آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

بخارا: آرامگاه اسماعیل سامانی

بخارا از جمله مهم ترین شهرهای خراسان بزرگ در دوره اسلامی محسوب می شده است. در این شهر بناهای عظیمی بنا گردیده که هر کدام به لحاظ معماری و پوشش تزیینات آن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در عصر سامانیان شهر بخارا مورد عنایت حاکمان این سلسله قرار گرفت و کم کم رو به رونق و آبادانی نهاد و بدل به مرکزی برای گردهمایی هنرمندان و شاعران شد.در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد آرامگاه های تاریخی ایران بیشتر بدانیم.

تقریبا در سال ۳۰۰ هجری ساختمان نسبتا کوچک ولی بسیار زیبایی که معماری آن همانند معماری دوره ساسانیان بود در این شهر احداث شد. این ساختمان که در مرکز شهر بخارا قرار دارد، امروزه به عنوان آرامگاه امیر اسماعیل سامانی، از سرشناس ترین شاهان سلسله سامانی شناخته می شود.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

معماری این بنا به شکل مربع بوده و اندازه هر وجه این مربع ده متر است. گنبد این مقبره به شکل نیمکره ای است که در چهار گوشه این گنبد چهار گنبد کوچکتر قرار دارد. گنبد بر روی چارچوب چهار گوشی توسط فیلپوش هایی که عمل انتقال را بر عهده دارند، سوار شده که می توان با شیوه گنبدسازی معماری سبک پارتیان و ساسانیان مقایسه کرد. این مقبره گرچه بسیار کوچک است اما همین سادگی و متناسب بودن عناصر آن و بویژه تزیینات بی نظیر آن هم در سطوح داخلی بنا و هم در سطوح خارجی آن، مقبره را در به یکی از شاهکارهای معماری صدر اسلام بدل کرده است.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

دشت گرگان:گنبد قابوس

از دیگر شاهکارهای معماری صدر اسلام، باید به آرامگاه قابوس در دشت گرگان اشاره کرد.

شخص قابوس مردی دانشمند، و حمایت گر شاعران، نویسندگان و هنرمندان بود. به اعتقاد پوپ، پژوهشگر و ایرانشناس اهل امریکا، او تمام زندگی خود را برای آبادانی و رونق تجاری ایران قرار داده بود. لازم به ذکر است که مقبرة قابوس قبل از مرگ وی برای گرامی داشت و احترام به او احداث شد.

به لحاظ کاربری معماری آرامگاه قابوس، جز قدیمی ترین برج های آرامگاهی محسوب می شود که بر اساس تاریخ روی کتیبه آن در سال ۳۹۷ هجری بنا شده است. ساختمان آرامگاه بر روی تپه ای به ارتفاع حدودی هفده متر و با مصالح آجر سخت و مقاوم بنا شده است. مصالح بکار رفته در درون گنبد -که البته اکنون به رنگ سبز متمایل به آبی تغییر یافته-  سراسر از آجرهای بسیار فشرده پوشیده شده است.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

بر روی بدنه استوانه ای شکل خارجی بنا، ده پره تنومند با زاویه نود درجه از پی تا بام آرامگاه رفته است. ارتفاع آرامگاه از سطح تپه ۵۵ متر دارد و گنبد بنا به شکل مخروطی (رک) است که ارتفاع آنها به هجده متر می رسد. در قسمت ورودی گنبد در میان طاق هلالی شکل آن، گلوگاهی به شیوه ی مقرنسی طور قرار دارد که به نظر می آید از اولین کاربردهای این سبک تزیین در معماری اسلامی بوده است. همان گونه که قبلا گفته شد آرامگاه قابوس در زمان زندگی او احداث شد و دو ردیف کتیبه آن به خط کوفی، بر روی بدنه و پی گنبد آن وجود دارد که، حاکی از آن است که این بنا در سال ۳۹۷ هجری احداث گردیده است.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

لازم به ذکر است که شهر گرگان یا به قول تاریخ نگاران شهر عرب جرجان در نزدیکی این مقبره است. این شهر که از شهرهای بسیار معروف در دوره اسلامی است، متأسفانه در ۱۱۸ هجری همزمان با حمله مغول به ایران ویران شد. کشفیات باستان شناسی در این شهر حاکی از آن است که از نظر معماری و پوشش تزیینات معماری و همینطور به لحاظ توسعه هنرهای تجسمی این شهر شکوفایی ویژه ای داشته است. تا کنون این نتایج باستان شناسی در قالب مقالات فراوانی به زبان های متعدد انتشار یافته است.

کلیک ها: 60

استان گلستان

استان گلستان یکی از سه استان ساحلی دریای خزر است که در بخش شرقی دریا واقع شده است. استان گلستان از شمال به جمهوری ترکمنستان،‌ از شرق به استان خراسان شمالی، ‌از جنوب شرقی و جنوب به استان سمنان و از غرب به استان مازندران و دریای خزر محدود می شود. جنوب و شرق این استان را بخشی از رشته کوه های البرز و کوه ها ی شمال خراسان فرا گرفته و قسمت عظیمی از مساحت استان را نیز دشت های گسترده ترکمن صحرا و گرگان پوشانده است.

 

استان گلستان
استان گلستان با توجه به تنوع شرایط اقلیمی، ‌آب و هوایی و زیست محیطی و نیز برخورداری از جاذبه های فراوان طبیعت گردی یکی از قطب های مهم گردشگری شمال کشور محسوب می شود. وجود مناطق کوهستانی، ‌جنگل، ‌دریا ‌و دشت در کنار اقلیم مدیترانه ای - بیابانی استان گلستان را به یکی از گنجینه های طبیعی ایران تبدیل کرده است. طبیعت متنوع و چشم اندازهای ناب،‌ میراث باستانی و تاریخی،‌ تعدد قومیت های بومی و مهاجر از جمله ترکمن ها در این استان جاذبه گردشگری آن را دو چندان کرده است. تالاب گمیشان،‌ غار و آبشار شیر آباد، پارک جنگلی زرین گل،‌ آبشار کبود وال،‌ پارک ملی گلستان، ‌شبه جزیره میانکاله ،‌ منطقه ناهار خوران، ‌آبشار زیارت، ‌پارک های جنگلی و مناطق حفاظت شده حیات وحش از جاذبه های طبیعی استان گلستان به شمار می رود.

 

استان گلستان
گنبد قابوس
برج آرامگاهی شمس المعالی قابوس ابن وشمگیر آل زیار یکی از یادمان های بی نظیر معماری اسلامی است. که بر فراز تپه ای به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع در شهرستان گنبد کاووس قرا رگرفته است. بنای این برج علارغم کاربرد بسیار کم عناصر تزیینی،‌ از یادگار های باشکوه وزیبای اوایل دوره اسلامی به شمار می آید.

 

استان گلستان

ساختمان برج متشکل از سه قسمت : شالوده، ‌ساقه و گنبد مخروطی شکل است و ۵۵ متر ارتفاع دارد. که با احتساب تپه حدود ۷۰ متر از سطح زمین های پیرامون خود مرتفع تر است. این بنای با شکوه در سال ۳۹۷ هجری قمری توسط قابوس بن و شمگیر و به منظور آرامگاه شخصی ساخته شد. وی در آن روزگار فرمانروای گرگان بود مردی فرهیخته،‌ هنرمند، ‌سلحشور و مشوق علم و هنر بود و در سال ۴۰۲ هجری قمری در گذشت.

 

استان گلستان

کلیک ها: 45