گیاه بیلهر یا کندل کوهی - 3.7 out of 5 based on 3 votes

گیاه بیلهر یا کندل کوهی

امروزه سرطان و بیماری های مختلف و ناشناخته به سرعت در حال پیش روی  هستند، که یکی از دلایل ایجاد این بیماری ها رژیم ها و عادات غذایی غلط و نامناسب می باشد که در این زمینه گیاهان دارویی کمک شایانی را به بشریت نموده است.

گیاه بیلهر یا کندل کوهی

بیلهر یا کندل کوهی گیاهی است که در مناطق زاگرس می روید و بستر این گیاه بیشتر کوه های غربی در شهر کرمانشاه می باشد. معمولا مردم کرمانشاه به دلیل خواص دارویی و درمانی گیاه بیلهر از آن در ترشی استفاده می کنند، به طوریکه آن را می جوشانند و بعد صاف کرده و در سرکه می اندازند که به ترشی بیلهر نیز معروف است؛ و  در بعضی مواقع نیز بیلهر یا همان کندل کوهی را در پخت سوپ استفاده می کنند.

گیاه بیلهر یا کندل کوهی
اطباء سنتی ایران معتقدند که بیلهر به عنوان یک محرک و فعال کننده سیستم عصبی آن را تقویت می کند و ضد اسپاسم و ضد درد برای تسکین دردهای عصبی می باشد.

گیاه بیلهر یا کندل کوهی
همینطور گیاه بیلهر به درمان و پیشگیری از انسداد و به ویژه التهابات دستگاه تنفسی کمک می کند، و ادرار آور نیز می باشد. در صنایع دارویی طب سنتی از آن برای کپسول ضد سنگ کلیه بهره می برند. متاسفانه برداشت بیش از حد این نوع گیاهان برای پخت و پز و همینطور جنبه درمانی آنها، باعث شده است تا پراکندگی گیاهانی چون بیلهر در کشور ما بالاخص منطقه رشد آن استان کرمانشاه با خطر نابودی رو به  رو گردد.

گیاه بیلهر یا کندل کوهی
 طبق آزمایشی که بر روی موش های آلبینیو با عصاره گیاه بیلهر انجام دادند، مشاهده کردند که این گیاه می تواند در درمان بافت های مرده، التهابات و نارسایی های کبدی، کلستاز (آسیب سلولهای کبدی)، نیز موثر باشد. همچنین مصرف گیاه کندل یا همان بیلهر در پیشگیری از سرطان نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

گیاه بیلهر یا کندل کوهی
گیاه بیلهر برای درمان و رفع نغوظ نیز مورد مصرف قرار می گیرد و مانع پیشرفت و رفع دردهای عصبی می گردد. همچنین این گیاه به دلیل فلاونوئیدهای اگزودا در آن خاصیت ضد هیپرو کلسترومی ( تجمع چربی و کلسترول در خون ) داشته و باعث کاهش کلسترول بد در خون می شود و نیز آنتی اکسیدان های موجود در گیاه بیلهر می تواند باکتری های غیر مفید در بدن را از بین ببرد. 

3.2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.20 (5 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

خواص دارویی سیب گلی یا رز آلو‌‌

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد