گیاه کندوش - 4.1 out of 5 based on 7 votes

گیاه کندوش

گیاه کندوش از تیره سوسنیان است که دارای ساقه ای کوتاه و ریشه ای قوی می باشد. این گیاه ساقه ای بزرگ با برگ های غلافی و متناوب دارد، که برگه های آنها در جهت هم چین می خورد.

کندوش در پماد های ضد درد برای رماتیسم و مفاصل به کار می رود، و به عنوان تسکین دهنده اعصاب می باشد. گیاه کندوش سمی است و فقط قسمت های ریشه و کمی از ساقه آن برای استعمال خارجی در صنایع دارویی استفاده می شود.

گیاه کندوش

گیاه کندوش ریشه ای سیاه رنگ دارد و دارای مغزی سفید مایل به زرد می باشد.  این گیاه طبیعتی گرم و خشک دارد. کندوش مجاری بینی را تحریک می کند و به شدت عطسه آور است. برای همین برای استفاده از آن بهتر است به اندازه یک عدس به صورتی که عنفیه را به دماغ می کشند مصرف گردد. همچنین پودر خشک شده گیاه کندوش عوارض زکام را از بین می برد. به طوریکه اگر با روغن بنفشه پودر کندوش را مخلوط کرده  و در بینی چکانده شود به گفته برخی می تواند سینوزیت را درمان کند.

خواص درمانی گیاه کندوش برای زیبایی و سلامتی


گیاه کندوش

امروزه با توجه به برخی از مطالعاتی که بر روی این گیاه انجام شده ثابت کرده است که گیاه کندوش می تواند برای جلوگیری و درمان ریزش مو موثر باشد. کندوش  یکی از بهترین دارو های گیاهی ضد ریزش مو شناخته شده است، که اکثر محققان به اتفاق آن را تایید می کنند. به همین دلیل در اکثر صنایع دارویی و آرایشی از این گیاه برای پرپشت شدن  و تقویت پیاز مو و همینطور رشد مجدد آن بسیار استفاده می شود.

گیاه کندوش

این گیاه همینطور برای پرشت شدن مژه و ابرو نیز کاربرد دارد، و از روغن آن می توان برای این کار استفاده نمود. از روغن کندوش به خصوص برای افرادی که دچار خشکی مو هستند نیز  می توان بهره نمود. به طوریکه هفته ای دو الی سه بار از روغن کندوش را بر موهای خود مالیده و بعد از یک ساعت آن را آبکشی کنید ( برای نتیجه بهتر می توانید این کا ر را هر شب قبل از خواب انجام دهید). این کار می تواند علاوه بر آنکه باعث محکمی و سلامتی موها شود، آنها را خوش حالت کند و جلای خاصی را نیز به موها می دهد.

از خواص مهم دیگر گیاه کندوش می توان به فوایدی که برای تقویت بینایی دارد اشاره کرد. زیرا که به گفته محققان طب سنتی روغن این گیاه می تواند سلامت چشم را حفظ کند. البته ناگفته نماند که مقدار یک الی دو گرم بیشتر از این گیاه کشنده است، و باید که قبل از هر مصرفی با گیاه کندوش توسط پزشک طب سنتی مورد بررسی قرار گیرد تا اندازه و نحوه آن برای استفاده شرح داده شود.

گیاه کندوش
همینطور گیاه کندوش می تواند یک داروی ضد بیهوشی برای افرادی که دچار بیماری صرع هستند باشد. زیرا که مصرف مقداری از این گیاه می تواند تشنج و عارضه های حاصل از صرع را تا حدودی به حداقل رسانده و فرد را از حالت بیهوشی در آورد.

4.2142857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.21 (7 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

معرفی گیاه دارویی چای ترش

گیاه دارویی بارهنگ با خواص چشمگیر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد