آشنایی با جامعه شهر سوخته و ارتباط آن با سایر مناطق فرهنگی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با جامعه شهر سوخته و ارتباط آن با سایر مناطق فرهنگی

در اینجا به شرح مختصری از تمدن شهری و معماری شهر سوخته می پردازیم.

اسناد و شواهد حاکی از آن است که شهر سوخته در طول هزاره سوم پس از میلاد ناحیه وسیعی بوده که با داشتن جمعیت فراوان به صورت شهر در آن ناحیه درآمده است که احتمالا به عنوان مرکز ایالتی نیز قلمداد می شده است. به طورکلی باید در نظر داشت که موقعیت جغرافیایی خوب و شرایط مساعد محیط زیستی در این منطقه، امکان تشکیل تجمعات زیاد و وسیعی را در شهر سوخته فراهم کرده و مناطق تمدنی کوچکتر در پیرامون این شهر بستر همچین جمعیتی را نداشته است. قبل از آن که به رابطه ی اقتصادی و فرهنگی و تجاری شهر سوخته با دیگر شهر های باستانی بپردازیم نیاز است که به موارد زیر اشاره ای کنیم.

آشنایی با جامعه شهر سوخته و ارتباط آن با سایر مناطق فرهنگی

اوج شکوفایی شهر سوخته طی دوره دوم استقرار که مساحت شهر به هشتاد هکتار می رسیده بوده است در صورتی که همین شهر طی دوره اول استقرار تنها بیست هکتار مساحت داشته است. آزمایشهای انجام شده براساس عکسهای هوایی نشان می دهند که شهر به سه بخش جداگانه تقسیم می شده است:

۱. بخش خانه های مسکونی که در آن خانه ها اغلب بدون ترتیب خاص و شکل هندسی قرار گرفته اند. از مقابل خانه های مذکور خیابان هایی با عرض متوسط 5/۲ متر می گذشته است. خانه های دوره های دوم و سوم استقرار نسبتا بزرگ بوده معمولا دارای مساحتی برابر با ۱۲۰ متر مربع بوده هر کدام از این واحدهای مسکونی با نقشه کم و بیش مربع خود دارای ۹ یا ۸ اتاق جداگانه بوده اند. در هر واحد مسکونی آشپزخانه ای با تنورهای بیضی شکل وجود داشته است و نیمی از اتاقها هر کدام دارای یک اجاق و یک ردیف سکو دور تا دور اتاق. شکل ساختمان ها و وجود برخی از عوامل مانند سکوها و تاقچه ها نشان دهنده وجود نوعی زندگی مرفه است. وسعت بخش مسکونی به ۵۰ هکتار می رسد.

آشنایی با جامعه شهر سوخته و ارتباط آن با سایر مناطق فرهنگی

۲. بخش ذوزنقه ای شکل که دیوار احتمالی خشتی شهر در آن واقع شده است. این بخش تمام گوشه شمال غربی را در بر می گرفته و حدود ۲۵ هکتار مساحت داشته است. این بخش، بخش صنعتی نامیده می شده است.

۳. گورستان با محوطه ای به مساحت حدود ۲۵ هکتار در قسمت جنوب غربی شهر واقع شده بوده است. ارتفاع آن از سطح اصلی شهر حدود چهار متر پایینتر است و چند گودال بزرگ آن را از سایر بخشهای شهر جدا می کنند. از این گودال ها برای هدایت آب نیز استفاده می شده است. پیدا شدن لوله های بزرگ سفالی برای آبرسانی که در قسمت پایین شهر و در این گودالها پیدا شده است این فرضیه را تقویت می کند.

آشنایی با جامعه شهر سوخته و ارتباط آن با سایر مناطق فرهنگی

وسعت این گودالها به ۸ هکتار می رسد. به نظر می آید که گسترش گورستان همیشه به صورت افقی بوده است و هیچ گوری گور دیگر را قطع نکرده یا در داخل گوری قدیمی تر کنده نشده است. آزمایش اسکلت ها و اشیای پیدا شده در داخل قبور، کاوشگران این محوطه را به نتایج جالبی رسانده است. اشیای موجود در داخل قبور تأییدی بر وجود اعتقاد زندگی پس از مرگ در میان جامعه شهر سوخته بوده است. به احتمال بسیار زیادی جانورانی مورد ستایش و پرستش قرار می گرفته اند که مهمترین آنها گاو بوده است که پیکره های گلین آن تقریبا در تمام خانه ها موجود بوده است و از همین روست که فرضیه ستایش گاو به عنوان خدای حامی شهر با توجه به نزدیکی و ارتباط شهر سوخته با تمدن های دشت رودخانه سند که حتی امروزه به گاو به صورت جانوری مقدس می نگرند وجود داشته است.

 آشنایی با جامعه شهر سوخته و ارتباط آن با سایر مناطق فرهنگی

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

سایر تورهای مالزی

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر