کاربرد فناوری های نانو در بهداشت و سلامت


1- درمان زخم ها و بیماری های پوستی: با تازگی توسط موسسه بیو تکنولوژی بانداژی با فناوری نانو ساخته شده است که کاملا شفاف بوده و امکان دیدن زخم را به پزشکان و بقیه می دهد. این بانداژ بهبود زخم را سرعت می بخشد و به راحتی می تواند با هوا و رطوبت تبادل داشته باشد. از طرفی می تواند مجهز به آنتی بیو تیک شده و باعث سریع خوب شدن زخم می شود. این بانداژ از پلیمر ساخته شده و به شدت به گرما و سرما حساس است. پس به راحتی به پوست می چسبد و بازدن آب سرد به آن از پوست جدا می شود. هم اکنون موسسه بیو تکنولوژی که ساخت این محصول انحصارا برای آن هاست، در حال مذاکره با چندین شرکت هستند. در صورت تولی و روانه شدن آن به بازار به راستی که تحولی عظیم در صنعت پزشکی صورت می گیرد.

 

کاربرد فناوری های نانو در بهداشت و سلامت


2- جلوگیری از انتقال ویروس ایدز یا ( اچ آی وی): یک شرکت تحقیقاتی و بیو تکنولوژی در ملبورن استرالیا، اخیرا دارویی را کشف کرده که توانسته به راحتی از سد قوانین سخت گیرانه آمریکا جهت ورود به مرحله اول مطالعات بالینی عبور کند. این دارو که به مانند ژلی می ماند که برای جلوگیری از ورود و انتقال این ویروس ایدز به بدن دیگر افراد ساخته شده است. نام آن ( ویوا ژل ) بوده و حتی در مطالعات حیوانی بسیار موثر واقع شده به طوری که از انتقال عفونت به بدن میمون ها جلوگیری کرده است.


3- تبدیل محلول های خوراکی به قرص: بعضی از دارو ها مانند ( سیرو لیموس ) که برای بیمارانی که عمل پیوند کلیه دارند، استفاده میشود؛ حتما باید به فرم محلول خوراکی به بیمار داده شود. حال شرکت الن یکی از شرکت های فعال در فناوری نانو امکان این را پیدا کرده که سرعت انحلال دارو هایی مثل ( سیرو لیموس ) را بیشتر کرده تا در پایان دارو موثر تر عمل کند. یعنی این شرکت فرم دارو را از حالت مایع به حالت جامد یعنی قرص تبدیل می کند.

 

کاربرد فناوری های نانو در بهداشت و سلامت


4- شناسایی ویروس ها در بدن با نانو ذرات ها: در حال حاضر ویروس ها به روش غیر مستقیم نمونه گیری و روش پی سی آر شناسایی می شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد با استفاده از فناوری نانو، نانو ذرات را به بدن تزریق کرده و ویروس ها را به راحتی شناسایی می کنند. نحوه شناسایی آن هم این است که پس از تزریق، از ویروس زنده ای در محل وجود داشته باشد، این ویروس ها به سطح نانو ذرات متصل می شوند و توده ای عظیم از ذرات را به وجود می آورند. به راستی که اگر این روش در سال های نزدیک به کار گرفته شود، ما را از شر نمونه گیری ها پی در پی خلاص می کند.


5- فناوری نانو و غلبه بر عوامل بیماری زا: در حال حاضر نانو ذرات ها، به عنوان ماده ضد قترچ و ضد میکروب شناخته شدند. به طوری که ( نوکریست ) به تازگی توانسته با استفاده از فناوری نانو قطره روغنی ضد قارچی تهیه کند که از مبتلا شدن شخص به باکتری ای به نام سیاه زخم جلوگیری کند. این شرکت نانو ذره ی قارچ کش برای شرکتی که رویه کفش تولید می کند، ساخته است. این نانو قطرات روغنی می تواند به راحتی هاگ ها، باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را بکشد و از انتشار آن جلوگیری کند. مشتری می تواند اطمینان داشته باشد که هرگز مبتلا به بیماری های پوستی مربوط به کف پا مثل میخچه و سیاه زخم، نمی شود.

 

کاربرد فناوری های نانو در بهداشت و سلامت


6- بیش تر شدن دقت تصویر برداری های پزشکی: همان طور که گفته شد، با تزریق نانو ذرات به خون محلی که دارای ویروس زنده باشد، به نانو ذره چسبیده و باعث تراکم و ایجاد توده در محل می کند. پس به راحتی توسط عکس برداری مشکل بیمار مشخص می شود. مثلا اگر بیمار مبتلا به ویروس ( اچ آی وی ) باشد، موجب ایجاد توده در غدد لنفاوی می شود.

 

کاربرد فناوری های نانو در بهداشت و سلامت

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر