گیاه وشا - 5.0 out of 5 based on 2 votes

گیاه وشا

گیاه وشا ( کندل ) صمغی است که  از ریشه گیاهی به همین نام تولید می شود. وشا از گیاهان دارویی در ایران است که بیشتر رویشگاههای آن شهر یزد و زنجان و حوالی آن می باشد. وشا یک گیاه چند ساله با ساقه های علفی و شاخه های منشعب به رنگ سبز مایل به خاکستری است.

گیاه وشا
صمغ وشا را به علت بوی خوبی که دارد در اسپند می ریزند تا با دود کردن آن انرژی های منفی از فرد دور شود، و اثر چشم زخم نیز از بین برود. علاوه بر آن صمغ وشا خواص درمانی زیادی دارد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

خواص درمانی گیاه وشا

از جمله مهمترین خواص درمانی گیاه وشا ضد حساسیت بودن آن است. این گیاه با عوامل آلرژی زای فصلی مبارزه می کند و بهترین دارو برای حساسیت هایی نظیر کهیر می باشد. می توان از طریق شستشو و یا نوشیدن جوشانده وشا بیماری پوستی کهیر را رفع کرد.

گیاه وشا
همچنین گیاه وشا خلط آور و ضد میکرب می باشد، که برای امراض عفونی بسیار موثر است. به دلیل همین خاصیت ضد اکسیداسیونی و ضد حساسیتی که گیاه وشا دارد از آن در داروخانه ها استفاده می شود. گیاه وشا در صنعت دارو علاوه بر رفع حساسیت جهت درمان برنشیت مزمن، تنگی نفس ( آسم ) و امراض ریوی کاربرد دارد.

گیاه وشا

مصارف خانگی گیاه وشا:

•در قدیم جوشانده گیاه وشا با سرکه جو برای درمان آسم استفاده می شد.

•خوردن جوشانده گیاه وشا با عسل در رفع صرع ( هیستری) و همچنین زهکشی و تصفیه رطوبات سینه مفید است.

•چنانچه ضماد گیاه وشا را به همراه مقداری سرکه بر روی مفاصل متورم و دردمند بمالند بهترین مسکن برای درد سیاتیک می باشد و همینطور مفاصل را نیز نرم می گرداند. از این ضماد می توان برای آثار سیاهی بر روی پوست که بر اثر کک و مک پدید می آید نیز استفاده کرد.

گیاه وشا

•اگرفردی دچار شوره سر است می تواند مقداری از حنا با جوشانده گیاه وشا را مخلوط کرده و به سر بمالد.

•اگر صمغ وشا را سوزانده و به چشم بکشند، این سرمه می تواند رطوبت چشم را بگیرد و دمل چشمی را از بین ببرد.

گیاه وشا

نام ها و محل رویش گیاه وشا

گیاه وشا در عربی به اشق یا اوشق معروف است. در زبان فارسی نیز علاوه بر کندل که اسم دیگر گیاه وشا می باشد، به نام های اشه اشک نیز معرفی می شود. همچنین در اروپا به آن گم آمونیاک می گویند.
محل رویش گیاه وشا در اطراف قله دنا و اشترانکوه، سیستان و بلوچستان، مناطق زرند کرمان، کوه الوند، استان کهکلویه و بویر احمر، حوالی اصفهان و نوکواه می باشد.

صمغ وشا معمولا از شکاف دادن ساقه  یا یقه این گیاه به وجود می آید. زیرا معمولا در قسمت یقه در ساقه این صمغ و شیره بیشتر از بقیه نواحی گیاه می باشد. همینطور برای شکاف دادن و درآوردن صمغ باید که پیش از گل دهی این کار صورت بگیرد. زیرا شیرابه یا همان صمغ وشا در این زمان بیشتر از اوقات دیگر در گیاه وجود دارد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

معرفی گیاه دارویی چای ترش

گیاه دارویی بارهنگ با خواص چشمگیر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد