گیاه آویشن باغی

آویشن باغی ( نام علمی: Thymus vulgaris L ) از تیره نعناعیان است که از گونه های آلمانی این گیاه می باشد. آویشن معمولا در همه جا یافت می شود، ولی این گیاه جزو بومی های مناطق مدیترانه و جنوب اروپا است.

گیاه آویشن باغی

نام علمی این گیاه از واژه تیموس به معنی شجاعت گرفته شده است. به طوریکه در یونان باستان زنان برای اینکه شوهرانشان در جنگ پیروز شوند این گیاه را به بازوی آنها می بستند تا آنها بتوانند شجاعانه به جنگ دشمن بروند.

آویشن گیاه چند ساله است که دارای ریشه های منشعب و چوبی می باشد. ارتفاع آویشن با توجه به منطقه اقلیمی که در آن رشد می کند متفاوت است، به طوریکه در برخی نواحی دو متر و در جای دیگر به پنج متر هم می رسد.

این گیاه همچنین دارای برگ هایی پوشیده از کرک های ریز و خاکستری رنگ است که نیزه ای شکل بوده و متقابل هم و بدون نوک و دمبرگ می باشند. گل های آویشن معمولا به رنگ های صورتی، سفید و ارغوانی بوده که به صورت تجمعی در قسمت های فوقانی ساقه هایی هستند که از بغل برگ خارج شده و روی چرخه های مجتمع ظاهر می شوند.

گیاه آویشن باغی

از دیگر خصوصیات گیاه آویشن این است که کاسه گل آنها پوشیده از کرک هایی هستند که غده هایی دارند که حاوی اسانس می باشد. به دلیل همین اسانس ها است که آویشن بوی مطبوعی دارد. همچنین علاوه بر کرک ها در این گیاه ساقه های هوایی وجود دارد که آنها نیز حاوی اسانس هستند، که البته در شرایط اقلیمی متفاوت نیز مقدارشان بین یک تا بیست و پنج درصد تغییر می کند.

در گیاه آویشن گل ها از سال دوم تا اواسط اردیبهشت می رویند، و رویش آویشن معمولا در خشکی است. همینطور مهم ترین ترکیباتی که می توان در گیاه آویشن باغی از آن نام برد شامل متیل، کاویکول، سینیول و بورنیول هستند که در اسانس وجود دارند، و فلاوونویید ( آپی ژنین و لوتیولین ) و تانن در گیاه وجود دارند.

گیاه آویشن باغی

خواص درمانی و خوراکی گیاه آویشن باغی

•آویشن باغی به عنوان یک گیاه ضد انگل، ضد میکرب و ضد عفونی کننده شناخته شده است که خلط آور بوده و در درمان انواع سرفه و سرماخوردگی کاربرد دارد.

•همچنین این گیاه به عنوان یک ضد نفخ قوی دستگاه هاضمه را تقویت و آن را آرام می کند.

•گیاه آویشن باغی به عنوان یک ادویه غذایی نیز برای طعم دهنده خوراک ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد، و برای رفع گلو درد هم کاربرد دارد.
•عصاره این گیاه در صنعت آرایشی و بهداشتی، داروسازی، عطر و ادکلن، دهانشویه ها، و پمادها به کار می رود. همچنین اسانس این گیاه در تهیه شامپوهای ضد ریزش مو استفاده می گردد و مانع از عوارض ریزش مو می شود.

•همچنین از شهد و اسانس این گیاه برای تهیه عسل استفاده می کنند.

گیاه آویشن باغی
فرآورده هایی که از این گیاه به دست می آید شامل شربت، قرص مکیدنی، اسانس، ادویه و ترکیبات آروماتراپی می باشند. از عصاره های آبی، آبی- الکلی و الکل و پروپیلن گلایکولی آویشن برای تهیه شامپو، کرم و پماد در مواقعی که استعمال خارجی نیاز است از این گیاه استفاده می کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

معرفی گیاه دارویی چای ترش

گیاه دارویی بارهنگ با خواص چشمگیر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر