علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن (1)

گلودرد التهابی در حلق ایجاد می شود و هنگامی که غذا شور یا ترش می خوریم و در گلو سوزشی ایجاد می شود و حالت سوزش به وجود می آورد که این مسئله برای افراد آزار دهنده باشد. گلودرد از آن دسته بیماری های است که  اصلی ترین علت ملاقات وارتباطات همگانی است اغراق نکرده ایم.  گلودرد بیماری نیست و اغلب نشانه از یک بیماری های ویروسی وباکتریایی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزاست و معمولا نشانه بیمار شدن است البته عموما دلیل گلو درد عفونت باکتریایی است و احتمالا برای اغلب والدین این سوال مطرح شده که چه زمانی گلودرد کودک نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن

گلو درد نوعی درد در گلو است. معمولا درد هنگام عمل بلع غذا بیشتر می‌شود. از نظر پزشک درد یکی از شایع ترین علائم بیماری‌ها است که به علت درد در قسمت پشتی ریه ها ایجاد می‌شود. کودکانی که حرف می زنند خود از درد در پشت گلو، مخصوصا در هنگام بلع غذا یا نوشیدنی، شکایت می کنند اما در نوزادان یا کودکانی هم که صحبت نمی‌کنند، علائم مشخص ندارد و شامل بی قراری کودک وگریه های مداوم، مشکل در تغذیه و گریه کردن درهنگام شیر خوردن و غذا خوردن است. گلودرد در اغلب با فارنژیت اشتباه می‌شود، اما از نظر تخصصی فارنژیت به معنا التهاب در ریه ها است و با معاینات فیزیکی وپیگیری خانواد ه مشخص می‌شود. یکی دیگر از بیماری‌ها که ممکن  التهاب لوزه است که در بسیاری از گلودردهای عفونی دیده می‌شود.

 گلودرد غالباً درر اثر ورم لوزه  دیده می شود. ورم لوزه را باکتری استرپتوکوک ایجاد می کند. علاوه بر این، ویروسها سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می توانند مسئول این دردها باشد. همچنین گلودرد ممکن است بدلیل التهاب در مناطقی نظیر ورم حنجره بوجود آید. گلو درد بهمراه تورم غدد گردنی نیز دیده می شود.

علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن

عوارض گلودرد

اکثر عفونت های گلو خطرناک نیستند اما ممکن است عوارض جدی  بعدی را ایجاد کنند. به خصوص گلودرد استرپتوکوکی می تواند عفونت های دیگری مانند سینوزیت و عفونت های گوش و مخملک (جوش دانه پوستی) ایجاد کند. به دلیل نامشخصی دو عارضه بسیار مهم تردر گلودرد استرپتوکوکی یعنی گلومرونفریت و تب روماتیسمی نسبت به گذشته  امروزه کمتر شایع هستند اما در صورت بروز می توانند مشکلات جدی بعدی را ایجاد کنند.

مثلا تب روماتیسمی در بافت های مختلف از جمله مفاصل  و عضلات، گره های التهاب وعفونت ایجاد می کند. ممکن است این نقاط التهابی در عضله قلب و دریچه ایجاد شده و در عبور جریان خون قلب اختلال ایجاد کند. با وجود اینکه جراحی گاهی دریچه ها را ترمیم می کند اما تخریب اغلب دائمی است. به همین دلیل درمان گلودرد استرپتوکوکی قبل از ایجاد عوارض شدید بعدی اهمیت دارد. اگر چه عفونت ویروسی از باکتریایی کم خطرتر است اما بدون عارضه نیست مثلا مونونوکلئوز عفونی می تواند باعث بزرگی بیش از حد و گاهی  حتی پارگیدر قسمتی از طحال شود.

علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن

عوارض دیگر آن عبارت اند از: زردی ، کاهش پلاکت ها و اختلال در انعقاد خون، کم خونی و التهابات قلب، تخریب بافت عصبی که اغلب منجر به فلجی هم می شود و تورم در لوزه ها که گاهی موجب انسداد تنفس می شود.

بیشتر گلودرد ها خطرناک نیستند. اما چنانچه کودک نسبت به باکتری استرپتوکوک وتوکسین ان حساسیت داشته باشد و مبتلا به عفونت استرپتوکوکی در گلو خواهد شد که ممکن است در جای دیگر بدن هم  تأثیر گذارباشد. از عوارض آن می توان به ورم کلیه و  روماتیسم را نام برد.

علل گلودرد

عفونت ویروسی

گلودرد در کودکان علل مختلفی دارد اما از شایع ترین علت گلودرد ویروس است. این ویروس اغلب می تواند ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد. ویروس‌ نیز مانند مونونوکلئوزعفونی می‌توانند باعث ایجاد عفونت‌ شدید در گلو شوند. همچنین آبله مرغان و خروسک هم می‌توانند باعث ایجاد گلو دردها شوند.

عفونتهای باکتریایی

عفونت‌های باکتریایی شیوع کمتری نسبت به عفونت های ویروسی دارند. این عفونت‌ها شامل عفونت‌ استرپتوکوکی و عفونت گوش هم هستند. آفت دهانی نیز می‌تواند باعث گلودرد شدید شود. یکی دیگر از عفونت‌های باکتریایی که ایجاد گلودرد های شدید با ظاهری وحشتناک می باشد سیاه سرفه است.

علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن

ابتدا چه کار باید بکنید؟

1- اگر گلوی کودک درد می کند و عمل بلع برای او به دشواری انجام می دهد و به خوردن غذا تمایلی نشان نمی دهد گلوی او را زیر نور کافی نگاه کنید برای اینکار سر وی را به عقب ببرید و با دست و یک قاشق کوچک زبان وی را به پائین فشار دهید و از او بخواهید یک آ طولانی بگوید. این عمل، گلوی او را در معرض دید کافی شما می گذارد بطوریکه اگر التهابی در انتهای گلو و یا چرکی باشد شما می توانید ان را ببینید .

2- برای پیدا کردن غدد متورم، با انگشت اطراف گردن و زیر چانه  را لمس کنید. غده ها مانند نخودهای بزرگی در زیر پوست قابل لمس خواهند شد.

3- برای آگاهی از تب، دمای وی را به اندازه بگیرید.

4- از آنجا که گلودرد عمدتاً ناشی از عفونت تا زمان مراجعه به دکتر از رفتن کودک به مدرسه خودداری کنید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

دکتر، برای تعیین علل گلودرد به معاینه خواهد پرداخت، اگر علت آن باکتری استرپتوکوک باشد دکتر به تجویز آنتی بیوتیک خواهد پرداخت.

علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن

شما چه کمکی می توانید بکنید؟

گلودرد کودک را با نوشیدنی خنک یا شربت اب لیموی داغ تسکین بدهید و به کودک مایعات فراوان دهید تا کلیه ها راحت تر عفونت ها را دفع کند. اگر بخاطر گلودرد نمی تواند چیزی راحت قورت دهد سعی کنید تا جای ممکن غذاهای را  به او بدهید که  آبکی باشد

اگر زخم‌هایی در دهان کودک هستند ، بهتر است پزشک ان ها را معاینه کند. و از آنجا که عفونت‌های باکتریای ممکن است در صورت عدم درمان به قسمت‌های دیگر بدن سرایت کند وبه بخش های دیگر آسیب برساند، اگر فکر می‌کنید مشکل کودک چیزی بیش از تحریک خفیف است، بهتر است  او را پیش پزشک ببرید تا  کودک را معاینه کند.

همچنین اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا فرزند خود را نزد پزشک ببرید:

  -  گلویش عفونی به نظر می‌رسد به طور مثال گلو خارش دارد و چرک زیادی دفع می کند

  -  فکر می‌کنید نمی‌تواند به راحتی بلع را انجام دهد یا دهان  خود را هنگام بلع خیلی باز کند.

  -  تنفس برای او سخت شده است.

  -  کاهش اشتها، ترشحات دهانی بسیار زیاد، گرفتی در گردن و یا بدخلقی و بی حوصلگی بیش از حد دارد.

علل گلو درد در کودکان و بهترین روش های درمان آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر