گیاه کامفری

کامفری یا گوش خر ( نام علمی: Comfrey ) یکی  از گیاهان منطقه اروپای شمالی است که دارای خواص دارویی بی نظیری می باشد. البته باید در مصرف این گیاه رعایت دقت را نمود زیرا کامفری گونه هایی دارد که بسیاری از آنها سمی هستند و هر فردی مجاز به استعمال خارجی فقط در مواقع خاص است.

گیاه کامفری

گیاه کامفری از خانواده گل گاوزبان است که گل هایی به رنگ بنفش و صورتی دارد. گذاشتن نام کامفری برای این گیاه به دلیل خاصیت آن برای بهبود کوفتکی و ترک خوردگی های استخوان و رفع صدمات پوستی است. به کامفری گیاه هماور طبی نیز گفته می شود، و موارد استفاده از آن بیشتر استعمال خارجی می باشد.

سه ترکیب مهم در گیاه کامفری وجود دارد که ارزش دارویی آن را برای صنعت دارو سازی پر اهمیت کرده است. این ترکیبات شامل آلانتویین، الاگیک اسید، رزمارینیک اسید هستند. در ادامه به مهم ترین خواص گیاه کامفری که بر اساس همین سه ترکیب اصلی است می پردازیم.

خواص دارویی گیاه کامفری

می توان گفت کامفری به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی از قدیمی ترین گیاهان برای ترمیم و بهبود زخم ها بوده است. زیرا که ویتامین C موجود در  این گیاه در تولید کلاژن نقش دارد و باعث سرعت بخشیدن روند التیام و بهبود زخم ها و التهابات پوستی می شود.

گیاه کامفری

ترکیبات آلی و ارگانیک گیاه کامفری سبب می شود تا خونریزی بعد از عمل جراحی و هر گونه درد در مفاصل و استخوان ها رفع گردد. بنابراین می توان از لوسیون عصاره کامفری به عنوان نرم کننده و کاهنده درد در چنین مواردی استفاده کرد.
استفاده از لوسین ها و پماد های حاوی کامفری به دلیل موادی چون ساپونین و تانن که در این گیاه است باعث می شود تا التهابات ناشی از بیماری های نقرس و آرتروز درمان گردد.

طبق مطالعات محققان دریافته اند که عصاره گیاه کامفری می تواند بهترین گزینه برای درمان سرطان پوست  باشد. بنابراین با انجام آزمایشاتی نتایجی حاصل آمده که نشان می دهد عصاره گیاه کامفری پوست را از آفتاب سوختگی و التهابات پوستی که از تابش مستقیم آفتاب بر روی آن به وجود می آید حفظ می کند و باعث تقویت سلامتی پوست می گردد.

گیاه کامفری

استفاده موضعی از گیاه کامفری به دلیل عناصری نظیر ویتامین C، آنتی اکسیدان، ترکیبات ضد التهابی می تواند باعث درمان آکنه، اگزما و جای نیش حشرات شود.

ویتامین C نقش کلیدی را در افزایش گلبول های سفید در بدن ایفا می کند. در نتیجه استفاده موضعی از گیاه کامفری به شکل لوسیون و یا کرم می تواند  شرایط زردی، یا ورم های حاصل از کمبود این ویتامین در بدن و همینطور اتیولوژی ( علت های ایجاد آسیب و منشا درد ) را درمان کند.

گیاه کامفری
یادتان باشد که هیچگاه از گیاه کامفری به عنوان داروی خوراکی استفاده نکنید، زیرا که ممکن است به کبد آسیب بزند و تا به حال آزمایشات و تحقیقاتی مبنی بر اینکه این گیاه به صورت خوراکی نیز می تواند مصرف شود دیده نشده است. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و مقالات بعدی ما را نیز دنبال کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

معرفی گیاه دارویی چای ترش

گیاه دارویی بارهنگ با خواص چشمگیر