مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

از مکان های تاریخی و تفریحی کرمانشاه، که هزاران توریست از آنجا دیدن می کنند، می توانیم طاق بستان، غارپرآو،
مسجد جامع کرمانشاه، تکیه معاون الملک، عمارت بیگلربیگی، غار آسنگران، مسجد دولتشاه، مسجد عمادالدوله، کاروانسرای شاه عباسی، معبد آناهیتا، بیستون (کتیبه بیستون، کاروانسرای بیستون، پل خسرو بیستون) و... را نام برد.

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (قسمت اول)

طاق بستان
طاق بستان، در دامنه کوهی و در کنار چشمه بنا شده است. که چشمه ای از آثار ساسانیان در آن دیده می شود. سنگ نگاره اردشیر دوم، دو ایوان سنگی (ایوان کوچک و بزرگی) که نمود زیبایی به سنگ های آن می دهد. حکاکی ها، و نقاشی ها، نوع پوشش و فرهنگ و قدرت شاهان آن زمان را، نشان می دهد. در زمان قاجار، پادشاه قاجار، دستور داد نقشی از عظمت خود، کنار این حکاکی ها، بر جای بگذارند که از دید باستان شناسان بسیار طرح بی ارزش و با رنگهای بی کیفیت است. کوهها وچشمه های زیبا و سنگ نبشته های حکاکی شده، باعث ایجاد یک منطقه گردشگری و توریستی در اینجا شده است. که به مرور زمان دستخوش تغییرات شده است و دستکاری های محسوسی که در حال حاضر در این سال های اخیر، انجام شده است، باعث شده است تا دیگر از آن طاق بستان سرسبز و زیبا خبری نباشد. کرمانشاهیان، این محل را، طاق وسان می نامند که (سان) به معنای سنگ است. یعنی طاقی که در سنگ کنده شده است.

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (قسمت اول)

غار پراو
عمیق ترین، غار در ایران است. که بسیاری از غارنوردان، این مسیرطولانی خطرآفرین را طی کرده اند. زیبایی رمز آلود و شگفتی اعماق آن، وصف ناپذیراست. پرآو، بین کوه بیستون و طاقبستان، قراردارد و دارای 26 حلقه چاه زیر زمین است. که بنا به شنیده ها، بعضی از حلقه های آن، انقدر تنگ است که واقعا باید باریک بود تا توانست از آن عبورکرد. 5 نفر از غارنوردان ایرانی در این غار، که می توان از ویکتوریا کیانی و امیرمحمدی نام برد، جان خود را از دست دادند و جسد آنها امکان خروج پیدا نکرد و قسمتی که آثاری از اجساد به چشم می خورد، غارنوردان بعدی، حصاری به دور آن به عنوان مقبره کشیده اند. به خاطر ارتفاع زیاد غار و یخچال های طبیعی، و دمای سخت هوا، غارنوردان به سختی مسیر سخت را طی می کنند تا بخاطر کنجکاوی، راهی به عظمت و زیبایی آن پیدا کنند.عده ای تا حلقه آخر چاه رفتند و عده ای هم ناتوان، مسیر پیموده را برگشتند. اما این آخر راه آنها نبود و بعد ازسالها، مجدد این مسیر را طی کردند تا حلقه آخر آن را کشف کنند.

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (قسمت اول)

مسجد جامع کرمانشاه
بنای مذکور در دوره ی زندیه و توسط حاکم کرمانشاه به اسم "حاج علی خان زنگنه" ساخته شد. این بنا شامل، مدرسه و مسجد و حسینیه بوده است که با گذشت زمان، دستخوش تغییرات و خرابی ها شد. از باقی مانده های زیبای بنا، می توان شبستان آن را نام برد. که به اسم چهل ستون معروف بوده است.
کاروانسرای شاه عباسی کرمانشاه در دوران صفویه و به فرمان شاه عباس صفوی در کوههای بیستون ساخته شد. طراحی سنتی و زیبای دوران صفویه، آن را منحصر به فرد کرده است. که به علت وجود هتل لاله در وسط آن، بسیاری از توریست ها و گردشگران را، به خود جذب کرده است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

صفحه پکیج ها

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام