۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش بگیرید

بسیاری از افراد عادت دارند که هر روز دوش بگیرند. در واقع این افراد تصور می کنند که دوش گرفتن برای سلامت پوست بدن مفید می باشد. ولی آیا واقعا شستشوی بدن‌مان به این میزان لازم است؟ در واقع دوش گرفتن یا حمام رفتن روزانه، به پوست و سلامت عمومی‌مان آسیب می‌رساند. در ادامه بیشتر در این مورد صحبت می کنیم.

۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش بگیرید


نباید دوش بگیرید

دوش گرفتن باعث احساس آرامش یا شادابی فرد می شود. زمانی که از باشگاه به خانه می آیید، مطمئنا دوش گرفتن شما را سرحال می کند.  اما در اصل شما تنها هفته‌ای یک یا دو بار نیاز به دوش گرفتن دارید؛ و فقط شستشوی سریع روزانه در دستشویی برای شادابی شما کافی است.

چرا باید از دوش گرفتن روزانه دست بردارید

دکتر رانلا هرش، متخصص پوست، مقاله‌ای که در وب‌گاه اِسِنس منتشر  کرد که در مورد دوش گرفتن روزانه بود. او معتقد است که دوش گرفتن تاثیر خوب و مطلوبی روی بدن ندارد. دوش گرفتن نه تنها حجم عظیمی از آب را هدر می‌دهد، بلکه باکتری‌های مفید را از روی پوست پاک می‌کند، پوست، ناخن و موها را خشک کرده و دستگاه ایمنی بدن‌تان را نیز ضعیف می نماید. دکتر هرش می‌گوید: “‌ما معمولا بیش از حد حمام می‌رویم. واقعا باید این نکته‌ی مهم را درک کنیم. دلیل عمده‌ی ما برای انجام این کار هنجارهای اجتماعی هستند.‌”

۱. آن‌قدر که فکر می‌کنید کثیف نیستید

۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش بگیرید

اگر فعالیت بدنی زیادی ندارید و در طول روز زیاد عرق نمی کنید، پس قطعا به دوش گرفتن یا حمام رفتن روزانه نیاز ندارید. طبق گفته‌‌های دکتر کِیسی کارلوس، استادیار پزشکی بخش پوست در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، بسیاری از صابون‌ها منجر به خشکی پوست می‌شوند زیرا چربی‌های ضروری روی پوست را پاک می‌کنند. اکثر افراد  در شرایطی از صابون استفاده می‌کنند که واقعا نیازی به استفاده از آن وجود ندارد. جالب است بدانید که پوست می‌تواند خود را تمیز نگه دارد و واقعا لازم نیست که به دفعات زیاد به فکر شستشوی خودمان باشیم. در زمان های گذشته، مردم بدون استفاده از مواد شوینده خود را تمیز می کرده اند و نیازی به استفاده از صابون نداشته اند. ولی چرا امروزه فکر می‌کنیم بدن‌مان واقعا به این‌گونه محصولات نیازمند است؟

۲. باکتری‌های مفید را از بدن پاک می‌کند

دو متخصص پوست در مصاحبه‌ای با وب‌گاه بازفید، اعلام کردند که شستشوی روزانه‌ی پوست موجب می‌شود باکتری‌ها مفیدی که برای سلامتی‌مان مفید هستند، از روی پوست از بین بروند. هم چنین دوش گرفتن مکرر باعث ایجاد ترک‌های بسیار کوچکی روی پوست می‌شود و بدن‌تان را در معرض عفونت‌ها قرار می‌دهد.

۳. موهای‌تان را خشک می‌کند

۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش بگیرید

دوش روزانه موجب می شود که چربی‌های طبیعی موجود در موها از بین بروند و باعث می شود که موهای‌تان خشک، آسیب‌دیده و وز بشوند. آندرا ال. هِیدن، مدیر انجمن بین‌المللی تریکولوژیست‌ها می گوید که نباید موهای‌تان را بیش از یک یا دو بار در هفته بشویید ( این شامل خیس گردن موهای‌تان نیز می‌شود.) شما برای مرطوب نگه داشتن موهایتان می توانید از حالت‌دهنده‌ها استفاده کنید.

۴. پوست‌تان را خشک می‌کند

دوش گرفتن مکرر مخصوصا با آب داغ باعث خشک شدن پوست‌ و ایجاد ترک و پوسته‌پوسته‌ روی سطح پوست‌تان می شود. شستشوی زیاد بدن، رطوبت و چربی را از سطح پوست می‌گیرد و باعث خشک شدن آن می‌شود. اگر به دلیل شغلی که دارید، مجبور هستید هر روز دوش بگیرید، سعی کنید طول مدت آن بیش از ۱۰ دقیقه نشود و هم‌چنین از آب سرد استفاده کنید.

5.ناخن‌های‌تان آسیب می‌بینند

آب داغ باعث منبسط شدن ناخن‌ها و ورقه‌ورقه شدن و ترک خوردن‌شان می‌شود. در اصل ناخن‌ها با شستشوی زیاد، رطوبت و چربی‌شان را از دست می‌دهند، و خشک و پوسته‌پوسته می‌شوند.

6.آب هدر می‌رود

علاوه بر دلایلی که بالا گفتیم، دوش گرفتن روزانه باعث هدر رفتن آب می شود. سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، اعلام کرد که مصرف روزانه یک خانواده‌ی چهار نفره، حدود ۱۵۱۴ لیتر آب می باشد. اگر روزانه هر یک از اعضای خانواده بخواهند دوش بگیرند، آب بسیار زیادی هدر می رود. شاید تصور کنید که حمام کردن در وان نسبت به دوش گرفتن، آب کم‌تری مصرف می‌کند؛ ولی طبق گزارشی از دانشگاه استنفورد، حمام کردن در وان سه برابر دوش گرفتن آب مصرف می‌کند. امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد.

۶ دلیل که چرا نباید هر روز دوش بگیرید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر