بهتر است به او اینگونه بگویید: «پسرم حرف زشت تو باعث ناراحتی دوستت شد بهتر است اگر بازی ات تمام شده است به او بگویی که کار دیگری را دوست داری انجام بدهی» و به اینصورت کلمه مناسبی را به او یاد بدهید به جای آن کلمه نامناسب استفاده کند.

2.از شخصی که فرزندتان به او جمله زشت را گفته معذرت خواهی کنید: در همان لحظه به شخصی که فرزندتان به او حرف زشت زده بگویید ببخشید و فرزندتان را به اتاق دیگر ببرید و ناراحتی خود را از حرفی که زده به او بگویید و با او مشورت کنید که چگونه می تواند کار زشتش را اصلاح کند و او را راهنمایی کنید که برای اصلاح جمله اش چه کلماتی استفاده کند. اگر حرف او بسیار زشت بود برای او جریمه ای در نظر بگیرید به اینصورت که باید متنی معذرت خواهی برای کسی که به او حرف زشت زده بنویسد.

گفتن حرف زشت

3.دقت کنید چه چیز بر رفتار بد کودکتان تأثیر گذار بوده است: ببینید که چه چیز یا چه کسانی بر فرزندتان تأثیر گذاشته اند تا او اینگونه بی ادب بشود. فیلم مورد علاقه او، دوستانش و یا فرد بزرگسالی که با او شوخی های نامناسب می کند. بنابراین با دانستن این که چه چیز باعث بی ادبی فرزندتان شده است بهتر می توانید مشکل را حل کنید.

حرف های زشت غیر عمدی

گفتن حرف زشت

گاهی پیش می آید که کودکان حرف هایی آزار دهنده میزنند که منظوری در گفتن این کلمات ندارند. بنابراین زمان مناسبی است برای اینکه آموزش هایی را به کودک خود بدهید

1.او را به گوشه ای ببرید و آموزش هایی به او بدهید: زمانی که حرفی غیر عمد از کودکتان می شنوید او را به گوشه ای ببرید و به اوبگویید: «حرف های تو ممکن است باعث ناراحتی دیگران بشود بهتر است مراقب حرفهایت باشی» و زمانی که با هم تنها شدید در مورد طرز صحبت کردن در جمع و خصوصیان افراد صحبت کنید.

2.در مورد تفاوت های مردم با او صحبت کنید: ممکن است کودکتان با دیدن کسی که معلولیتی دارد حرفی زشت و ناخواسته بزند و یا به او خیره شود در این لحظه بهتر است به او بگویید: «آن مرد یک دست دارد بهتر است به او خیره نشوی بعدا در مورد تفاوت افراد با هم صحبت می کنیم» و زمانی که با هم تنها شدید در مورد تفاوت در فیزیک افراد و یا صفاتی که باعث می شود با یکدیگر فرق داشته باشند صحبت کنید.

گفتن حرف زشت

3.حواس کودکتان را پرت کنید: اگر کودک شما جمله ای زشت به صورت ناخواسته گفت حواس او را پرت کرده و اگر جرأت این کار را دارید، از فردی که جمله به او گفته شده معذرت خواهی کنید و بعدا به فرزند خود آموزش های لازم در مورد چطور صحبت کردن را بدهید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد