یادگار صفویه در ایران، محافظ تجار جهان شد!

در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان، کاروانسرای قزلق قرار دارد که در میان جنگل های انبوه و جاده ی سرسبز این شهر واقع شده است. این کروانسرا یکی از کاروانسراهای کوهستانی ایران است که با سنگ و ملات گچ و آهک و ساروج ساخته شده است. سبک این کاروانسرا نیز به صورت سرپوشیده با پلات مستطیلی است.

ورودی کاروانسرای قزلق در جهت شمال عمارت قرار دارد و احتمالا در گذشته دری چوبی داشته است. در داخل کاروانسرا نیز حجره هایی قرار دارد که درون آن ها فضایی برای روشن کردن آتش تعبیه شده است.

یادگار صفویه در ایران، محافظ تجار جهان شد!

بر طبق نظر کارشناسان و با توجه به اسناد تاریخی قدمت این کاروانسرا به دوره ی صفویه می رسد و پس از آن نیز در دوره های حکومت های دیگری چون قاجاریان نیز گسترش یافته است و یا تعمیر شده است. این کاروانسرا از جهات مختلف تاریخی و معماری بسیار ارزشمند است و به همین رو در سال 1379 به ثبت ملی رسیده است. گفته می شود که کاروانسرای قزلق از جهت اجرای طاق های گهواره ای و جناغی و اصل قرینه سازی بنایی بی نظیر است و نشان دهنده ی علم و هنر معماران ایرانی است.

یادگار صفویه در ایران، محافظ تجار جهان شد!

این کاروانسرا در گذشته به دلیل این که در مسیر عبور کاروان های تجاری آن منطقه ساخته شده، بسیار پر رونق و پر رفت و آمد بوده است و میان گرگان با جاده ی اصلی و قدیمی واقع در فلات مرکزی و جاده ی خراسان، ارتباط برقرار می کرده است. اما رفته رفته به دلیل تغییر مسیر کاروان ها از رونق افتاده است و هم اکنون نیز به عنوان یک عمات تاریخی و ارزشمند شناخته می شود.

یادگار صفویه در ایران، محافظ تجار جهان شد!

اگر شما نیز به تاریخ و هنر معماری علاقه دارید می توانید از این کاروانسرای زیبا دیدن کرده و از هنر به کار رفته در ساخت آن لذت ببرید. از طرفی طبیعت اطراف این کاروانسرا نیز بسیار زیبا و چشم نواز می باشد.

یادگار صفویه در ایران، محافظ تجار جهان شد!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

رستوران نقش جهان کیش

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

جهان پناه هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر