ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آداب و رسوم جشن های باستانی با روایات شاهنامه (قسمت اول)

زناشویی و تشکیل خانواده: اگر شخصی می خواست ازدواج کند، در ابتدا باید از پدر خانواده، کسب اجازه می کرد و بعد شخصی را پیش عروس می فرستاد و به عنوان میانجیگری که بگوید از این به بعد تو عشق من هستی و با تو پیمان می بندم و جز تو باکس دیگری پیمان نخواهم بست. و به خداوند قسم می دهد که جز او کسی دیگر را نگیرد و پیمان می بندد و آن گاه برای آن ها هل و گل می ریزند و وقتی همدیگر را پسند کردند، خواستگاری می کنند و نامزد می شدند. رسم اینگونه بود که پدر داماد از مادر عروس می خواسته است تا عروس را بو کند و رو بنده و تور او را، از سرش بر دارد.

 

آداب و رسوم جشن های باستانی با روایات شاهنامه (قسمت اول)


در عقد کنان عروس را آرایش می کردند و دعاها و جادوهای مختلف بر او می بستند. و پدر داماد از پدر عروس می خواهد که عروس را به داماد بسپارد و پیمان ببند. و در آن زمان، داماد را کنار عروس بر روی تخت می نشاندند. انگشتر عقیق و زبرجد بر دست آن ها می کردند. و بر سر عروس تاج زرنگار شده و بر سر داماد تاج گوهر نگار قرار می دادند. صدای چنگ و نای و بربط بلند می شد. در سرزمین داماد، سه روز را جشن به پا می کردند. رسم اینگونه بوده است که پدر عروس، تاجی زرین به داماد می داده و پدر داماد بعد از عروسی تاجی بر سر عروس می گذاشته است. بعد از زایمان زائو، طلاها و زرهای فرآوان به آن می آویختند و خدا را، سپاس می گفتند. پدر بچه به همسر خود برای میمنت و مبارکی ورود بچه هدیه می داد و بعد از آن جشن بسیار بزرگی برای فرزند زاییده شده می گرفتند. به ناتوانان و نیازمندان پول می دادند. و نوازندگان و رقاصان هم می نواختند و می رقصیدند تا وقتی که به دستور پدربزرگ، تا یک هفته جشن می گرفتند. و زمانی که به پدربزرگ اعلام می کردند و خبر می رساندند که نبیره دار شده ای، به آن ها مژدگانی می داد. برای بچه انتخاب نام، توسط پدر و یا مادر انجام می شد.

 

آداب و رسوم جشن های باستانی با روایات شاهنامه (قسمت اول)


فرزندان برای حفظ ارزش و جایگاه و اصالت نام پدر، از هیچ چیزی دریغ نمی کردند و اطاعت دستورات او را به جا می آوردند. در آن ایام، صرف نظر از دستور پدر را در مسلک خود نمی دیدند و کاری ناپسند بود. زمانیکه فرزندان به هری دور سفر می کردند، فرزندان خود را به پدربزرگ هایشان می سپاردند تا در تربیت آن ها قصوری ایجاد نشود.
و زن هم زمانیکه، همسرش در سفربود، از همسرش اجازه می گرفت تا به دیدن خانواده خود در شهری دیگر برود. نشانی به عنوان نشان خانوادگی، از جانب پدر به زن داده می شده که نشان را به بازوی پسر و یا موهای دختر می بندند.

 

آداب و رسوم جشن های باستانی با روایات شاهنامه (قسمت اول)

جشن ها: روزی که جمشید به تخت شاهی رسید، مردم تخت شاهی او را بلند کردند و شادمانی و جشن گرفتند. و روز هرمزد روز یعنی روز اول فروردین (اول نوروز) را جشن گرفتند و نوروز نامیدند. و نوازندگان می خواندند و می نواختند و مردم دل هایشان را از کینه ها، خلی می کردند.
رامشگران و خنیاگران: ایرانی های باستان، در نوروز، مهمانی هایشان، تولد فرزاندنشان، پس از پیروزی بر دشمنانشان، ازدوج هایشان، و شادکامی هایشان، رامشگرانی (رقاصانی) می آوردند. حتی زمانیکه فرستادگان از طرف بیگانه گان به جانب شاه می آمدند تا زمان پاسخگویی پیام آن ها توسط شاه، رامشگران می آمدند. در ازدواج شاهان، رامشگرها، روی فیل می نشستند و لباس طلایی رنگ و گوشواره در گوش بودند. اینگونه شادی ها و جشن ها، یک هفته به طول می انجامید و در یک شهر می نواختند و می نوشیدند و می رقصیدند. بعضی زمان ها، پهلوانان، گلایه می کردند که چرا همیشه در میدان نبرد و جنگ حضور دارند؟ سازها می نواختند و آوازها می خواندند. مردمان در تمام خانه ها آواز می خواندند و می رقصیدند و دخترهایشان چنگ و رود می نواختند و جشن می گرفتند.

 

آداب و رسوم جشن های باستانی با روایات شاهنامه (قسمت اول)


سازندگان دف، نی، چنگ، را هم به جمع خود می کشاندند و آن ها هم به آواز کشانده می شدند. از سازهایی که در جشن ها از آن استفاده می کردند، می توان رود، بربط، عود، دف، نی، طنبور، رباب، درای هندی، نی، کوس، بوق، و گاو ذم را نام برد. و از آواز و ترانه های آن زمان می توان به، سرود هسروانی، سرود پهلوانی، سرود مازندرانی، سرود فیروزی سوفرای، سرود هفت خوان اسفندیار، سرود داد آفرید، سرود پیکار گرد، سرود سبز در سبز، سرود لاله اندر سمن، سرود خروش مغان، سرود چامه رزم خسرو، سرود چامه شاه، اشاره کرد.

 

آداب و رسوم جشن های باستانی با روایات شاهنامه (قسمت اول)

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد