گیاه درمانی آب قاشقی (1)

گیاه آب قاشقی یا قدح مریم که به نام علمی سنتلا آسیاتیکا Centlella asiatika معروف است، از خانواده کرفسیان Apiacaeae بوده و یکی از گیاهان بومی استرالیا و آسیا می باشد، که در انگلیسی به آن گلو توکولا نیز می گویند. آب قاشقی مصرف خوراکی دارد و هم  به عنوان گیاه دارویی محسوب می شود، به طوریکه در سری لانکا از آن برای سبزی خوردن نیز استفاده می کنند. این گیاه بیشتر در چین، هندوستان، اندونزی و ژاپن پرورش می یابد و در کشور ما ایران نیز در منطقه تالاب انزلی به صورت وحشی و خودرو پراکنش دارد.

گیاه درمانی آب قاشقی
طبق آخرین پژوهش و تحقیقاتی که محققان بر روی گیاهان دارویی سرتاسر دنیا انجام داده اند، نشان داده شده است که آب قاشقی یا همان سنتلا آسیا تیکا از ترکیبات مهمی چون تریترپوئید و ساپونین برخوردار می باشد که خاصیت درمانی و دارویی به آن داده است.
بر اساس این تحقیق دانشمندان گیاه آب قاشقی را برای درمان بیماری هایی چون لوپوس، زخم های واریسی، اگزما، پسوریازیس، اسهال، تب، آمنوره، بیماری های دستگاه ادراری زنان موثر دانسته اند که برخی آن را به عنوان یک گیاه ضد اظطراب می شناسند. زیرا که گیاه آب قاشقی می تواند خاصیت آرام بخشی و ضد خستگی داشته باشد. در طب چینی قدیم نیز از گیاه آب قاشقی برای درمان آیورودی استفاده می کردند.

گیاه درمانی آب قاشقی
امروزه از عصاره سنتلا آسیاتیکا در لوازم مراقبتی و بهداشتی برای ترمیم زخم و چین و چروک پوست در لوازم آرایشی نیز استفاده می کنند.

گیاه آب قاشقی یا سنتلا آسیاتیکا همانند گیاهان دارویی دیگر به عنوان یک داروی درمانی برای هزاران سال بر اساس تجربه و سوابق تاریخی درمان های محلی مورد استفاده قرار می گرفته است. و همچنان توجه زیادی به نقش این گیاه در درمان بیماری های خفیف و مزمن وجود دارد. گیاه آب قاشقی یا سنتلا آسیاتیکا به تازگی نیز مورد علاقه  پزشکان در ایالت متحده و اروپا برای یک سری منافع دارویی و بهداشتی که از این گیاه حاصل می آید، قرار گرفته است.

گیاه درمانی آب قاشقی

اما همچنان و بر طبق گفته این پزشکان به دلیل اثرات درمانی که این گیاه به مدت حداقل شش ماه دارد، توصیه می شود مصرف آب قاشقی یا سنتلا آسیاتیکا طبق نظر پزشک متخصص صورت بگیرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

آب و هوای مالزی

رستوران آب و برق کیش

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

آب و هوای پاریس

آب و هوای مادرید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد