گل سرخ

گل سرخ یا پرشین سرخ که به نام علمی رزا داماسنامی، و از خانواده رزاسه است که دارای خواص بی شماری می باشد. این گل در نواحی مناطق مختلف کشورمان از جمله محلات، استان مرکزی و کاشان پرورش می یابد، و زمان برداشت آن وقت گل دهی است. معمولا محصولی که از گل سرخ به دست می آید اسانس و یا همان گلاب می باشد.

گل سرخ

اما محصولات دیگری نیز وجود دارد که می توان از گل سرخ برداشت نمود، و آن  روغن گل سرخ است، از این روغن همانند گل سرخ می توان برای تسکین اعصاب، ضد افسردگی استفاده نمود.
در خستگی های مفرط جسمی از روغن گل سرخ نیز می توان برای رفع و بهبود آن بهره برد، همینطور این ماده به عنوان قابض و محرک دستگاه گوارش است و حاوی مواد معدنی و ویتامین های A، B و K می باشد. روغن گل سرخ به دو روش خانگی و مصنوعی تهیه می شود، که بهتر است برای حفظ عناصر و خواص آن به صورت خانگی ساخته شود.

گل سرخ

نحوه مصرف گل سرخ

همانطور که گفته شد روغن گل سرخ به عنوان داروی ضد افسردگی و رفع بی خوابی شناخته و مصرف می شود. به طوریکه برای استفاده از آن بهتر است در قسمتهایی از بدن که احساس درد، یا خستگی می کنید، به میزان دو میلی لیتر ( 40 قطره ) را به همراه 20 میلی لیتر روغن بادام مخلوط کرده و در قسمتهای نام برده بریزید و ماساژ دهید. به این صورت تمام دردها و خستگی هایی که در آن قسمت بدن است به راحتی رفع می گردد.

گل سرخ

همچنین می توان به جای روغن گل برای درمان از خود گل سرخ نیز به صورت جوشانده نیز استفاده کرد. بدین صور ت که اجزای سخت گل مانند ریشه و ساقه قبل از جوشیدن به خوبی ریز شود و در 700 لیتر آب به ازای 40 گرم از ریشه و ساقه گل سرخ جوشانده تا به خوبی جذب آب گردد. تا آنجایی که مقدار آب به یک سوم مقدار اولیه رسید، جوشانده آماده مصرف است، و می توان تا 48 ساعت بعد نیز از آن استفاده کرد.

گل سرخ

دم کرده گیاه گل سرخ نیز برای درمان حساسیت های ناشی از دستگاه تنفسی،  برونشیت، گلو درد، زکام و سرماخوردگی مورد مصرف قرار می گیرد. از ضماد گل سرخ نیز به همراه گیاهانی چون کندر و پونه برای تقویت قلب می توان مصرف نمود.

گل سرخ

گل سرخ یک گیاه تقویت قوای جنسی محسوب می گردد و محرک دستگاه گوارش برای هضم و جذب غذا بوده و به عنوان یک ضد عفونی کننده و ضد ویروس نیز می تواند کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال می توان گل سرخ را خشک کرده و در ماست و یا سالاد و یا درون چای ریخته و مصرف کرد. همچنین برای دستگاه مجاری ادرای و کلیه این گل تقویت کننده خوبی به حساب می آید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دره گل ها ارمنستان

قلعه سرخ هند

میدان سرخ مسکو روسیه

خواص دارویی و درمانی گل گاو زبان

خواص دارویی گل ختمی

مزیت های گل ختمی برای سلامتی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد