گیاه آراقیطون - 5.0 out of 5 based on 1 vote

گیاه آراقیطون

گیاه آراقیطون یا بابا آدم ( نام علمی: Arctium lappa ) که در طب سنتی نام های مختلفی از جمله لوف کبیر، فیلجوش را نیز دارد، دارای خواص درمانی بسیاری است. همچنین در بعضی فرهنگ های بومی نیز به گوبور، بور و بابا آدم وحشی نیز شناخته می شود.

گیاه آراقیطون
گیاه اراقیطون یک علف دو ساله با ساقه های منشعب می باشد، که مانند پوست مار ابلق و از کرک های زبر و خشن پوشیده شده است. ریشه گیاه اراقیطون ضخیم بوده و دارای مقدار زیادی از ترکیبات دوپتاس و نیترات دوپتاس می باشد.  پوست گیاه بابا آدم قهوه ای است که مغزی سفید رنگ با طعمی شیرین دارد.

میوه گیاه آراقیطون شکل فندق چند وجهی داشته، که پس از آنکه کاملا رسیده شد، زرد رنگ می شود. همینطور در بالای این گیاه تارهای زردرنگی قرار گرفته که خاصیت چسبندگی دارند و به هنگام عبور گوسفندان به پشم آنها می چسبد، و همین باعث پخش تخم و گسترش این گیاه می گردد.

گیاه آراقیطون

مهمترین خواص آراقیطون ( بابا آدم )

گیاه آراقیطون ( بابا آدم ) به دلیل ترکیباتی که در ریشه آن وجود دارد دارای فواید دارویی است. ترکیباتی که ریشه بابا آدم و یا همان آراقیطون را به گیاه درمانی قدرتدمندی تبدیل کرده است شامل تانن، رزین، آهن، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، اسید اولئیک، اسید لینولئیک، و ویتامین C و B6 می باشند.

گیاه آراقیطون

مهمترین خواص و کاربردهایی که برای گیاه اراقیطون برشمرده اند موارد زیر هستند:

•گیاه آراقیطون (بابا آدم) خاصیت ضد باکتریال داشته و ضد قارچی می باشد. این خاصیت باعث باکتری زدایی بر روی لایه سطحی پوست شده و نرمی و آب رسانی به پوست را موجب می گردد.

•مصرف ریشه گیاه بابا آدم باعث تصفیه خون و لنف در بدن می شود. به اینصورت که دی اکسید کربن را از سیستم تنفسی دفع می کرده و از انسداد سنگ در کلیه و منع دفع ادرار جلوگیری می شود. همچنین این گیاه به تصفیه مواد زائد در خون و به دفع آب حبس شده در بدن از طریق افزایش ادرار و تعریق کمک می کند.

گیاه آراقیطون

•گیاه آراقیطون درمان کننده نقرس نیز است. زیرا باعث دفع اسید اوریک از خون می گردد.

•همینطور آراقیطون یا همان بابا آدم بهترین دارو برای افراد دیابتی است. زیرا که قند خون را کاهش داده و میل به شیرینی را در این افراد کم می کند. البته لازم به ذکر می باشد، افرادی که از داروهای شیمیایی برای دیابت خود استفاده می کنند باید که تحت نظر پزشک این گیاه را مصرف نمایند.

•بابا آدم در درمان کم خونی و رنگ پریدگی به علت دارا بودن آهن فراوان موثر است.

گیاه آراقیطون

•امروزه محققان گیاه اراقیطون ( بابا آدم ) را باعث تقویت سیستم ایمنی می دانند. برای همین آن را به افراد مبتلا به ایدز توصیه می کنند. همچنین این گیاه در درمان سرماخوردگی، بیماری های دیگری چون سرخک، التهاب، آرتریت، تسکین کمر درد، تب، عفونت ها و ذات الریه نیز مفید است.

معمولا گیاه آراقیطون ( بابا ادم) به صورت جوشانده ( 50 الی 80 گرم در یک لیتر آب ) و یا دم کرده استفاده می شود. همینطور می توان این گیاه را با گیاهانی دیگری چون شیرین بیان نیز دم کرده و میل نمود.
روش مصرف دیگر این گیاه به صورت پماد و روغن می باشد، که برای از بین رفتن جوش، تومورها و نرمی و لطافت پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

گیاه آراقیطون

مواردی که باید در مصرف گیاه آراقیطون احتیاط  کرد

•زنان شیرده و باردار نباید از این گیاه مصرف کنند.

•همچنین افرادی که از داروهای دیورتیک استفاده می کنند مصرف آن برای آنها نیز ممنوع است. زیرا که پتاسیم خون را پایین می آورد و اب زیادی را از بدن این افراد خارج می کند.

•افراد دچار بیماری دیابت نیز باید در مصرف گیاه آراقیطون یا  همان بابا آدم احتیاط نمایند.

گیاه آراقیطون

•خشکی دهان، سردرد، تهوع، اسهال، بی قراری و آلرژی از عوارض مصرف کردن زیاده از حد این گیاه به صورت خوراکی است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

معرفی گیاه دارویی چای ترش

گیاه دارویی بارهنگ با خواص چشمگیر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر