یبوست و راه درمان

یبوست از عوارض شایع و مشکلاتی که در اکثر مردم دیده می شود. این عارضه می تواند با چند روش بسیار موثر پیشگیری شود. به گفته بسیاری از محققان و از جمله دکتر کتی الار میزان دفع مدفوع در بدن چانچه دیر به دیر و با فشار صورت بگیرد منجر به ایجاد یبوست می شود. و اینکه هر روز باید عمل دفع مدفوع اتفاق افتد شایعه ای است که در مورد یبوست گفته می شود، و درست نیست. بلکه شکم باید به صورت مرتب و هر زمان که در عمل دفع فرد احساس راحتی کند این کار صورت گیرد.

 

یبوست و راه درمان

اتفاقی که در هنگام یبوست رخ می دهد این است که کلونهای موجود در روده، تمام آب پس مانده غذا را جذب کرده و مدفوع خشن و چسبناک و دردناک می شود. و اگر خروج مدفوع در هفته کمتر از یک الی سه بار باشد، این نشان دهنده یبوست است. ناگفته نماند یبوست چنانچه به طور مکرر اتفاق افتد منجر به ایجاد سرطان روده می شود.

علتهای مختلف از جمله انسداد روده بر اثر عمل جراحی و ایجاد زخم، یا کم آبی و یا کم تحرکی و این قبیل باعث ایجاد یبوست در فرد می شود. همچنین در افراد مسن چنانچه عمل یبوست ادامه یابد منجر به افت فشار خون شده و همین باغث تنگی نفس و ناراحتی قلبی در آنها می شود.

 

یبوست و راه درمان

خوراکهایی که می تواند به رفع یبوست کمک کند

  • آلو یکی از میوه هایی است که می تواند عمل دفع را راحت و در رفع یبوست کمک کند. زیرا که این میوه حاوی عناصری اسست که باعث تحریک روده برای عمل دفع می شود.
  • همینطور باکتریهای اسیدفولس در ماست نیز در درمان یبوست موثر هستند. به این صورت که عمل دفع را در هنگام یبوست معکوس کرده و باعث تشدید حرکات روده و راحتی عمل دفع می شوند.
  • نوشیدن آب نیز به نوعی موثر است اما باید یادآوری کرد که باعث نمی شود تا مدفوع نرمتر گردد. زیرا آب توسط ادرار نیز دفع می شود.

یبوست و راه درمان

راههای پیشگیری از یبوست

  • خوردن صبحانه منظم و به طور مرتب
  • خوردن میوه ها و سبزیجات زیرا که منبع غنی فیبر هستند
  • خوردن 6 الی 8 لیوان آب در طی روز و همچنین نوشیدن دمنوشهای گیاهی
  • ورزش و پیاده روی ملایم به حرکت روده ها کمک می کند و عمل دفع بهتر انجام می گیرد.

 

یبوست و راه درمان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر