آشنایی با مسجد آبی استانبول

 این ساختمان زیبا و چشم نواز یکی از بزرگ ترین مساجد عثمانی در سراسر ترکیه است. مسجد آبی استانبول بین سال های 1609 و 1616 توسط معماری به نام مهمت آقا و تحت هدایت سلطان احمد ساخته شد. دلیل نامگذاری مسجد آبی این است که بیش از 20000 تن از سرامیک های دست ساز و آبی و تزئین شده با گل های طلایی و رز در آن استفاده شده است. نور داخل این مسجد عالی است چرا که بیش از 260 پنجره در طراحی آن به کار رفته است. این مسجد در کنار حباب بیزانس در مرکز شهر قدیمی قرار دارد. هنگامی که سلطان احمد در سال 1617 فوت کرد، یک آرامگاه در نزدیکی مسجد برای او ساخته شد و جسد او در آن قسمت دفن شد.

آشنایی با مسجد آبی استانبول

گذشته از زیبایی و اندازه بزرگ این مسجد، یک  از عناصر متمایز کننده ی آن در استانبول، وجود شش مناره است که به دستور سلطان احمد بدین گونه ساخته شده است.
اطلاعات برای بازدید از مسجد: اگر چه این مسجد یکی از محبوب ترین مکان های استانبول است، هنوز هم مسجدی مشغول به کار است و در طول نماز به روی گردشگران بسته است. به طور کلی ساعت های باز بودن مسجد آبی ترکیه از 9 صبح تا یک ساعت قبل از غروب در هر روز، به استثنای 90 دقیقه در هر زمان نماز و دو ساعت در زمان نماز جمعه است. توصیه می شود هنگام بازدید احتیاط کنید چرا که شرط ورود به مسجد آبی، رعایت حجاب است.
ساده ترین راه برای رسیدن به این مسجد، مسیر تراموا به سوی سلطان مهد است. جایی که تنها به دو دقیقه پیاده روی نیاز است. در زمان های شلوغ اغلب یک صف طولانی برای وارد شدن به مسجد وجود دارد. این مسجد دارای یک حیاط بیرونی است که توسط چند دروازه قابل دسترسی است. حیاط داخلی این مسجد، اواخر نام دارد که در گذشته در وسط آن چشمه زیبایی برای وضو گرفتن وجود داشته اما امروز خشک شده است.

آشنایی با مسجد آبی استانبول

چه چیز های دیگری در آن نزدیکی است؟: مسجد آبی استانبول در شهر قدیمی و تاریخی قرار دارد که دیدن هر کدام از آن ها می تواند جالب توجه باشد. مناطقی در نزدیکی مسجد مانند حیاط سوفیا، کاخ توپکاپی، موزه باستان شناسی، مخزن ریحانا و بازار بزرگ وجود دارند. همچنین می توانید به آرامگاه سلطان احمد، واقع در شمال غربی مسجد نیز سر بزنید و از آن دیدن کنید. کاشی های به کار رفته در این آرامگاه متعلق به قرن 17 می باشد.
آیا هتل یا محل اقامتی در نزدیکی مسجد وجود دارد؟ : واقع در محبوب ترین منطقه ی گردشگری، تعدادی از گزینه های مناسب محل اقامت برای انواع بودجه ها وجود دارند. هتل های بسیار لوکس مانند سلطان مهمت و یا هتل آرمادا  همیشه از بهترین مکان ها برای اقامت در ترکیه بوده اند.

آشنایی با مسجد آبی استانبول

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور استانبول

هتل الیت ورد پرستیژ استانبول

هتل اترنو استانبول

هتل اورینت مینتور استانبول

هتل آستین استانبول

هتل آل سیزن استانبول

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر