ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دیدنی های هند 2

در ادامه ی دیدنی هایی که در بخش یک گفته شد، بناها و مکان های گردشگری دیگر هند را نیز باید قبل از سفر خود حتما بشناسید. پس با ادامه ی توضیحات ما همراه باشید و بهترین مقصد را برای خود برگزینید.

-دارجلینگ

دیدنی های هند 2

دارجلینگ در واقع نام شهری در شمال شرقی هند می باشد که به خاطر چایی، قطار و منظره های فوق العاده ای که دارد نزد گردشگران و مردم از شهرت و ارزش زیادی برخودار است. چای دارجیلینگ، چای نازک، سبک با رنگ ملایم و طعم خوشبو بسیار برای نوشیدن مناسب می باشد و همگان از تجربه ی آن بسیار ابراز خشنودی می کنند. تپه هایی در اطراف شهر وجود دارند که برگ چایی ها بر روی این تپه ها رشد می کنند. در اینجا می توانید قله های پر از برف و بسیار بلند هیمالیا را نظاره کنید. دسترسی به این شهر سه ساعت با سواری، و از طریق قطار هفت ساعت طول می  کشد. راه آهن هیمالیا-دارجلینگ را به خاطر باریکی که دارد تحت عنوان "قطعه اسباب بازی" می شناسند.  

-قطب منار هند

دیدنی های هند 2

قطب منار هند که در بعضی منابع بعنوان بلندترین منار آجری جهان و در پاره ای دیگر دومین منار بلند آجری جهان محسوب می شود از دیگر جاذبه های دیدنی هند است.این مناره ارتفاعی برابر 80 متر دارد و از سنگ مرمر و آجر سنگ ماسه قرمز ساخته شده است. بر روی جداره های این منار جملاتی از قرآن کریم را به طرز بسیار زیبایی حکاکی کرده اند. پروسه ی ساخت این منار چهار سال به طول انجامیده است. پروسه ای که در سال 1193 شروع شد. در داخل منار راه پله ای طولانی به بالای برج وجود دارد که شامل 379 پله است. البته اکنون این راه پله برای جلوگیری از وارد شدن صدمات احتمالی به بنا، بر روی بازدیدکنندگان بسته شده است. در کنار این منار، نخستین مسحد ساخته شده درهند به نام مسجد قوه الاسلام قرار دارد.

-صومعه ی تیکس:

دیدنی های هند 2

اگر چنانچه در تبت بوده باشید امکان دارد وقتی به صومعه ی تیکس نگاه می کنید، چیزهای خاصی را ببینید. این به این دلیل است که ساختمان دوازده طبقه ی این صومعه بسیار شبیه به کاخ پوتالا در لهاسا می باشد. صومعه ی تیکس تنها صومعه ی بودایی در لاداخ هند است که نه تنها بزرگترین صومعه ی لاداخ به حساب می آید بلکه مجسمه ای بزرگ در نهایت دقت و جزییات بر روی آن کار شده است. مجسمه ای که 14 متر ارتفاع دارد و در سال 1970 در معبد دیدار دالایی لاما قرار گرفت. هنرهای خاص بودایی همچون استپا و نقاشی های دیواری را می توان در این صومعه دید.

-کاخ میسور:

دیدنی های هند 2

قصر میسور با عنوان دومین جاذبه ی گردشگری هند، مقصد تمام گردشگران می باشد. یک تجربه ی عای را بعد از بازدید از این مجموعه کاخ های زیباد خواهید داشت. در مجموعه قصر میسور، هفت کاخ ساخته شده است که جذابیت و ظرافت آنها در کلام نمی گنجد. وودایارها از سال 1399 تا 1950 بر میسور حکومت می کردند. کاخ اصلی شان را در سال 1399 ساختند و مجموعه ی کنونی در سال 1912 کامل شد. در این جا می توانید ترکیبی از معماری اسلامی، هندو، گوتیک و راپوتی را نظاره گر باشید. کاخ سه طبقه می باشد و نمای آن با سنگ مرمر صورتی رنگ بسیار شیک و دلفریب است. جشنواره ی هنر و فرهنگ داشارا هر سال در این کاخ برگزار می گردد.

-قلعه مهرانگار:

دیدنی های هند 2

از دیگر جاذبه های دیدنی هندوستان قلعه های آن می باشند. قلعه ی مهرانگار یکی از پرطرفدارترین و با شکوه ترین اسن قلعه هاست که در بالای یک تپه مشرف به جدپور قرار دارد. در اواسط قرن بیستم این قلعه نقش یک مکانیسم دفاعی را برای کشور هندوستان ایفا کرده است. قلعه مهرانگار هفت دروازه دارد و نقوش و تزیینات دایره ای بر روی این هفت دروازه، دیده می شوند. در داخل قلعه نیز، بازدیدکنندگان وارد کاخ های بسیار زیبا و پر تزیین هندی می شوند. این قلعه در خود موزه ای دارد که در آن مجموعه ای از تخت روان، آلات موسیقی، کفپوش های سلطنتی و لباس ها به نمایش گذاشته شده اند. در بالای باروهای این قلعه، منظره ای باورنکردنی و غیرتکراری از جدپور را نظاره گر خواهید بود.

-پارک ملی جیم کوربت:

دیدنی های هند 2

دیدن حیوانات در طبیعت مورد علاقه ی همه می باشد. در هند پارکی وجود دارد به نام جیم کوربت که موقعیت فوق العاده ای برای دیدن ببرهای در حال انقراض بنگال را ممکن کرده است. پارک ملی جیم کوربت در سال 1936 تاسیس شد و در سال 1954 به پاس زخمات جیم کوربت نویسنده و مدافع محیط زیست به این عنوان نامگذاری شد. این پارک پوشش انبوه و درهم تنیده ای از جنگل ها و مراتع دارد برای همین دیدن حیوانت گاها با مشکل همراه است. اما بهترین زمان برای رفتن به این پارک و دیدن ببرهای بنگال از نزدیک، ماه آوریل تا ژوئن است. علاوه بر ببر بنگال، فیل، پلنگ، کرگدن و خرس های سیاه هیمالیا از دیگر حیوانات این منطقه هستند که می توانید به بازدید و عکس برداری از آنها بپردازید.

-قلعه عامر هند:

دیدنی های هند 2

در اطراف شهر جیپور، اصلی ترین جاذبه برای بازدید، قلعه ی عامر می باشد. این قلعه به خاطر معماری برجسته اش شناخته شده است. قلعه ی عامر بر روی تپه ای قرار دارد و ترکیبی از معماری هندو و راجپوت در آن دیده می شود. در نمای ساختمان از سنگ ماسه قرمز و سنگ مرمر استفاده کرده اند. این ساختمان در فیلم های بالیوود بسیار به نمایش درآمده است. یک اتاق افسانه ای با سقف شیشه ای خاص در این بنا وجود دارد که قلعه، قسمت زیادی از شهرتش را مدیوت این بخش می باشد. سقف این قسمت بگونه ای بوده است که ملکه ستاره ها را قبل خواب نگاه می کرده است. برای رفتن به این قلعه می توانید با پیاده روی، فیل سواری و یا با ماشین به آنجا بروید.

دیدنی های هند 1

دیدنی های هند 3

کلیک ها: 0
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دیدنی های هند 1

دیدنی های هند محدود به چند مکان و ساختمان نمی شوند که این کشور در جای جای خود مروایدهایی درخور بازدید را به عرصه ی نمایش گذاشته است. از معابد و پرستش گاهها گرفته تا طبیت بکر و غارهای دوهزارساله اش، تماما جاذبه های گردشگری این کشور پهناور به حساب می آیند. همانطور که می دانید جمعیت هند بالغ بر یک میلیارد نفر می باشد و این جمعیت به دو هزار قومیت تقسیم شده اند، قومیت هایی که به بیش از 200 زبان مختلف صحبت می کنند. همان اندازه که هند از وسعت و تفاوت های قومیتی برخودار است، تفاوت های فرهنگی و تاریخی نیز در به وفور به چشم می خورد. اما هرکدام از این قومیت ها و فرهنگ ها، آثار و هنر مخصوص به خود را دارند. دیدنی های هند را سه بخش معرفی می کنیم. شرحی مختصر از آنچه در بازدیدهای خود به هند حتما باید از آنها دیدن کنید وگرنه سفر شما باطل محسوب می شود.

-کاخ هوا محل:

دیدنی های هند 1

در مرکز شهر جیپور، کاخی زیبا با نمایی عجیب و بسیار جذاب قرار دارد که دیدگان را به سوی خود می کشد. این بنا جایی نیست به جز هوا محل هند. ساختمانی بلند و بسیار زیبا که در پنج طبقه ساخته شده است. از این بنا همچنین به عنوان کاخ بادها یاد می کنند. در هوا محل زنان می توانستند از طریق روزنه هایی بیرون را نگاه کنند و شاهد فعالیت ها و وقایع روزمره باشند بدون اینکه دیده شوند. کاخ به شکلی هرمی شکل برپا شده است و بر روی آن تعداد 953 پنجره قرار دارد که هر کدام از آنها شکل منحصربفرد خود را دارند. هوا محل در سال 1799 ساخته شد و آن را می توان نمونه ای بارز از معماری راج پاتونا دانست.

-جزیره ی هولاک:

دیدنی های هند 1

این جزیره یک مقصد گردشگری فوق العاده برای دوستداران و گردشگران طبیعت گرد می باشد. اینجا بزرگترین جزیره در آرامگاه ریچی واقع در مجموعه جزایر اندامان است که اکوتوریسم بسیار قوی در این منطقه رونق دارد. جزیره ی هولاک در مقایسه با دیگر جزیره ها زیاد شلوغ به نظر نمی رسد اما تعداد گردشگران جزیره، با توجه به سواحل بزرگ، فضای راحت، امکانات شنا و امکانات غواصی روز به روز در حال افزایش می باشد. البته خلوت بودن این جزیره در مقایسه با دیگر جزیره ها نیز یک نقطه قوت به حساب می آید. زمان پیشنهادی ما برای بازدید از اینجا اواسط دی تا اواسط ماه اردیبهشت می باشد، در این ماهها، آب و هوا آفتابی است و دریا آرام تر و کم موج تر است. ساحل ردهاناگار در این جزیره یکی از بهترین های کشور هند و البته بهترین های آسیا می باشد.

-پارک ملی بنداوگر:

دیدنی های هند 1

یکی از تفریح هایی که بازدیدکنندگان و توریست ها همیشه از تماشای آن لذت برده اند، دیدن حیات وحش در زیستگاه خودشان بوده است. دیدن حیات وحش نه در قالب باغ وحش یکی از جذاب ترین تجربه ها به حساب می آید. پارک ملی بنداوگر جایی است که این تجربه  را برای شما ممکن کرده است. اینجا یکی از محبوب ترین پارک های هند است که در آن فرصتی برای دیدن پلنگ ها، گوزن ها، خرس های شنی، کفتارها و گاومیش های هندی و گرگ ها فراهم شده است. جدای از اینها دیدن ببرهای بنگال از نزدیک در صدر اول این بازدید قرار دارد. هرچند دیدن این حیوان تنها برای ده درصد بازدیدکنندگان مقدور می باشد. زمان مناسب برای بازدید از این حیات وحش در پارک بنداوگر، صبح زود یا غروب است.

-دارامسلا:

دیدنی های هند 1

اینجا یک خانه در نزدیکی خانه دالایی لاما است که در سال 1959 بعد از فرار از تبت در آن ساکن شد. دارامسلا از نظر لغوی، به معنای یک محل معنوی می باشد. کاربری این بنا بعنوان مکانی برای استراحت زائران بسیار مناسب می باشد. بسیاری از تبتی ها در این مکان زندگی می کنند. اگر چنانچه یک برنامه ریزی خوب داشته باشید می توانید در یکی از جلسات عمومی دالایی لاما شرکت کنید. دارامسلا برای تمام آنهایی که به گردش و پیاده روی، یوگا و درس های آشپزی هند علاقه دارند بسیار محبوب و مفید است.

-نمایشگاه شتر پوشکار:

دیدنی های هند 1

در این نمایشگاه، بیش از 1000 نوع دام خرید وفروش و معامله و یا معاوضه می شوند. در راس این دام ها شترها هستند. اگر می خواهید در سفر خود به هند یک شتر به عنوان سوغات بخرید این نمایشگاههای دو هفته ای بهترین مکان است. البته علاوه بر شتر دام های دیگری نیز در اینجا به نمایش گذاشته شده اند.  علاوه برا بازدید از دام ها، در این نمایشگاهها، جشنواره های کاملی شامل مسابقات شتردوانی، رویدادهای ورزشی، کارناوال سواری و حتی مسابقات سبیل برگزار می گردد.

-معبد راناکپور:

دیدنی های هند 1

این معبد را نمونه ای اعلا از معماری و هنر در معابد در سطح جهانی در نظر می گیرند. معبد راناکپور بسیار معروف است و بخاطر تزیینات زیاد و هنر بخصوصی که در آن کار شده است از شهرتی جهانی برخودار شده است. این معبد در قرن 15 میلادی ساخته شده است. ساختی که 50 سال به طول انجامید. معبد راناکپور از معروف ترین معابد هند می باشد که در خود 29 سالن و 80 گنبد دارد. این بنا شهرت صلی خود را وامدار 1444 ستونش است که هر کدام از آنها منحصربفرد و متمایز می باشند. در هر کدام از گنبدها مسجمه های خدایان قرار دارد و حکاکی های بسیار پیچیده ای در داخل معبد کار شده است که جلوه و اهمیت آن را دو چندان کرده است.

-ساحل وارکالا:

دیدنی های هند 1

این ساحل یک مکان فوق العاده برای استاپ و توقف به منظور استراحت کردن می باشد. بازدیدکنندگانی که می خواهند برای مدتی دست از دید و بازدیدهای خود بردارند و به استراحت بپردازند، این ساحل گزینه ی بسیار مناسبی می باشد. برای همین مساله این ساحل بسیار معروف است. سواحل شنی آن در امتداد صخره های شگفت انگیز کشیده شده اند و خلوت و تصاویری بسیار زیبا را در جلوی شما به نمایش گذاشته است. شنا، آفتاب گرفتن و ساحل گردی از جمله فعالیت های مشهور این ساحل می باشد. برای همین است که کانال دیسکاوری این ساحل را یکی از ده ساحل تاپ جهان معرفی کرده است. علاوه بر این ها، چشمه های معدنی این ساحل نیز بسیار مشهور می باشند. با این اعتقاد که شنا کردن در این چشمه ها بیماری های مرمن و گناهان را می زداید. نکته ی دیگر اینکه معبدی 2000 ساله به نام معبد جاناردانا در این حوالی وجود دارد که می توانید از آن نیز بازدید کنید.

دیدنی های هند 2

دیدنی های هند 3

کلیک ها: 0
غارهای آجانتا در هند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

غارهای آجانتا در هند

غارهای آجانتا در هند

 غارهای آجانتا با قدمتی بیش از دو قرن، ماوای نقاشی ها و دست نوشته های بودایی است که از تمام دنیا، گردشگران و بازدیدکنندگان را از سراسر دنیا به خود جلب می کند. تعداد این غارها به 30 تا می رسد. در اینجا داستان هایی تاریخی و بسیار جالب را خواهید شنید. حجمی از تاریخ و هنر در اینجا به امانت گذاشته شده است. غارهای آجانتا در نزدیکی شهر جالگائون واقع شده است. از این شهر که خارج می شوید و به سمت غرب حرکت می کنید بعد از کمی مسافت طی کردن به یکی از تاریخی ترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری هندوستان می رسید. در این غار که می ایستید و نقاشی ها و مجسمه های بودا اطراف شما قرار دارند حضور بودا را در کنار خود کاملا حس خواهید کرد. در بیرون نیز این غارها در میان جنگلی انبوه قرار گرفته بودند که متاسفانه بعد از کشف غارها، جنگل نابود شد و امروزه این غارها دیگر پنهان نیستند. این مجموعه غار در کنار رودخانه ی واقور قار گرفته اند و فرم قرارگیری آنها به شکل U می باشد. غارهای حیرت آور آجانتا در فاصله ی 59 کیلومتری ایستگاه راه آهن جالگون قرار دارد.

غارهای آجانتا در هند

و اما داستان کشف این غارها بسیار جالب می باشد. در سال 1819 میلادی بود که یک مامور انگلیسی به همراه همراهانش برای شکار به این منطقه آمده بود. خیلی اتفاقی با این غارها برخورد کرده بودند. در اول تصور می شد که این غارها متعلق به بودایی ها باشد و راهب ها از آن بعنوان مدرسه استفاده می کرده اند، این حدس کاملا درست بوده است. تعداد 30 غار در این محدوده وجود دارد که 28 عدد از این ها تا به امروز کاوش و بررسی شده اند. اندازه و شکل غارها با هم فرق می کند. برخی از این غارها بزرگ و بعضی از آنها در حد یک آرامگاه کوچک می باشند. برخی از درهای ورودی این غارها توسط آبشارهای فصلی پنهان شده اند و در فصولی که بارندگی کمتر است، این درها تا حدی نمایان می شود. بعد از پی بردن و کشف این غارها، بسیاری از محققان و باستان شناسان به این منطقه روانه شدند. از آن پس هر روز کشف های جدیدی پرده از اسرار غارهای آجانتا برمی داشت. در داخل هر غار، نقاشی های زیبایی که متعلق یه زمان های مختلف می باشند، بر روی دیوارها کار شده اند. نکته ی جالب این است که هر کدام از غارها، زیبایی ها و نکات مخصوص به خود را دارند و با دیدن تنها یکی از آنها نمی توان بازدید خود را کامل تصور کرد. اینجا یک پایانه ی تاریخی و علمی برای بسیاری از گردشگران می باشد. از رنگ های زیادی در داخل غار برای نقاشی ها استفاده شده است، چه رنگ های مصنوعی و چه رنگ های طبیعی. علاوه بر نقاشی در داخل این غارها، مجسمه هایی نیز وجود دارند که در نهایت دقت و هنر ساخته شده اند. نقاشی های دیواری این غارها، مضامینی همچون وقایع تاریخی، آموزه های دینی، زندگی بودا و  راهبان را به نمایش گذاشته اند.

غارهای آجانتا در هند

اولین غار این مجموعه در شرقی ترین قسمت قرار دارد. اولین چیزی که از این غار نظرها را به خود جلب می کند ستون های کنده کاری شده ی نمای غار است. جالب است بر روی دیوارهای این غار نقاشی هایی کشیده شده است که در آن لباس های ایرانی بر تن افراد دیده می شود. تحقیقات نشان داده است که این غار در مقایسه با دیگر غارها، از ظرافت و دقت کار بالاتری برخودار است و در ساخت آن حساسیت بیشتری را به خرج داده اند. با نگاه و تعمق در این نقاشی ها و مجسمه ها پی خواهیم برد که این مردم چه فرهنگ غنی و قدیمی داشته اند و تا چه حد برای اعتقادات و فرهنگ خود ارزش قائل شده اند.

غارهای آجانتا در هند

شاید باور نکنید اما حقیقت دارد به محض ورود خود به غارها، انرژی مثبت فراوانی اطراف شما را در برمی گیرد و احساس بسیار خوبی خواهید داشت. عکس های از قرن نوزدهم این غار در دست می باشد. این عکس ها شباهت زیادی با وضعیت کنونی غارها دارند. بدین معنی که غارها از تخریب و تغییر در امان بوده اند. برای ورود به غار اول سه در وجود دارد. یک در مرکزی و دو در که از کنار وارد غار می شوند. در بین این درها پنجره هایی وجود داشته است که فضای داخل غار را روشن می کرده اند. دیوارهای این غار هر کدام 12 متر طول دارند و ارتفاع آنها 6 متر می باشد. بر روی دیوارهای اصلی نیز نقاشی های بودا را مشاهده می کنید.

غارهای آجانتا در هند

دومین غار از مجموعه غارهای آجانتا، نسبت به اولین غار نقاشی های بیشتری را در خود دارد. این غار بیشتر تصویر انسان ها و دیگر موجودات را به تصویر کشیده  و دیوارهای آن نیز جنس بهتری برای نقاشی دارند. برای همین است به محض ورود خود به این غار، متوجه نقاشی های نفیس دیواری آن خواهید شد. ویژگی جالب و بسیار بارز این غار این است که مجموعه ای از نقاشی های دیواری آن روایتی داستانی را حکایت می کنند. داستانی که نزد مردم، جاکاتا نام دارد. در قدیم از این غار به عنوان زیباترین یاد می کرده اند. دلیل این نامگذاری نیز دیوارهای بلندی است که بسیار زیبا و مناسب رنگ آمیزی و نقاشی شده اند. تصویری در این غار قرار دارد که توجه محققان زیادی را نیز به خود جلب کرده است و آن هم تصویری است که زندگی بودا را نمایش می دهد. این غار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و بیشتر نقاشی های آن را احیا کرده اند.

غارهای آجانتا در هند

دیگر غارهای مجموعه نیز زیبایی ها و ویژگی های خاص خود را دارند. محققان هنوز هم بر روی این غارها تحقیق و کاوش انجام می دهند. اگر چنانچه به غارهای آجانتا سفر کردید از تمام غارهای آن بازدید کنید و به یکی دوتای آن بسنده نکنید. تمامی غارها به جز دوتای آن، باز و قابل بازدید هستند. غارهای شماره 9 و 10 نیز زیاد مورد توجه هستند و دلیل آن، این می باشد که به زمان ما نزدیک تر می باشند و قابل فهم تر می باشند. در غار شماره 17 نیز تصاویری از شاهزاده ی سریلانکایی به چشم می خورد. غارهای دیگر هم به نوبت خود داستان ها و طرفداران خاص خود را دارند. مثلا غار شماره چهار بسیار بزرگ است اما نیمه کاره رها شده است. به غارهای آجانتا سفر کنید و تاریخ و فرهنگ برهه ای از هندوستان را از نزدیک مشاهده کنید.

غارهای آجانتا در هند

کلیک ها: 0
غارهای الورا در هند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

غارهای الورا در هند

غارهای الورا در هند

غارهای الورا، در منطقه ی اورانگاباد مهاراشترا، یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی هند بحساب می آید. جایی که در بازدید های خود حتما باید از آن دیدن کنید. اینجا یکی از بزرگترین غارهای جهان است که با ظرافت و هنرمندی تمام در دل صخره های سنگی تراشیده شده اند و مجموعه ای منحصربفرد را بوجود آورده اند. این مجموعه تعداد 34 غار است، که با هنرمندی تمام در دل کوهها حفر شده ند. از شهر بمبئی و پونا می توانید به راحتی به این مجموعه غار برسید. فاصله ی غارهای الورا تا اورانگاباد حدود سی کیلومتر است و مساحت آنها نیز 2 کیلومتر می باشد. اینجا غارهای ساده نیستند بلکه با شکوه و ابهت تمام جلوی چشم بازدیدکنندگان خودنمایی می کنند. این مجموعه نیز در سال 1983 به ثبت آثار جهانی یونسکو درآمد.

غارهای الورا در هند

همانطور که گفته شد، تعداد غارها 34 عدد است اما در اصل بیش از 100 غار در این مجموعه قرار دارد اما امکان بازدید از 34تای آنها ممکن است. این غارها شماره گذاری شده اند. در هنگام ورود شما به غارها، چارت راهنمایی به شما داده می شود. جالب توجه شما که این غارها متعلق به مذهب ها و آیین های مختلف هندی می باشند. این غارها در طول سال ها و دوره های مختلف تاریخی در کنار هم ساخته شده اند. تعداد 12 غار بودایی در جنوب این مجموعه غارها وجود دارد. 17 غار هندو در مرکز و 5 غار هم متعلق به آیین جنیسم نیز در اینجا وجود دارند. تمام این غارها در بین سالهای 600 تا 1000 ساخته شده اند.

نکته ی بسیار بارز غارهای الورا، ساخت آن همه مجسمه های غول پیکر و تندیس های زیبا به صورت دست ساز می باشد. مجسمه هایی که تنها با ابزارهایی به نام اسکنه یا مغار تراشیده شده اند. علاوه بر این مجموعه، غارهای دیگری نیز در هند وجود دارند اما غارهای الورا از بسیاری جهات برای بازدید بهترین گزینه می باشند. کاربری این غارها بعنوان مکان عبادت و نیایش بوده است و تعدادی از آنها نیز صومعه  و یا محل زندگی و اقامت راهبان بودا و هندو بوده اند. این غارها در مسیر جاده ی تجاری تاریخی آسیای جنوبی قرار داشته و همین این غارها را به مرکز تجاری مهمی تبدیل کرده بود. این مجموعه غارها، مهم ترین و مشهورترین جاذبه ی گردشگری ایالت مهاراشترا به حساب می آید که تحت حمایت و محافظ دولت هند قرار دارد.

غارهای الورا در هند

مجموعه غارهای الورا از نظر تزیینات و هنر نیز بی نظیر و خیره کننده می باشند. از این میان، غارهای هندو از تمام غارها شگفت انگیزتر هستند و غارهای بودایی از سادگی بیشتری برخوردار می باشند. در این غارها، حفره هایی وجود دارد که جایی برای خوابیدن و استراحت راهبان بوده است.  چنانچه به این مجموعه غارها رفتید، حتما از غار شماره 16 بازدید کنید. این غار بارزترین غار مجموعه می باشد و گفته می شود بزرگترین سنگ حکاکی شده یکپارچه در دنیا به شمار می رود. وارد این غار که بشوید جذب و مسحور زیبایی ها  وعظمتی می شوید که در داخل این غار در نهایت دقت و هنرمندی کار شده است. داستان ها و روایت های هندی که بر روی دیوارها کشیده شده اند و حکایت های جالب که می توانید از نزدیک شاهد آن باشید. این نقش و نگارها آنقدر متنوع و زیاد می باشند که باید مدت ها وقت برای دیدن و فهمیدن آنها سپری کنید. ساخت این غار نیز بسیار جالب توجه می باشد، برخلاف دیگر غارها، غار شماره 16 به صورت حفره ای افقی در دل کوه کنده شده است. این غار از بالای صخره ی بازالتی به سمت پایین تراشیده شده و برای همین است که تا حدودی شبیه به گودال به نظر می رسد.

غارهای الورا در هند

در مورد نحوه ی رفتن به غارهای الورا باید گفت که با استفاده از قطار و یا اتوبوس می توانید از شهرهای بمبئی و پونا به اینجا بروید. فاصله ی این غارها تا بمبئی حدود 400 کیلومتر می باشد و فاصله ی آنها تا شهر پونا (پونه) تقریبا 250 کیلومتر می باشد. البته نزدیکترین ایستگاه راه آهن به غارهای الورا، در اورانگاباد قرار دارد که با 45 دقیقه رانندگی می توان به آنجا بروید. چنانچه در بمبئی هستید سوار قطار شوید و بعد از 6-7 ساعت به ایستگاه اورانگاباد برسید. سفر یک روزه در قالب تور نیز می تواند تجربه ها و خاطرات بسیار جذاب و به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان بیاورد. البته در اورانگاباد فرودگاه هم وجود دارد و برای همین نگران نباشید از بسیاری از شهرها می توانید خودتان را در زمان کوتاهی به اینجا برسانید. بهترین زمان برای رفتن به این غارها، ماه نوامبر تا مارس است که هوا خنک تر است و با آسایش بیشتری می توانید به بازدید بپردازید.

البته علاوه بر تایم های بالا، در سایر مواقع سال نیز می توانید به این غارها بروید. فقط قبل از رفتن حتما تایم های شلوغ و پیک ترافیکی را به صورت آنلاین چک بفرمایید.

غارهای الورا در هند

کلیک ها: 3
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قلعه آگرا در هند

قلعه آگرا در هند

قلعه ی آگرا در شهر آگرای هند از جاذبه ای بسیار دیدنی هندوستان محسوب می شود. این قلعه در نزدیکی بنای بسیار مشهور و زیبای تاج محل است. قدمت این قلعه ی قدیمی به قرن شانزدهم برمی گردد.  آگرا سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرداش محسوب می شود. موقعیت این شهر به گونه ای است که در کنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی که پایتخت کشور هند است تنها دو ساعت و نیم (با ماشین) فاصله دارد. با قطار در عرض 4 ساعت و با هواپیما در 30 دقیقه می توانید از دهلی به آگرا بروید.

نخستین بار نام این شهر به شکل آگرابانا در کتاب حماسی ماهابهاراتا آمده و از نظر معناشناسی آن را به پردیس و یا بهشت ترجمه کرده اند. البته شهر آگرا در قرن های 16 و 17 میلادی واقعا نمادی واقعی از بهشت بر روی زمین بود. این شهر در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی داشت. حتی در زمان حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراطوری مغولی هند یا گودکانیان، آگرا پایتخت بوده و در آن زمان نقش مرکزی هنری، فرهنگی، تجارتی و علمی برای کل کشور هندوستان داشته است. برای همین است که در گذشته این شهر را اکبرآباد نیز می نامیدند. تاریخ کشف این شهر به سده ی شانزده میلادی برمی گردد که توسط سکندر لودهی (سلطان دهلی از سلسله ی لودهی متوفی به سال 1517)، کشف شد. بعد از کشف این شهر، بابر، که موسس سلسله ی امپراطوری مغولی هند بود برای مدتی در آگرا اقامت داشت و شروع به ساخت باغ هایی چهارگوش و زیبا به سبک باغ های ایرانی کرد.بعدها اکبر قلعه ی آگرا را در این شهر ساخت و جهانگیر آن را با کاخ ها و باغ های بسیار زیبا رونق بخشید. که همانطور که می دانید، تاج محل که به دستور شاه جهان بعدها در این شهر ساخته شد، اینجا را از شهرتی جهانی برخوردار کرد. شهر آگرا از مقاصد گردشگری پرطرفدار در هند به شمار می رود.

قلعه آگرا در هند

قلعه یا کاخ آگرا از سنگ ماسه ی سرخ رنگ با دیوارهایی به طول 2.5 کیلومتر ساخته شده که سلطنت امپراطوری مغولی هند را در خود جای می داده است. اکبرشاه به استفاده از سنگ ماسه سرخ علاقه ی زیادی داشته است برای همین نمونه های شبیه به این مصالح را در دیگر بناهای هندوستان از جمله دروازه هند، قلعه ی سرخ هندوستان و ... می بینیم. کاخ آگرا و قلعه ی سرخ در دهلی را با هم اشتباه نگیرید. این دو، دو بنای کاملا مجزا می باشند. امروزه به این کاخ، ارگ سرخ آگرا نیز می گویند و آن هم به دلیل استفاده از سنگ سرخ در نمای آن می باشد.

قلعه آگرا در هند

قلعه ی آگرا در 5 کیلومتری شمال غربی بنای بسیار معروف تاج محل قرار دارد. تا الان دو بنای شاخص جهانی برای بازدید در آگرا به شما معرفی شده است. قلعه ی آگرا در سال 1983 به ثبت آثار جهانی یونسکو درآمد. در این کاخ، قصرهای بسیار زیبا و مساجد خیره کننده ای وجود دارند. ساخت این قلعه در زمان اکبرشاه شروع شد و تا زمان شاه جهان ادامه داشت و قسمت های مختلفی به آن اضافه می گردید. اکبرشاه در واقع پدربزرگ شاه جهان بود، وی سه همسر داشت اما از هیچ یک فرزند پسری صاحب نشد. تا اینکه از همسر هندویش پسری به دنیا آمد. یعنی پدر شاه جهان! گفته شده است پدر همسر اکبرشاه به پاس به دنیا آمدن نوه پسر، جامی پر از سکه کرده و به داماد و دخترش هدیه کرده است. نوه ی اکبرشاه، یعنی شاه جهان در داخل قلعه ی آگرا برای خود و همسرانش و البته ممتاز محل که ملکه ی او بود کاخ هایی را بنا نهاد. ممتاز محل در این قلعه بود که از دنیا رفت و شاه جهان از فوت او بسیار محزون شده بود. این قلعه چهار دروازه به دور خود دارد و اطراف آن خندق های عمیقی کنده شده است.

قلعه آگرا در هند

قلعه ی آگرا محل زندگی جهانگیرشاه بوده است. حیاط بسیار زیبای این کاخ در زمان خود مشرف به خوابگاه و ناهارخوری بود و در وسط حیاط دیگر، قصر تابستانی پادشاه قرار داشت. طراحی این قلعه و تاج محل مشابه هم می باشد. جالب است بدانید که کوچکترین مسجد دنیا در قلعه ی آگرا قرار دارد. نام این مسجد مینا است و محلی بوده که شاه جهان در آن عبادت می کرده است. جامی بزرگ که هم اندازه ی حوضی بوده در ابتدای این کاخ وجود داشت. بگذارید داستان این کاخ را برایتان بگوییم. بابر اولین پادشاه مغولی بود که قصد داشت دین اسلام را به هند بیاورد اما قبل این کار از دنیا رفت. بعد از او، همایون بود که برای بار اول به ایران رفت و در دربار صفویه سواد خواندن و نوشتن را یاد گرفت. بعد به هند برگشت و حکومت خود را آغاز کرد که بعد از او نیز پسر و نوادگان او حکومت را بدست گرفتند. ساخت کاخ آگرا در زمان اکبرشاه، پسر همایون، شروع شد و تا زمان شاه جهان ادامه داشت، به طور کلی نه سال به طول انجامیده است.

قلعه آگرا در هند

معمری کاخ آگرا در نوع خود بسیار بی نظیر و اعلی می باشد و در خور ارزش است که از آن از نزدیک بازدید کنید. تلفیقی از معماری هندی و معماری ایرانی را در این کاخ می توانید نظاره گر باشید. در این کاخ، تزیینات و کاشی کاری های نفیسی وجود دارد که بسیار منطبق با نمون های کار شده در داخل ایران در عهد صفویه می باشد. با این تفاوت که بر روی آنها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، نقش اژدها، فیل و پرنده کشیده اند.

قلعه آگرا در هند

در این کاخ حتی قسمتی باغ وحش مانند، مخصوص پادشاه وجود داشته است. این قلعه را واقعا می توان نمونه ای بارز از معماری پس از اسلام دانست که هنر و زیبایی آن خیره کننده است. نمای قرمز و سنگی آن در اتحاد با دیگر بناهای قرمز و سنگی هندوستان می باشد. با وجود شباهت ها اینجا فضاها و ویووهایی منحصربفرد و ممتاز دارد. توصیه ی ما بازدید از جاذبه های گردشگری آگرا در قالب تورهای گردشگری می باشد. باید به اینجا رفت و داستان ها و افسانه های مختلفی که در مورد این قلعه در میان مردم محلی وجود دارد را از نزدیک شنید.

قلعه آگرا در هند

کلیک ها: 2

زیر مجموعه ها