9 خوراکی مسموم روزانه که از خطرات آن‌ها بی‌خبریم - 4.3 out of 5 based on 10 votes

9 خوراکی مسموم روزانه که از خطرات آن‌ها بی‌خبریم

حتما در زمان سفر برای شما هم اتفاق افتاده که با مواد غذایی  روبرو می‌شوید که برایتان عجیب و ناآشنا می‌باشند. حتما ممکن است مواد غذایی از فروشگاه ها خریداری کنید که باعث مسمومیت شما و خانواده تان گردد. در این مقاله قصد داریم  9 خوراکی را به شما معرفی کنیم که ممکن است از خطرات آن بی خبر باشید.

1-بادام

همانطور که می دانید سیانید، یک سم خطرناک است که بویی مانند بادام تلخ دارد. یادتان باشد که بادام‌های تلخ و گرما ندیده دارای هیدروسیانیک اسید هستند که می‌توانند مرگ‌آور باشند.

9 خوراکی مسموم روزانه که از خطرات آن‌ها بی‌خبریم

2-جوز هندی

جوز هندی یکی از ادویه های پرکاربرد است که در تهیه اکثر غذاها استفاده می‌شود؛ اما می‌تواند توهم‌زا نیز باشد. جوز اگر  بیش حد مصرف شود، منجر به بروز اثرات مخربی در فرد می‌گردد. از دیگر عوارض آن می توان به سردرد، حالت تهوع و پرت‌گویی اشاره نمود.

3-لوبیا قرمز

برنج و لوبیا از جمله خوراکی هایی هستند که قیمت پایینی دارند و به همین دلیل در سفر زیاد خریداری می شود ولی پیشنهاد می‌کنیم که از کنسرو لوبیا قرمز استفاده نمایید. زیرا باید قبل از پختن لوبیا، آن را چند ساعت در آب خیس کنید تا یک ماده سمی به نام فایتوهیمَکلوتینین یا لِکتین از آن خارج شود؛ زیرا در غیر این صورت  منجر به حالت تهوع، استفراغ و اسهال می‌گردد.

9 خوراکی مسموم روزانه که از خطرات آن‌ها بی‌خبریم

4- عسل

مصرف عسل غیر پاستوریزه بسیار خطرناک می باشد. در واقع پاستوریزه‌سازی فرایندی است که مواد غذایی در معرض گرمای پایین قرار می‌گیرند تا ماده سمی به نام پیرولیزیدین آلکالوئید از بین برود. مصرف عسل پاستوریزه‌ نشده منجر به حالت تهوع، گیجی، سردرد در کودکان خردسال یا حتی  مرگ می گردد.

5- گیلاس

هسته گیلاس دارای ترکیبی شیمیایی به نام آمیگدالین است که بعد از هضم شدن به سیانید تبدیل می‌شود. خوردن حتی دو هسته می‌تواند منجر به مرگ فرد گردد.  البته اگر اتفاقی یک دانه گیلاس کامل را قورت دادید نترسید، اما ممکن است به علائمی ازجمله تب، سردرد، حالت تهوع، بی‌حالی و بی‌خوابی دچار شوید. هم چنین دانه سیب و هسته میوه‌هایی مانند هلو و آلو دارای ترکیبات سمی می باشند.

6- سیب‌زمینی

سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی و بادمجان دارای سمی به نام سولانین می‌باشند. برای اینکه دچار مسمومیت نشوید، حواستان به سیب‌زمینی‌های سبز یا جوانه‌ زده باشد. توجه داشته باشید که این سم در برگ‌ها یا گل‌های سیب زمینی وجود دارد و نباید آنها را بخورید. هم چنین سیب‌زمینی پیش از جوانه زدن کمی سبزرنگ‌تر می‌شود که نشانه وجود سم سولانین است.  

9 خوراکی مسموم روزانه که از خطرات آن‌ها بی‌خبریم

7- ریواس

برگ ریواس دارای اکسالیک اسید است و هضم آن منجر به سوزش دهان و گلو، دشواری تنفس، سنگ کلیه یا حتی مرگ می‌گردد. البته در صورتی منجر به مرگ فرد می‌شود که حدود 5/4 کیلو یا بیشتر از آن مصرف گردد.

 8- بادام‌هندی

بادام‌هندی خام حاوی اوروشیول است؛ این ماده‌ی شیمیایی بسیار سمی است. پوست بادام‌هندی دارای آناکاردیک اسید می‌باشد که نوعی اوروشیول است و می‌تواند منجر به بروز جوش روی پوست گردد. بادام‌هندی‌های موجود در فروشگاه ها به دلیل اینگه گرما دیده اند، اوروشیول آن‌ها از بین رفته است. مصرف بیش از حد این ماده سمی منجر به مرگ فرد می‌گردد.  

9 خوراکی مسموم روزانه که از خطرات آن‌ها بی‌خبریم

9-قارچ

قارچ‌های خوراکی بسیار خوشمزه هستند. البته تمام قارچ ها سالم نیستند. مثلا  قارچ دِس کَپ یک نوع خوراکی مرگ بار است و تشخیص آن از قارچ عادی غیر ممکن می باشد. پیشنهاد می کنیم در طول سفر فقط از فروشگاه های معتبر قارچ خریداری نمایید.

امیدواریم این اطلاعات به شما برای داشتن سفری سالم کمک کرده باشد.

4.3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.30 (10 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

9 پیشنهاد برای یک رژیم غذایی سالم

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر