آشنایی با لنز های چشمی و کاربرد های آن (1)

یکی از مواردی که امروزه کاربرد های بسیاری اعم از طبی و زیبایی پیدا کرده است لنز های چشمی هستند. این لنز ها را در اشکال و رنگ های مختلف ساخته شده که گاها از بعضی از آنها هم می توانید در زمینه های زیبایی استفاده داشته باشید و هم می توانید از آنها گاها استفاده طبی کنید. در حال حاضر لنز هایی هستند که همزمان هر دو کاربرد را دارند و در بازار در اشکال مختلفی در دسترس هستند.

بعضی از افراد فقط از جنبه ظاهری از این لنز ها استفاده می کنند که هر چند ممکن است بتواند زیبایی را تا حدودی تامین کند ولی غالبا برای افرادی که اولین بار از آنها استفاده می کنند چشم ها را آزار خواهد داد.

آشنایی با لنز های چشمی و کاربرد های آن

لنز های تماسی اغلب لنز هایی هستند که در ارتباط مستقیم با عدسی چشم قرار می گیرند و لایه نازکی را بر روی آن ایجاد می کنند به صورتی که دید را مختل نکند این لنز ها در واقع باعث تغییر رنگ قرنیه چشم می شوند. قرنیه تنها عضوی است که اکسیژن را می گیرد پس لنز خوب لنزی است که بتواند در این حال که زیبایی چشم را فراهم می کند اکسیژن رسانی را هم به این بافت مختل نکند تا قرنیه دچار کمبود اکسیژن نشود اگر این عضو کمبود اکسیژن داشته باشد طبیعتا چشم را دچار التهاب می کند که باعث سوزش و خارش در بخش قرنیه چشم می شود.

از نظر نوع ساخت لنز های مختلف را به دو دسته لنز سخت و لنز نرم دسته بندی می کنند. براساس تاثیر این لنزها بر بینایی باید هر فردی متناسب با نوع بینایی خود از این لنز ها استفاده کند گاها افرادی نزدیک بین یا دوربین باشند که در این حالت می توانند از لنزهای تماسی کروی استفاده کنند. افرادی که دارای چشم های آستیگمات هستند باید از لنزهای توریک استفاده کنند و افرادی که دارای پیرچشمی و ضعف در دید هستند باید از لنزهای دو کانونی استفاده کنند.

آشنایی با لنز های چشمی و کاربرد های آن

مدت زمان استفاده از لنز ها بستگی به مارک و زمانی که شرکت برای استفاده از آنها در نظر گرفته است از یک بار مصرف تا لنز هایی با مدت زمان 3 ماه استفاده و لنزهایی با مدت زمان 6 ماه استفاده یا لنز هایی با مدت 3 ماه استفاده، تعیین می شود. همچنین بعضی از لنزها با مدت زمان 9 ماه و بعضی ها برای یکسال یا چند سال مدت استفاده ساخته شده اند.

از نظر علمی لنز های سخت، لنز هایی هستند که برای اکسیژن رسانی به قرنیه مورد تایید نیستند پس تا حدودی می توانند به سیستم چشم آسیب وارد کنند و قرنیه را ملتهب سازند؛ مواد استفاده شده در این لنز ها نسبت به اکسیژن بی نفوذ هستند و به راحتی نمی تواند به کره چشم اکسیژن رسانی کنند در نتیجه قرنیه برای تامین اکسیژن نیاز دارد دائما پلک بزند تا بتواند اکسیژن مورد نیاز قرنیه را تامین کند که حتما برای چشم آزار دهنده خواهد بود این لنز ها به دلیل سختی که دارند به راحتی نمی توان مواد زاید را از آنها دور کرد در نتیجه به لنز می چسبند و به کره چشم حمل می شوند و باعث ایجاد التهاب در کره چشم می شوند.

آشنایی با لنز های چشمی و کاربرد های آن

از فواید اینگونه لنز ها می توان به ارزان قیمت تر بودن آنها و نگهداری آسان آنها بدون نیاز به مراقبت های ویژه از آنها و تاثیرات مثبتی را که می تواند بر روی دید اعمال کند، اشاره کرد به خصوص در افرادی که چشم های آستیگمات دارند استفاده از این نوع لنز ها شایع است زیرا دیده شده که این لنزها می توانند تاثیرات مثبتی را بر دید افراد داشته باشند این نوع لنزها معایبی هم دارند که از جمله آنها علاوه بر هیپوکسی کره چشم گاها در چشم های سالم باعث تاری دید می شوند؛ زیرا دی اکسید کربن پشت این لنز ها جمع می شود و خارج نمی شود. نوع دیگری از لنزهای سخت غیر قابل نفوذ به گاز ها هستند که لنزهای استانداردی هستند و بیشتر استفاده های طبی دارند این لنزها برای بیمارانی که از آنها استفاده می کنند استفاده راحتی دارند علاوه بر آن خصوصیات لنزهای اپتیکی را هم می توانند اجرا کنند این لنزها اغلب بهترین انتخاب برای کسانی هستند که قوز قرنیه دارند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان