راه حل و مدیریت بحران کم آبی در ایران

با توجه به مشکلات ناشی از بحران آب، موارد زیر به عنوان راه حل برای بحران آب پیشنهاد شده است.

۱-تاسیس شرکت های مستقل آب و فاضلاب تحت واحد مرکزی قبل از سال 1990 آب شهری و فاضلاب توسط شهرداری در مناطق بزرگ اداره می شد، در حالی که واحد های کوچک مستقل در مناطق کوچک می توانستند خود را مدیریت کنند. از آن زمان به بعد شرکت های آب و فاضلاب مستقل تحت یک واحد متمرکز تحت نظارت وزارت انرژی سازمان داده شده اند تا مقامات شهری آب و فاضلاب بتوانند منابع آب شهری را تحت مدیریت یکپارچه سازماندهی کنند.

 

راه حل و مدیریت بحران کم آبی در ایران

۲-ساخت پروژه های جدید چندین سد بزرگ در ایران قبل از سال ۱۹۸۰ ساخته شده اند اما در دهه اخیر، برخی از پروژه های جدید ساخت سد آغاز شده است .ساخت سد مستلزم تحقیقات بنیادی در تمام جنبه های اجتماعی، محیط زیست، زمین شناسی، زیست محیطی، بیولوژیکی و بیشتر از آنها اکوسیستم می باشد. علاوه بر این، هزینه و مزایای آن باید به تفصیل بررسی شود. یکی دیگر از مسائل جدی که قبل از ساخت باید حل شود، موضوع حفاظت از خاک و مدیریت آبخیزداری در بالارود و پایین رود است. تمام سوالات باید پاسخ داده شود و استدلال هایی که با رضایت کارشناسان و مردم است بیان شود. اگر این استدلال برای تولید انرژی آبی باشد، باید به طور کامل در مورد ایران رد شود. دلیلی آن در دسترس بودن سایر منابع کم هزینه تر مانند خورشید، باد، زمین گرمایی و فسیلی باشد. همچنین تعدادی از پروژه های حمل و نقل آب برای تامین آب به شهرهای بزرگ وجود دارد. این پروژه ها برای مراکز استان ها انجام می شود، جایی که بدون آن با مشکل تامین آب مواجه می شوند

۳-جریان آب محاسبه نشده از سال ۱۹۹۰ یک سری تلاش جدی برای شناسایی شبکه های موجود آب شهری صورت گرفته است. این امر با تحقیق در مورد آب محاسبه نشده حدود ۳۰ درصد تخمین زده شده است. در حال حاضر تلاش های زیادی برای کاهش آن به چیزی کمتر از ۱۰٪ صورت گرفته است. این را می توان با بازسازی شبکه های آب و همچنین نصب تجهیزات مدرن ضروری به دست آورد.

۴-جداسازی شبکه آب شهری یکی از پروژه هایی که در حال حاضر مورد تحقیق قرار گرفته است، جدایی آب آشامیدنی از آب غیر آشامیدنی در مناطق شهری است. این کار در دهه های گذشته در برخی از بخش های جنوبی کشور انجام شده است اما با توجه به هزینه بالای آن، فراتر از تحقیقات نرقته است.

۵-تولید بطری آب 

 

راه حل و مدیریت بحران کم آبی در ایران

تولید بطری آب در بازارهای داخلی می تواند در مصرف آب صرفه جویی کند، علاوه بر آن می تواند به یک کالای صادراتی تبدیل شود و تبدیل به یک منبع درآمد شود. بدون شک، بطری آب به دلیل کمبود منابع آب و همچنین آلودگی آنها، به طور فزاینده ای مهم و گسترده شده است. و منجر به تولیدات انبوه شده است که در حال حاضر توسط تولید کنندگان مختلف در ایران انجام می شود.

چالش در بخش آب و فاضلاب شهری در ایران می تواند به شرح زیر خلاصه شود:

۱- خواسته های مردم و انتظار مقامات برای عرضه آب آشامیدنی از منابع جدید که قبلا شناسایی شده اند. این ممکن است با انتقال آب از رودخانه های مرتفع به شهرهای مرکزی ایران و همچنین مناطق بیابانی (یعنی انتقال آب از بالای رودخانه کارون) به دست آید.

۲- خطر آلودگی منابع آب فراوان، خصوصا در حوزه های آبریز که آب های شهری از آن تامین می شود،

۳- محدود کردن منابع آب آشامیدنی با کیفیت بالا در بسیاری از مناطق و همچنین کاهش مصرف آب سرانه با افزایش جمعیت، بطور مثال در برخی از مناطق که مصرف سرانه آن به یک ششم کاهش یافته است،

۴- مناقشات ناشی از رقابت برای تقاضا در بین بخش های مختلف،

۵- کمبود دانش و نیاز به تکنولوژی پیشرفته

۶- مشکلات ناشی از اصلاح و جابجایی کارخانه های تصفیه آب شهری به علت کمبود کیفی و کمیتی در منابع محلی،

۷- نرخ افزایش رشد جمعیت در کشور؛ شهرنشینی به این مشکل اضافه شده است.

۸- فقدان یک سیاست سفت و سخت با مسیر مناسب برای خودکفایی شرکت های آب و فاضلاب و همچنین محدودیت در تنظیم میزان آب،

۹- افزایش هزینه انتقال آب برای مسافت های طولانی،

۱۰- خرابی شبکه های آب و تجهیزات. سه اصل زیر برای مقابله با عرضه، توزیع و مصرف چالش های آب آشامیدنی مورد توجه قرار گرفته است.

• مدیریت موثر منابع آب برای بهره گیری از پتانسیل موجود منابع و حمایت از آنها،

• مدیریت مناسب انتقال و توزیع آب برای جلوگیری از تلفات در لوله ها و ارتقای توزیع،

• مدیریت مصرف مناسب برای بهینه سازی مصرف آب و عمومی کردن حق مصرف.

براساس تعریف جهانی، به رسمیت شناخته شده است که ایران در مرز بحران آب قرار دارد و کشور برای تامین آب آسیب پذیر است. تحقيقات و آنالیزهای مختلف نشان داده است که پروژه هاي آبرساني در مقايسه با دهه گذشته گران تر هستند و نياز به تکنولوژي و مهارت هاي بالاتري در طراحي، ساخت و بهره وري دارند.

 

راه حل و مدیریت بحران کم آبی در ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94