یادگار روس ها از جنگ جهانی دوم در قزوین - 3.9 out of 5 based on 14 votes

یادگار روس ها از جنگ جهانی دوم در قزوین

شهر قزوین دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری است. گردشگران زیادی به این شهر سفر می کنند تا از بناهای تاریخی این شهر دیدن نمایند. یکی از جاذبه های دیدنی شهر قزوین، کلیسای کانتور می باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این کلیسا آشنا کنیم.

یادگار روس ها از جنگ جهانی دوم در قزوین
همان طور که می دانید، مسیحیان برای عبادت پرودگار در کشور ها و شهر های مختلف، کلیساهای زیبایی را بنا کرده اند. در شهر قروین هم کلیسای کانتور قرار دارد که به دلیل معماری بی نظیر، به یکی از معروف ترین کلیساهای ایران تبدیل شده است. کلیسای کانتور، یک بنای به جای مانده از دوران جنگ جهانی دوم می باشد. هم چنین این کلیسا به عنوان کوچک ترین کلیسای ایران شناخته می شود. البته این کلیسا، دیگر محلی برای عبادت نیست و امروزه به یک بازارچه کوچک صنایع دستی تبدیل شده است.

مختصری از تاریخچه کلیسای کانتور در قزوین

محله ی پنبه ریسه یکی از محله های قدیمی شهر قزوین می باشد که از شمال به خیابان آیت الله طالقانی و از جنوب به محله گلبینه، از سمت غرب به خیابان و محله بلاغی و از سمت شرق به خیابان باغ دبیر محدود می شود. در اواخر دوره قاجاریه، این منطقه در تصرف روس ها بود و این کلیسا هم توسط آنها ساخته شده است. اکثر ساکنان این محله، مهندسان و کارکنان روسی بوده اند که در پروژه راه شوسه قزوین فعالیت می کردند. هم چنین روس ها علاوه بر ساختمان کنسولگری روسیه در قزوین، تاسیسات دیگری نظیر منبع آب، سالن تئاتر و باله و … را در این شهر ساخته اند. زمانی که روس ها از ایران خارج شدند، دیگر هیچ یک از پیروان ارتدکس در ایران وجود نداشتند و به همین دلیل کلیسای کانتور به عنوان یک بنای بلا استفاده در این شهر باقی مانده است.  

یادگار روس ها از جنگ جهانی دوم در قزوین

آشنایی با معماری کلیسای کانتور در قزوین

معماری این کلیسای کوچک سرخ رنگ، شامل یک پلان چند ضلغی نامنظم است. نما و گنبدهای این کلیسا با آجرهای قرمز لعابدار تزیین شده و باعث شده نسبت به کلیساهای دیگر متمایز بشود. دلیل کوچک بودن این کلیسا این است که در مذهب ارتودکس، افراد به صورت ایستاده عبادت می کردند.

قسمت های مختلف کلیسای کانتور در قزوین

•    محوطه کلیسا

برای رفتن به محوطه کلیسا، باید از سمت جنوب اقدام نمایید. در محوطه این کلیسا، آرامگاه یک خلبان و مهندس روسی قرار دارد. دلیل ساخت این آرامگاه ها این است که این مهندس روسی در ایران از دنیا رفته و هواپیمای خلبان روس نیز در نزدیکی قزوین سقوط کرده است.
 
•    ورودی ساختمان کلیسا

در بخش غربی کلیسای کانتور، ورودی کلیسا واقع شده است. ورودی این کلیسای قرمز رنگ، تنها جایی است که از آجر های قرمز استفاده نشده است.  فضای جلوی ورودی شبیه به ایوان کوچکی می باشد که با ستون های چوبی احاطه شده است. در دو طرف این ورودی، یک صلیب در تاج گل دیده می شود. در اصل این صلیب نمادی از مسیحیان ارتدکس است.

فضای درونی کلیسا

یادگار روس ها از جنگ جهانی دوم در قزوین

شما بعد از عبور از در ورودی، به هال کوچک آن می رسید که برج ناقوس بر فراز آن قرار دارد. این فضا دارای نمازخانه و محراب کلیسای کانتور است. این فضاها، پنجره های نعل اسبی زیبایی نیز دارند. از اتاقی که در سمت راست این کلیسا قرار دارد به عنوان اتاق غسل تعمید استفاده می کردند. اتاق سمت چپ کلیسا، به کشیش تعلق دارد. البته امکان ورود به این دو اتاق وجود ندارد و بازدیدکنندگان تنها می توانند از هال دیدن کنند.

•    محراب و نمازخانه

محراب کلیسای کانتور، به شکل نیم دایره ساخته شده است. در واقع به دلیل اینکه مسیحیان به طلوع خورشید اهمیت می دهند، از این رو محراب این کلیسا به سمت شرق ساخته شده است. فضای نمازخانه این کلیسای دارای گنبد و نورگیرهای زیادی در سقف می باشد.

•    برج ناقوس کلیسا

یادگار روس ها از جنگ جهانی دوم در قزوین

برج ناقوس دارای ۳ طبقه است که در قسمت غربی کلیسا قرار دارد. این برج با آجر کاری خاص، نمای زیبا به فضا بخشیده است.  در واقع این برج، یکی از دیدنی ترین قسمت این کلیسا می باشد. اگر قصد دارید از این کلیسا بازدید نمایید، باید به شهر قزوین، خیابان آیت ا… طالقانی، خیابان دارایی مراجعه کنید.
زمان بازدید: همه روزه از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۲۰:۰۰
هزینه ورود به کلیسا: رایگان

3.8928571428571 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.89 (14 Votes)

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند