گیاه آقطی سرخ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

گیاه آقطی سرخ

گیاه آقطی سرخ ( نام علمی: Sambucus racemosa L.  ) از درختچه ای است که شاخه های قهوه ای رنگی دارد. این درختچه همنیطور دارای مغز نرم به رنگ قهوه ای روشن و سمی است. برگ های درختچه در آقطی سرخ معمولا بعد از گل دادن رشد می کنند، و به صورت بریدگی هایی به طور متناوب می رویند. رنگ گل های آقطی بعد از شکوفه زدن متمایل به زرد است، و بویی شبیه حبوبات دارد که در انتهای ساقه گیاه به صورت یک خوشه روی یک پایه شکوفا می شوند. نام دیگر گیاه آقطی سرخ آلپ سالمند نیز نامیده می شود که به خانواده AdoxaceaeMuskroot تعلق دارد.

گیاه آقطی سرخ

میوه گیاه آقطی سرخ نیز به مانند گونه های خود شبیه انگور است، با این تفاوت که از اسمش هم پیداست رنگی قرمز یا سرخ دارد. محل رویش این گیاه بیشتر در جنگل های روشن و مناطق تنگ در علفزار و یا روی تپه ها به صورت خودرو است. زمان گل دهی گیاه آقطی سرخ در هنگام تیر ماه است، و زمانی که برگ جوانه بزند گل نیز رویش پیدا می کند.

گیاه آقطی سرخ در اروپای مرکزی و جنوبی فراوان یافت می شود. مهم ترین ترکیباتی که گیاه آقطی سرخ دارد شامل مواد رنگی آلی، اسیدها، ویتامین های C و B،  روغن، قند و پکتین هستند. همینطور در میوه تازه آقطی سرخ ماده محرکه ای وجود دارد که تعریق آور می باشد. میوه های درختچه های آقطی سرخ به وقت رسیدن بسیار آبدار هستند. در ایران رویش و تکثیر این گیاه به حالت پرورشی بوده می باشد، که در بیشتر کنار جاده ها و میادین شهر تهران یافت می گردد.

گیاه آقطی سرخ

موارد مصرف و خواص دارویی گیاه آقطی سرخ

گیاه آقطی سرخ نسبت به گونه های سیاه آن کاربرد درمانی کمتری دارد، و معمولا بیشترین قسمت مورد مصرف دارویی این گیاه در قسمت های برگ، ساقه و میوه آن می باشد. از اصلی ترین خواصی که برای گیاه اقطی سرخ بر شمرده اند، شامل موارد زیر است که در ذیل به آنها اشاره می کنیم:

گیاه آقطی سرخ
•بر طبق گفته محققان مصرف دم کرده و یا جوشانده میوه های گیاه آقطی سرخ از فعالیت میکرو ارگانیسم های مضر در معده پیشگیری می کند.
•میوه گیاه اقطی سرخ خاصیت ضد تب و تعریق آور دارد.

•پوست ساقه و برگ گیاه اقطی سرخ رفع کننده سوء هاضمه و ضد نفخ می باشد.

•گذاشتن ضماد برگ گیاه آقطی سرخ بر محل درد باعث تسکین دردهای ناشی از پیچ خوردگی مفاصل و کوفتگی ها می شود.

•مصرف دم کرده پوست ساقه و برگ گیاه آقطی سرخ مسهل، ادرار آور و ضد عفونی کننده معده است.

گیاه آقطی سرخ

خاطر نشان می کنیم که بیشترین نحوه مصرف گیاه آقطی به صورت دم کرده و جوشانده می باشد. همینطور این گیاه نباید به صورت خام و خودسرانه مصرف گردد. زیرا که مسمومیت شدید کودکان در اروپا را به دلیل استفاده از میوه های این گیاه گزارش کرده اند که باید در صورت مصرف تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت و بهره کافی را برده باشید.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

قلعه سرخ هند

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

میدان سرخ مسکو روسیه

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد