یکی از مرتفع ترین برجهای جهان

آسمان خراش های زیادی در دنیای امروزی وجود دارند و زندگی شهری هر روز بیش از پیش به سمت مدرنیزه شدن و حرکت به سمت سکونت در برج ها کشیده می شود. اما در میان تمام آسمان خراش هایی که تا کنون ساخته شده است، برج شانگهای از اصلی ترین و معروفترین هایی است که حتما نام آن به گوش همه خورده است. برج شانگهای در مرکز شهر شانگهای قرار دارد، با داشتن 632 متر (2،073 فوت) ارتفاع، یکی از بزرگترین آسمان خراش های جهان است. این برج دارای سریع ترین آسانسور جهان با سرعت بالا بردن 20.5 متر در ثانیه (74 کیلومتر / ساعت، 46 مایل در ساعت) است و این برج دومین ساختمان بلند جهان است.

 یکی از مرتفع ترین برجهای جهان

برج شانگهای توسط شرکت طراحی بین المللی Gensler طراحی شده و متعلق به دولت شانگهای می باشد، و این برج در گذشته بلندترین نخستین ساختمان فوق العاده بلند جهان و مجاور دو برج دیگر است که عبارتند از برج جین مائو و مرکز مالی شانگهای. ساختار چند طبقه ای این برج که برای افزایش بهره وری انرژی طراحی شده است، دارای بخش های اداری، تجاری و تفریحی می باشد.

 یکی از مرتفع ترین برجهای جهان
کار ساخت و ساز این برج در نوامبر 2008 آغاز شد و در تاریخ 3 اوت 2013 به پایان رسید. ساخت نمای بیرونی آن در تابستان 2015 به پایان رسید، و کل کار در سپتامبر 2015 کامل شد. اگر چه این ساختمان در ابتدا قرار بود در ماه نوامبر 2014 باز گشایی شود اما این تاریخ با اندکی تاخیر مواجه شد. در ژوئیه 2016 این برج افتتاح شد و در دوره ای از ژوئیه تا سپتامبر 2016 به عنوان یک دوره آزمایشی یا "راه اندازی آزمایشی" مورد استفاده قرار گرفت.
این برج یکی از سه برج بلند شانگهای است که نخستین آنها، برج جین مائو در سال 1999 تکمیل شد؛ و مجتمع مرکز مالی جهانی شانگهای (SWFC) نیز در سال 2008 افتتاح شد.
برج شانگهای متعلق به یک کنسرسیوم از شرکت های توسعه دولتی است. بودجه لازم برای ساخت این برج از سوی سهامداران، وام های بانکی و شهرداری شانگهای بدست آمد. هزینه ساخت این برج در حدود 2.4 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.

طراحی ساختمان

 یکی از مرتفع ترین برجهای جهان

برج شانگهای توسط شرکت معماری آمریکایی گنسلر طراحی شده است، که معماری به نام Shanghainese Jun Xia تیم طراحی را رهبری می کرد. این برج به شکل استوانه های است که به یکدیگر متصل می شوند و مجموعا دارای 127 طبقه است که توسط لایه ی داخلی نمای شیشه ای محصور شده اند. بین نمای بیرونی و ناحیه داخلی، فضای عمومی جود دارد که محلی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. هر یک از این بخشها دارای دالانی مخصوص به خود است که شامل باغ ها، کافی نت ها، رستوران ها و فروشگاه های خرده فروشی است و نمایی پانورامیک از شهر را فراهم می کند. نمای شیشه ای شفاف یک ویژگی و طراحی منحصر به فرد این برج است، زیرا اکثر ساختمان ها تنها یک نمای جانبی با استفاده از شیشه های بسیار بازتابنده برای کاهش جذب گرما دارند. این برج ظرفیت گنجایش 16000 نفر را به صورت روزانه دارد.

 یکی از مرتفع ترین برجهای جهان
برج شانگهای به برج جین مائو و SWFC می پیوندد تا در کنار هم، سه ساختمان فوق العاده را تشکیل دهند. هتل شانگهای نیز در داخل این برج قرار دارد و این هتل 258 اتاق دارد که در طبقه 84 تا 110 واقع شده اند، و توسط Jin Jiang  اداره می شود و در زمان اتمام آن، بلندترین هتل موجود در جهان بود.این برج همچنین یک موزه دارد. پارکینگ برج نیز فضاهای پارکینگ برای 1800 وسیله نقلیه را فراهم می کند.

سیستم حمل و نقل عمودی

سیستم حمل و نقل عمودی برای برج شانگهای توسط یک مشاور آمریکایی، از گروه مشاوره Edgett ویلیامز انجام شد و استیو Edgett به عنوان مشاور اصلی طراحی بود. Edgett با همکاری تیم طراحی و تیم های فنی گنسلر برای ایجاد یک هسته بسیار کارآمد، سیستم آسانسور این برج را ایجاد کرد که در آن بخش های اداری از طریق آسانسورهای شاتل دو طبقه به هم مرتبط می شوند. و بین آنها نیز لابی وجود دارد. هر لابی، به عنوان یک مرکز اجتماعی برای آن منطقه از ساختمان است، و دارای امکاناتی مانند غذا و نوشیدنی و اتاق های کنفرانس می باشد. بالای برج توسط 3 آسانسور فوق العاده با سرعت که با سرعت 18 متر در هر ثانیه (40 مایل در ساعت) حرکت می کنند، سریعترین آسانسور موجود در جهان است. این سه آسانسور توسط سه آسانسور آتش نشانی تکمیل شده است که در صورت افزایش بازدید کنندگان در دوره های پیک مصرف استفاده می شود. و در صورت آتش سوزی یا سایر موارد اضطراری، این آسانسور طوری طراحی شده است تا بتواند در فواصل منظم افراد را از برج خارج کند.
در سپتامبر 2011، شرکت میتسوبیشی الکتریک آمادگی خود را برای ساختن سیستم آسانسور برج شانگهای اعلام کرد. میتسوبیشی تمام 149 دستگاه آسانسور برج را ساخته است. از جمله سه مدل با سرعت بالا که قادر به حرکت در 1080 متر (3،540 فوت) در دقیقه (64.8 کیلومتر (40.3 مایل) در ساعت) است. هنگامی که آنها نصب شد ( سال 2014)، سریعترین آسانسور تک نفره در جهان (18 متر در ثانیه) و آسانسور دو نفره (10 متر در ثانیه) بود.

 یکی از مرتفع ترین برجهای جهان
برج شانگهای شامل عناصر معماری سبز است. صاحبان آن گواهی نامه های کمیته سبز چین و شورای ساختمان سبز ایالات متحده برای طراحی پایدار ساختمان را دریافت کرده اند.] در سال 2013، یک سخنگوی Gensler این برج را به عنوان "سبزترین ساختمان بلند بر روی زمین تا کنون" توصیف کرد. این ساختمان برای جذب آب باران برای مصرف داخلی و بازیافت بخشی از فاضلاب آن طراحی شده است.
برج شانگهای نشان دهنده یک راه جدید برای ایجاد شهرها است. با استفاده از بهترین شیوه های پایداری و طراحی با کارایی بالا، با ساختن این ساختمان به چیدمان شهری شانگهای و کشیدن زندگی اجتماعی به زندگی در داخل ساختمان، برج شانگهای، نقش ساختمان های بلند در شهرهای معاصر را دوباره تعریف می کند و این بار برای نسل بعدی فوق العاده عالی خواهد بود.
معمار اصلی این پروژه، ژو شیا، گفت: "با بالا رفتن از برج شانگهای، نمای خیره کننده ای از گذشته ما، حال و آینده بی حد و حصر چین به چشم می آید"  گی جیانگینگ، مدیر کل شرکت ساختمانی برج شانگهای اعلام کرد که آرزوی شرکت " ارائه فضایی با کیفیت برای دفترهای تجاری و خرید، و همچنین تکمیل نمای شهر و بهبود عملکرد کل منطقه"

 یکی از مرتفع ترین برجهای جهان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل جهان مشهد

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران نقش جهان کیش

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

جهان پناه هند

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر